wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2016-11-09| Geodezja, GIS, Teledetekcja

Informacja przestrzenna dalej na topie

Tegoroczna, XXVI Konferencja Polskiego Towarzystwa Informacji Przestrzennej (Warszawa, 8-9 listopada) odbywa się pod hasłem „Geoinformacyjne aspekty zarządzania przestrzenią”. – Czas mija, a zainteresowanie informacją geoprzestrzenną nie słabnie – powiedział prof. Jerzy Gaździcki, prezes PTIP. – Znajduje to swój wyraz chociażby w liczbie zgłoszonych referatów na naszą konferencję, z których uformowaliśmy aż 10 sesji tematycznych – podkreślał.


Informacja przestrzenna dalej na topie

Pierwszego dnia spotkania na uczestników czekały aż 32 różnorodne tematycznie prezentacje. Poświęcone były m.in. badaniom historycznym. Dr Dariusz Dukaczewski (IGiK) opowiadał o wykorzystaniu danych przestrzennych (m.in. zdjęć lotniczych i satelitarnych oraz danych LiDAR) do poszukiwania miejsc wskazujących na obecność jam grobowych ofiar obławy augustowskiej. W wyniku realizacji prac zleconych przez Instytut Pamięci Narodowej dla części polskiej udało się zlokalizować 44 obiekty, w tym 4 o bardzo wysokiej randze (w 3 z nich znaleziono szczątki ludzkie), a dla części białoruskiej – 85 obiektów, przy czym najbardziej prospektywne wydają się 2 – tłumaczył doktor Dukaczewski.

Członkinie Koła Naukowego „Dahlta” działającego przy Wydziale Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska AGH w Krakowie zaprezentowały wyniku projektu, którego celem było opracowanie interaktywnej mapy obozu koncentracyjnego KL Płaszów, a dr hab. Albina Mościcka z Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie mówiła o pracach nad odtworzeniem układu i nazw ulic oraz lokalizacji obiektów użyteczności publicznej miasta Głębokie z okresu międzywojnia, kiedy to miejscowość leżała w granicach II Rzeczypospolitej (obecnie znajduje się na Białorusi, obwód witebski). Z racji niewielkiej liczby materiałów kartograficznych w badaniach nieocenione okazały się zdjęcia, informacje zdobyte na blogach i forach oraz rozmowy z mieszkańcami.

Dużo miejsca poświęcono tematowi partycypacji społecznej. O implementacji geoankiety i geodyskusji do procesu planowania przestrzennego opowiadali przedstawiciele Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Sylwia Marczak z Politechniki Warszawskiej mówiła natomiast o rosnącym zaangażowaniu mieszkańców zarówno mieszkańców Polski, jak i Europy w tworzenie obywatelskiej informacji przestrzennej (m.in. projekt OpenStreetMap), a dr hab. Robert Olszewski o roli technologii we wspieraniu procesu partycypacji społecznej w smart city.
Ponadto uczestnicy spotkania mogli wysłuchać m.in. prezentacji o metodyce analiz wielokryterialnych w optymalizacji planowania obszarów zabudowy mieszkaniowej, zintegrowanym systemie monitoringu deformacji podłoża gruntowego DefSAR (o którym pisaliśmy w marcowym GEODECIE), modelowaniu rozmieszczenia ludności z wykorzystaniem danych o pokryciu terenu czy analizie geoinformacyjnej w procesie bezpiecznej ewakuacji imprez masowych.

Tegoroczna konferencja PTIP była także okazją do świętowania 85. urodzin prof. Jerzego Gaździckiego. Sylwetkę jubilata przedstawił dr hab. Marek Baranowski, zastępca przewodniczącego PTIP. Jerzy Gaździcki urodził się 15 października 1931 roku w Zamościu. Lata okupacji spędził w Warszawie, gdzie podczas powstania, będąc niespełna trzynastoletnim chłopcem, zgłosił się do AK i jako szeregowiec „Gołąb” służył w oddziale swojego ojca do zakończenia walk na Powiślu. Po wojnie ukończył jedno z renomowanych gimnazjów warszawskich, Liceum Miernicze oraz Wydział Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej. Już na III roku studiów został asystentem w Katedrze Matematyki. Po uzyskaniu w 1954 roku dyplomu inżyniera podjął studia magisterskie, pracując jednocześnie jako asystent prof. Stefana Hausbrandta w Katedrze Rachunku Wyrównawczego i Obliczeń Geodezyjnych. W roku 1968 profesor zrezygnował z pracy na PW, poświęcając się działalności naukowej w Instytucie Geodezji i Kartografii, gdzie od 1956 roku pracował w niepełnym wymiarze godzin. W latach swojej pracy w IGiK profesor prowadził prace z Zakresu m.in. metod i algorytmów rachunku wyrównawczego, automatyzacji procesów przetwarzania informacji geodezyjnych, fotogrametrycznych czy systemów informacji o terenie. Na początku lat 80. ponownie podjął pracę na Politechnice, gdzie w latach 1982-86 pełnił funkcję dyrektora Instytutu Geodezji Wyższej i Astronomii Geodezyjnej. W latach 1986-98 podstawowym miejscem pracy Profesora był natomiast Wydział Geodezji Uniwersytetu Technicznego w holenderskim Delft.

Prof. Jerzy Gaździcki (z prawej) odbiera z rąk prof. Stanisława Białousza, dziekana Wydziału Geodezji i Kartografii PW w latach 1990-96 (z lewej), list gratulacyjny od rektora PW

– Implementacja w obecnej formie dyrektywy INSPIRE w Polsce jest w dużym stopniu zasługą działalności prof. Gaździckiego – podkreślał dr Baranowski. – Wszyscy pamiętamy nieoceniony wkład profesora w prace legislacyjne nad ustawą o infrastrukturze informacji przestrzennej. Myślę też, że nie są przesadą słowa, że pan profesor jest twórcą polskiej szkoły geomatyki i jednym z najwybitniejszych autorytetów w dziedzinie geodezji w ostatnich dziesięcioleciach – dodał zastępca przewodniczącego PTIP i przypomniał, że prof. Gaździnki został w lipcu br. laureatem Nagrody Miasta Stołecznego Warszawy przyznawanej w uznaniu za zasługi dla stolicy naszego kraju.

Dzisiaj (drugiego dnia konferencji) oprócz kolejnych czterech sesji („Zastosowanie metod teledetekcyjnych i fotogrametrycznych”, „Nawigacja śródlądowa”, „Wizualizacja”, „Analizy geoprzestrzenne”) odbędą się warsztaty: „Produkty powietrznego i naziemnego systemu mobilnego kartowania (SMK) jako materiały źródłowe do aktualizacji baz danych przestrzennych” oraz „Koncepcje i ramy analiz geoprzestrzennych. Analiza geograficzna i statystyczna”.
Konferencja powiązana jest pod względem tematyki, miejsca i czasu obrad z XXI posiedzeniem Rady Infrastruktury Informacji Przestrzennej.

Damian Czekaj


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
XXVII Kongres Międzynarodowej Federacji Geodetów (FIG Congress 2022)
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS