wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2015-07-02| GIS, Mapy

Dane INSPIRE trafią do samochodowej nawigacji

Europejski projekt ELF (European Location Framework) zbliża się do przełomowego momentu – wkrótce ruszą zewnętrzne testy danych o sieci drogowej przygotowane w ramach tego przedsięwzięcia.


Dane INSPIRE trafią do samochodowej nawigacji <br />
fot. Wikipedia
fot. Wikipedia

Celem projektu ELF jest utworzenie m.in. na bazie urzędowych danych przestrzennych zgodnych z dyrektywą INSPIRE jednolitych rejestrów pokrywających całą Europę. W ramach szykowanego pilotażu w pierwszej kolejności przetestowane zostaną dane dotyczące sieci drogowej – na razie przygotowano je dla Norwegii i Szwecji. Ich przydatność sprawdzą dostawcy rozwiązań nawigacyjnych – Nokia HERE oraz TomTom.

– To naprawdę ekscytujący moment w historii projektu ELF, bo jest on po raz pierwszy testowany na zewnątrz – mówi Olaf Østensen, koordynator projektu. – Dzięki pilotażowi komercyjni dostawcy map w przyszłości będą mieli dostęp do aktualnych danych o sieci drogowej, takich jak ograniczenia prędkości czy zakazy wjazdu. W rezultacie użytkownicy ich systemów nawigacyjnych będą mogli korzystać z danych o wyższej jakości i lepszej dokładności – wyjaśnia Østensen.

ELF jest projektem kierowanym przez Wspólnotowe Centrum Badawcze Komisji Europejskiej (JRC). W skład konsorcjum realizującego przedsięwzięcie wchodzą: EuroGeographics, 15 krajowych agencji kartograficznych i katastralnych (w tym GUGiK), 9 firm komercyjnych związanych m.in. z integracją usług, oprogramowaniem i doradztwem, 2 uczelnie wyższe oraz 3 organizacje zrzeszające użytkowników. Koniec projektu przewidziano na luty przyszłego roku.

JK


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 3
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS