Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2016-03-17 | GNSS, Teledetekcja, Edukacja

Inżynieria Kosmiczna - nowy kierunek studiów w Olsztynie i Zielonej Górze

Już od października dwa wydziały – Geodezji, Inżynierii Przestrzennej i Budownictwa (Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie) oraz Fizyki i Astronomii (Uniwersytet Zielonogórski) uruchamiają wspólnie nowy kierunek studiów: inżynierię kosmiczną.


Ilustracja: Inżynieria Kosmiczna - nowy kierunek studiów w Olsztynie i Zielonej Górze <br />
Od lewej: prof. Cezary Specht, prof. Radosław Wiśniewski, prof. Andrzej Krankowski
Od lewej: prof. Cezary Specht, prof. Radosław Wiśniewski, prof. Andrzej Krankowski

8 marca na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie odbyło się w tej sprawie spotkanie dziekana Wydziału Geodezji, Inżynierii Przestrzennej i Budownictwa prof. Radosława Wiśniewskiego z dyrektorem Departamentu Edukacji Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA) prof. Cezarym Spechtem. Tematem rozmów było wstępne określenie obszarów współpracy POLSA z WGIPB w zakresie działalności edukacyjnej, a także wspólne wspieranie organizacji i przedsięwzięć promujących aktywność z zakresu użytkowania przestrzeni kosmicznej.

Inicjatorem utworzenia nowego kierunku ze strony UWM jest prof. Andrzej Krankowski, kierownik Centrum Diagnostyki Radiowej Środowiska Kosmicznego WGIPB UWM, a za strony UZ – śp. prof. Janusz Gil. Obecnie jego pracę kontynuuje dziekan Wydziału Fizyki i Astronomii prof. Giorgi Melikidze.

Studia I stopnia (inżynierskie) na kierunku inżynieria kosmiczna realizowane będą w obszarach kształcenia w zakresie nauk technicznych i nauk ścisłych o profilu ogólnoakademickim.

Źródło: POLSA


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

:-) Czas na kierunek Inżynieria Nuklearna w Powiślańskiej Szkole Wyższej w Kwidzynie!
  
 3 
? nie sugeruje, po prostu drażni mnie użwyanie nowych nazw dla kierunków które już istnieją. A tutaj przypuszczam, ale tylko przypuszczam że treści programowe tego kierunku znajdują się w dziedzinie nauki Geodezja Planetarna. No chyba że się mylę i tresci obejmą projektowanie i budowę pojazdów kosmicznych tak jak to jest w tresciach Inżynierii Kosmicznej: http://www.surrey.ac.uk/postgraduate/space-engineering
    1 
 4 
Vader Nowomowe biznesową mogę jedynie tak podsumować: Tylko dwie rzeczy są nieskończone: Wszechświat i ludzka głupota. I nie mam pewności co do Wszechświata
    1 
 4 
PR Drogi geodeto, nie sugeruj im tego, bo za chwile wpadną na pomysł by powołać kierunek inżynieria planetarna czy też międzygalaktyczna :)
    1 
 3 
? a cóż to za nazwa kierunku? Przecież Inżynieria Kosmiczna zajmuje się projektowaniem i budową pojazdów kosmicznych. Czy kierunek Geodezji i Astronomii podoła takiemu zadaniu?, nie sądze. Inzynieria kosmiczna to są kierunki prowadzone prze wydziały politechniczne zajmujace się aeronautyka i inżynieria kosmiczną. A dziedzina nauki zajmująca się zastosowaniem geodezji w naukach kosmicznych, nazywana jest geodezją planetarną (na całym świecie), i nawet w polsce takie specjalizacje istnieją. Ja rozumiem, że marketingowo lepiej sprzeda się słowo kosmos aniżeli geodezja planetarna, ale czy powinno się dla celów marketingowych dla istniejących kierunków naukowych przypisywać innych znaczeń.
    3 
 6 
tu mowa ciała jest jasna: panowie, trzeba to tak zrobić, żeby tę lipę wszyscy łyknęli. to musi być majstersztyk, bo wiecie - z logo polsa nie do końca wyszło.
    2 
 5 
Coś tu jest nie tak. Ci dwaj na przeciwko tego jednego nie wyglądają na profesorów. Wyglądają jak przestraszone studenciaki zaoczne. Przeanalizujcie to zdjęcie pod katem mowy ciała. Ten w środku zasłania swoje genitalia podwójna osłoną (tak jak piłkarz aby nie dostać w torby) widać bardzo się czegoś obawia. Nawet nie dostał nic do picia.
  
 5 
Kierunek być może ciekawy. Natomiast spotkanie z panem pierwszym od lewej, z pewnością nie będzie przyjemne.
    1 
 2 
nazwa kierunku autorom chodziło chyba o KOSMOS INŻYNIERYJNY, a nie inżynierię kosmiczną. Chcieli dobrze - rozbawić towarzystwo dowcipasem. A wyszło jak zwykle... Ktoś to wziął na poważnie. Oby tym kimś nie byli studenci.
    3 
 5 
Boki zrywać! Ciekawe, czy absolwent w ramach tego niezwykle elitarnego kierunku studiów posiądzie kompetencje umożliwiające chociaż skonstruowanie bączka z saletry...?
    2 
 4 
na pozytyw bez obrazy ale to kierunek z przyszloscia
  
 4 
składamy dzięki, całe szczęście że nie otwierają kolejnego kierunku geodezji i kartografii.
  
 8 



zobacz też:

POLSA prezentuje logo

Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) zaprezentowała w tym tygodniu swój logotyp. Projekt zbiera przeważnie krytyczne recenzje.

Prace nad koncepcją polskiego satelity radarowego nabierają tempa

Firma Creotech Instruments z podwarszawskiego Piaseczna dołączyła do konsorcjum...

Polacy coraz chętniej korzystają z Copernicusa

Szanse i wyzwania związane z wykorzystywaniem danych pochodzących z satelitarnego monitoringu Ziemi...


wiadomości

NaviGate Sp. z o.o.
Kraków

NaviGate – Oddział Warszawa ul. Gościnna 7, 05-082 Blizne Łaszczyńskiego k. Warszawy, tel. 22 270-15-54 ODBIORNIKI GNSS RTK, TACHIMETRY ELEKTRONICZNE I ZROBOTYZOWANE, BEZZAŁOGOWE STATKI POWIETRZNE (DRONY), SENSORY Sklep Serwis...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-05-07 | KRAKÓW
Space Connect Meetup Kraków 2025. Technologie kosmiczne w służbie innowacji
Space Connect Meetup to cykliczne wydarzenie łączące sektor kosmiczny z pozostałymi branżami. W...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
2025-05-19 | POZNAŃ
Człowiek w przestrzeni: działalność, efekty i perspektywy
Konferencja ma na celu rozpowszechnienie i popularyzację studenckich osiągnięć z zakresu geografii...
więcej
2025-05-21 | WARSZAWA
Geodezja inżynieryjna w procesie realizacji inwestycji budowlanej
Zakład Geodezji Inżynieryjnej i Systemów Pomiarowych Politechniki Warszawskiej zaprasza na...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Sztuczna inteligencja kartuje drogi
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
w 1933 r. Polska rozciągała się w kierunku północ-południe na 903 kilometry?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Aleksander Płatek (1924-1996)

Aleksander  Płatek  (1924-1996)
Urodził się 26 lutego 1924 roku w Wysocicach w województwie krakowskim. W czasie wojny uczęszczał do Szkoły Górniczo-Hutniczo-Mierniczej na krakowskich Krzemionkach, którą ukończył w 1945 roku z tytułem technika mierniczego. Rok później zdał egzamin...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1765
Z inicjatywy podskarbiego nadwornego litewskiego Antoniego Tyzenhausa (1733-85) w Grodnie założono szkołę mierniczą.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2