Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2016-12-06| GIS, Software, Instytucje

Rewolucja w analizie danych hydrogeologicznych

Koniec z ręcznym przetwarzaniem danych i wielotygodniowym generowaniem skomplikowanych analiz i raportów hydrogeologicznych. Państwowy Instytut Geologiczny wdrożył oprogramowanie Business Intelligence (BI).


Rewolucja w analizie danych hydrogeologicznych <br />
Klasy jakości wód podziemnych w punktach pomiarowych monitoringu stanu chemicznego, wygenerowane w systemie Analityczno-Raportującym PSH opartym na technologii Oracle Business Intelligence
Klasy jakości wód podziemnych w punktach pomiarowych monitoringu stanu chemicznego, wygenerowane w systemie Analityczno-Raportującym PSH opartym na technologii Oracle Business Intelligence

Państwowa Służba Hydrogeologiczna jest prawdopodobnie pierwszą na świecie służbą geologiczną, która wykorzystuje BI. Business Intelligence to oprogramowanie, które pozwala łączyć dane pochodzące z różnych źródeł, integrować je i przekształcać do spójnej postaci w formie modelu analitycznego, sortować w zależności od potrzeb, zestawiać w interesujące badaczy zbiory i prezentować w przystępnej formie. BI udostępnia zaawansowany aparat matematyczny i bogatą wizualizację danych, umożliwiając wykrywanie zależności w danych, obserwowanie trendów i prognozowanie zjawisk, a także automatyczne powiadamianie o nieprawidłowościach. Niezwykle ważna jest możliwość samodzielnego tworzenia i modyfikacji raportów oraz analiz przez pracowników merytorycznych. Program znacznie usprawnił proces przygotowania danych do analiz oraz wielokrotnie skrócił czas potrzebny na przeprowadzenie obliczeń i opracowanie wyników.

Innowacyjny projekt zrealizowano we współpracy z firmami SHH i Oracle na potrzeby analityczne i raportowe danych z monitoringu ilościowego i jakościowego wód podziemnych, gromadzonych przez PIG w ramach realizacji zadań PSH. Model analityczny został utworzony przede wszystkim dla danych dotyczących pomiarów położenia zwierciadła wody oraz danych dotyczących składu chemicznego wód podziemnych. Obejmował też ponad 40 warstw danych przestrzennych.

Wdrożone na bazie tego modelu analizy i raporty wspierają realizację zadań PSH – przetwarzanie, analizę i raportowanie danych na potrzeby oceny stanu ilościowego i jakościowego wód podziemnych w jednolitych częściach wód podziemnych (JCWPd).

W ramach projektu przeprowadzono integrację danych hydrogeologicznych pochodzących z monitoringu wód podziemnych, zwiększono możliwości analityczne i usprawniono procesy kontroli jakości zarówno pod względem gromadzenia, jak i przetwarzania danych.

W efekcie prac projektowych powstało ponad sto tzw. kokpitów – rodzaju wirtualnych pulpitów służących do łatwego przeglądania wyników zadanych analiz. Prezentują one konkretne zestawy danych w postaci map, tabel lub diagramów. Dodatkowo na „kokpitach” uruchomiono ponad pół tysiąca stale aktywnych procesów analitycznych, których wyniki są automatycznie aktualizowane wraz z wprowadzaniem do systemu kolejnych danych.

Narzędzia klasy BI stosowane są głównie w analizach finansowych, handlowych i marketingowych. Wyjątkowość projektu zrealizowanego w PIG-PIB polega na zastosowaniu technologii BI w analizie danych środowiskowych i hydrogeologicznych w połączeniu z analizami przestrzennymi. Przez specjalistów został on oceniony jako wzorowo zrealizowany i innowacyjny nie tylko w Polsce, ale i na świecie.

PIG-PIB rozważa teraz wykorzystanie oprogramowania Business Intelligence także do obsługi innych baz danych geologicznych. Analizowane są możliwości zastosowania BI dla danych otworowych, surowcowych, geologiczno-inżynierskich i pozostałej części danych hydrogeologicznych.

Projekt wdrożenia BI został zrealizowany w ramach przedsięwzięcia ,,Zintegrowany System Informatyczny PIG-PIB” i sfinansowany ze środków NFOŚ.

Piotr Gałkowski, Anna Kostka, Dorota Kazanecka-Pieńkosz (PIG-PIB)


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Podnoszenie mostu na budowie Świątyni Opatrzności Bożej
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama