Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2007-06-26| Geodezja, Prawo, Instytucje

Rząd przyjął projekt ustawy o finansach publicznych


Rada Ministrów przyjęła na dzisiejszym posiedzeniu (26 czerwca) projekty kilku ustaw, w tym o finansach publicznych oraz o przepisach wprowadzających tę ustawę w życie.

W art. 9. ustawy Przepisy wprowadzające ustawę o finansach publicznych wyszczególniono fundusze podlegające likwidacji. Wśród nich znajduje się również Fundusz Gospodarki Zasobem Geodezyjnym i Kartograficznym. Pozostałe to: wojewódzkie, powiatowe i gminne fundusze ochrony środowiska oraz fundusze: ochrony gruntów rolnych, administracyjny, prewencji i rehabilitacji, restrukturyzacji przedsiębiorców, nauki i technologii polskiej, rozwoju inwestycji komunalnych, poręczeń kredytowych.
Poza nimi likwidacji podlegać będą także: gminne, powiatowe i wojewódzkie fundusze celowe i fundusze motywacyjne. Niektóre fundusze będą połączone ze sobą, inne przekształcone w państwowe fundusze celowe.

Agencjami wykonawczymi staną się, w rozumieniu ustawy, m.in. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Agencja Nieruchomości Rolnych. Z kolei Zakład Ubezpieczeń Społecznych i Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego staną się państwowymi jednostkami budżetowymi.

Likwidacji podlegają jednocześnie państwowe zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze państwowych jednostek budżetowych oraz gminne, powiatowe i wojewódzkie zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze. Proces likwidacji musi się zakończyć do końca 2008 roku. Ustawa ma wejść w życie 1 stycznia 2008 roku.

W związku z projektem nowej ustawy konieczne stało się wprowadzenie zmian w kilkudziesięciu innych aktach, w tym w ustawie Prawo geodezyjne i kartograficzne. Wprowadza się w niej m.in. zmianę w art. 4. ust. 3. o treści „Koszty zakładania osnów geodezyjnych, sporządzania mapy zasadniczej, ewidencji gruntów i budynków oraz map topograficznych, a także systemu informacji o terenie, pokrywa się z budżetu państwa. W kosztach tych, celem realizacji zadań własnych, mogą uczestniczyć jednostki samorządu terytorialnego lub inni inwestorzy.” [dotychczas: Koszty zakładania osnów geodezyjnych, sporządzania mapy zasadniczej, ewidencji gruntów i budynków oraz map topograficznych, a także systemu informacji o terenie, pokrywa się z budżetu państwa oraz ze środków Funduszu Gospodarki Zasobem Geodezyjnym i Kartograficznym. W kosztach tych, celem realizacji zadań własnych, mogą uczestniczyć jednostki samorządu terytorialnego lub inni inwestorzy.]

W uzasadnieniu do projektu ustawy o finansach publicznych napisano, że jest ona jednym z elementów reformy sektora finansów publicznych, zmierzającym do wzrostu efektywności wydatkowania środków publicznych. Nie określono wpływu ustawy na rynek pracy, wskazano natomiast, że istnieje możliwość przejęcia dotychczasowej działalności likwidowanych podmiotów przez agencje wykonawcze.
Likwidacja PFGZGiK spowoduje wzrost dochodów i wydatków budżetu państwa. Przychody (np. ze sprzedaży map i informacji) staną się dochodami budżetu państwa. Wydatkami budżetu będą, po wejściu w życie ustawy, wydatki finansowane do tej pory z tego funduszu.

W uzasadnieniu wskazano, że rynek usług wykonywanych przez likwidowane podmioty powinien (po ich likwidacji) ukształtować się następująco:
-w przypadku usług stricte rynkowych najwygodniejszą formą będzie ich zakup na rynku przy zastosowaniu obowiązujących procedur udzielania zamówień publicznych,
-usługi wiążące się z wykonywaniem konkretnych zadań publicznych powinny być dostarczane przez tworzone w tym celu podmioty działające na zasadach rynkowych, np. spółki,
-bezpośrednie wykonywanie zadań publicznych, pozostających w obszarze działania danego organu, jeżeli dotychczas było realizowane przez podmiot likwidowany, powinno zostać przejęte przez istniejącą bądź w tym celu utworzoną jednostkę budżetową, której plan finansowy musi być częścią odpowiedniego budżetu (państwa lub jednostki samorządu terytorialnego).
W uzasadnieniu wskazuje się, że 20% likwidowanych podmiotów zastąpią jednostki budżetowe, a w pozostałej części usługi będą realizować utworzone w tym celu spółki lub będą one kupowane na rynku.

JP


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Lidar odkrywa zapomniane ślady w puszczy
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS