wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2016-03-17| GNSS, Teledetekcja, Edukacja

Inżynieria Kosmiczna - nowy kierunek studiów w Olsztynie i Zielonej Górze

Już od października dwa wydziały – Geodezji, Inżynierii Przestrzennej i Budownictwa (Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie) oraz Fizyki i Astronomii (Uniwersytet Zielonogórski) uruchamiają wspólnie nowy kierunek studiów: inżynierię kosmiczną.


Inżynieria Kosmiczna - nowy kierunek studiów w Olsztynie i Zielonej Górze <br />
Od lewej: prof. Cezary Specht, prof. Radosław Wiśniewski, prof. Andrzej Krankowski
Od lewej: prof. Cezary Specht, prof. Radosław Wiśniewski, prof. Andrzej Krankowski

8 marca na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie odbyło się w tej sprawie spotkanie dziekana Wydziału Geodezji, Inżynierii Przestrzennej i Budownictwa prof. Radosława Wiśniewskiego z dyrektorem Departamentu Edukacji Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA) prof. Cezarym Spechtem. Tematem rozmów było wstępne określenie obszarów współpracy POLSA z WGIPB w zakresie działalności edukacyjnej, a także wspólne wspieranie organizacji i przedsięwzięć promujących aktywność z zakresu użytkowania przestrzeni kosmicznej.

Inicjatorem utworzenia nowego kierunku ze strony UWM jest prof. Andrzej Krankowski, kierownik Centrum Diagnostyki Radiowej Środowiska Kosmicznego WGIPB UWM, a za strony UZ – śp. prof. Janusz Gil. Obecnie jego pracę kontynuuje dziekan Wydziału Fizyki i Astronomii prof. Giorgi Melikidze.

Studia I stopnia (inżynierskie) na kierunku inżynieria kosmiczna realizowane będą w obszarach kształcenia w zakresie nauk technicznych i nauk ścisłych o profilu ogólnoakademickim.

Źródło: POLSA


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
:-) Czas na kierunek Inżynieria Nuklearna w Powiślańskiej Szkole Wyższej w Kwidzynie!
 3 
odpowiedz zgłoś
? nie sugeruje, po prostu drażni mnie użwyanie nowych nazw dla kierunków które już istnieją. A tutaj przypuszczam, ale tylko przypuszczam że treści programowe tego kierunku znajdują się w dziedzinie nauki Geodezja Planetarna. No chyba że się mylę i tresci obejmą projektowanie i budowę pojazdów kosmicznych tak jak to jest w tresciach Inżynierii Kosmicznej: http://www.surrey.ac.uk/postgraduate/space-enginee ring
 1 
 4 
odpowiedz zgłoś
Vader Nowomowe biznesową mogę jedynie tak podsumować: Tylko dwie rzeczy są nieskończone: Wszechświat i ludzka głupota. I nie mam pewności co do Wszechświata
 1 
 4 
odpowiedz zgłoś
PR Drogi geodeto, nie sugeruj im tego, bo za chwile wpadną na pomysł by powołać kierunek inżynieria planetarna czy też międzygalaktyczna :)
 1 
 3 
odpowiedz zgłoś
? a cóż to za nazwa kierunku? Przecież Inżynieria Kosmiczna zajmuje się projektowaniem i budową pojazdów kosmicznych. Czy kierunek Geodezji i Astronomii podoła takiemu zadaniu?, nie sądze. Inzynieria kosmiczna to są kierunki prowadzone prze wydziały politechniczne zajmujace się aeronautyka i inżynieria kosmiczną. A dziedzina nauki zajmująca się zastosowaniem geodezji w naukach kosmicznych, nazywana jest geodezją planetarną (na całym świecie), i nawet w polsce takie specjalizacje istnieją. Ja rozumiem, że marketingowo lepiej sprzeda się słowo kosmos aniżeli geodezja planetarna, ale czy powinno się dla celów marketingowych dla istniejących kierunków naukowych przypisywać innych znaczeń.
 3 
 6 
odpowiedz zgłoś
tu mowa ciała jest jasna: panowie, trzeba to tak zrobić, żeby tę lipę wszyscy łyknęli. to musi być majstersztyk, bo wiecie - z logo polsa nie do końca wyszło.
 2 
 5 
odpowiedz zgłoś
Coś tu jest nie tak. Ci dwaj na przeciwko tego jednego nie wyglądają na profesorów. Wyglądają jak przestraszone studenciaki zaoczne. Przeanalizujcie to zdjęcie pod katem mowy ciała. Ten w środku zasłania swoje genitalia podwójna osłoną (tak jak piłkarz aby nie dostać w torby) widać bardzo się czegoś obawia. Nawet nie dostał nic do picia.
 4 
odpowiedz zgłoś
Kierunek być może ciekawy. Natomiast spotkanie z panem pierwszym od lewej, z pewnością nie będzie przyjemne.
 1 
 2 
odpowiedz zgłoś
nazwa kierunku autorom chodziło chyba o KOSMOS INŻYNIERYJNY, a nie inżynierię kosmiczną. Chcieli dobrze - rozbawić towarzystwo dowcipasem. A wyszło jak zwykle... Ktoś to wziął na poważnie. Oby tym kimś nie byli studenci.
 3 
 4 
odpowiedz zgłoś
Boki zrywać! Ciekawe, czy absolwent w ramach tego niezwykle elitarnego kierunku studiów posiądzie kompetencje umożliwiające chociaż skonstruowanie bączka z saletry...?
 2 
 3 
odpowiedz zgłoś
na pozytyw bez obrazy ale to kierunek z przyszloscia
 4 
odpowiedz zgłoś
składamy dzięki, całe szczęście że nie otwierają kolejnego kierunku geodezji i kartografii.
 8 
odpowiedz zgłoś
12 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geoida od GOCE
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS