Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2016-11-23| Geodezja, GIS, Mapy, Instytucje

Ruszają prace nad europejskimi usługami lokalizacyjnymi

Organizacja EuroGeographics, której członkiem jest m.in. GUGiK, ogłosiła zakończenie międzynarodowego projektu ELF (European Location Framework) oraz rozpoczęcie dalszych prac nad jednolitymi wspólnotowymi bazami danych przestrzennych.


Ruszają prace nad europejskimi usługami lokalizacyjnymi <br />
Przykład wykorzystania danych ELF w analizach powodziowych
Przykład wykorzystania danych ELF w analizach powodziowych

Projekt ELF ruszył w marcu 2013 r., a oficjalnie zakończył się 31 października br. Jego celem było utworzenie na bazie urzędowych danych przestrzennych zgodnych z dyrektywą INSPIRE zharmonizowanych rejestrów pokrywających całą Europę, a także przygotowanie usług do ich udostępniania i jednolitych zasad licencjonowania. Wśród 40 uczestników przedsięwzięcia były m.in. krajowe agencje geodezyjne (w tym GUGiK), dostawcy oprogramowania, instytucje badawcze oraz zajmujące się standaryzacją geodanych konsorcjum OGC.

Wypracowane w toku projektu ELF rezultaty będą teraz podstawą do stworzenia Europejskich Usług Lokalizacyjnych. W ramach dwuletnich prac platforma informatyczna ELF przejdzie pod zarząd EuroGeographics, zostanie przygotowana do działalności operacyjnej, a także będzie rozbudowana o nowe zbiory i serwisy. Głównym celem przedsięwzięcia ma być przede wszystkim zapewnienie centralnego punktu dostępu dla międzynarodowego grona użytkowników do zharmonizowanych, paneuropejskich, urzędowych danych przestrzennych oraz związanych z nimi usług.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Dron prześwietla budynek za pomocą wi-fi
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS