Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2015-11-06| Geodezja, GIS, Mapy, Ludzie, Imprezy

Konferencja PTIP: o kształceniu geomatyków i zastosowaniu GIS

Zarządzanie danymi przestrzennymi ukierunkowane na użytkownika – pod takim hasłem odbywa się w Warszawie (5-6 listopada) XXV Konferencja Polskiego Towarzystwa Informacji Przestrzennej. Jubileuszowe spotkanie była okazją do nadania – po raz pierwszy – tytułów „zasłużony dla PTIP”.


Konferencja PTIP: o kształceniu geomatyków i zastosowaniu GIS

W tym roku dyplomy „zasłużony dla PTIP” wręczono dwóm osobom. Pierwszą z wyróżnionych została mgr inż. Krystyna Lady-Drużycka – wieloletni członek Towarzystwa i pracownik Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej. – Jak tworzyliśmy laboratorium Teledetekcji i Systemów Informacji Przestrzennej, to poczyniliśmy pewne inwestycje. Za najlepszą inwestycję dla tego laboratorium uważam zaproszenie pani Krystyny z PAN-owskiego Instytutu Geografii na Politechnikę Warszawską – powiedział profesor Stanisław Białousz.
Drugi dyplom uznania wręczono mgr inż. Ewie Musiał, sekretarz Towarzystwa oraz redaktor „Roczników Geomatyki”. – Bez przesady powiem, że pani Ewa jest kluczową osobą zarówno w funkcjonowaniu PTIP, jak i w wydawaniu Roczników – stwierdził prof. Jerzy Gaździcki, prezes PTIP. – Co więcej – jest jedną z inicjatorek obu tych inicjatyw – dodał.


Po lewej: dr hab. Marek Baranowski (IGiK) i mgr inż. Krystyna Lady-Drużycka; po prawej: mgr inż. Ewa Musiał i prof. Jerzy Gaździcki

Podczas tegorocznego spotkania dużo miejsca poświęcono kształceniu geomatyków. Profesor Gaździcki przypomniał, że 6 lat temu konferencję PTIP też poświęcono problematyce edukacyjnej. – Wówczas jeden z naszych członków, prof. Andrzej Stateczny, wystąpił z propozycją utworzenia kierunku geoinformatyka na uczelniach, zwłaszcza politechnicznych. I to jest przykład, że nasze konferencje są owocne, bo nauczanie geomatyki jest w tej chwili trendem. Wczoraj miałem okazję pogratulować prof. Alinie Maciejewskiej, dziekan WGiK PW, stworzenia kierunku geoinformatyka – mówił prezes PTIP.
Prof. Stanisław Białousz (obecnie Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych w Dęblinie) opowiadał o personalizacji kształcenia użytkowników informacji przestrzennej. Podkreślał, że ze względu na ograniczoną liczbę godzin na uczelniach trzeba zachęcać studentów do samokształcenia. Rozwiązaniem ma być samodzielna praca ze zbiorami danych przestrzennych dostępnymi dla miejsca zamieszkania studenta. W ten sposób bardzo szybko można rozbudzić w nim ciekawość – wyjaśniał profesor.
O kształceniu w zakresie rozpoznania geoprzestrzennego mówił natomiast dr hab. Michał Kędzierski z Wojskowej Akademii Technicznej. Tłumaczył, że przy ocenie wiedzy studenta na studiach wojskowych obowiązuje system zerojedynkowy – umie albo nie umie. Młody człowiek musi być perfekcyjnie przygotowany – w tym celu m.in. innymi interpretuje zobrazowania terenów Iranu, Iraku czy Obwodu Kaliningradzkiego. Jest to konieczne, gdyż zaledwie po dwóch miesiącach od obrony pracy dyplomowej może zostać wysłany w rejon konfliktu.
Ponadto w trakcie sesji o kształceniu można było m.in. zapoznać się z ofertą edukacyjną w zakresie geoinformacji na Politechnice Warszawskiej, Uniwersytecie Jagiellońskim, Uniwersytecie Łódzkim czy Akademii Morskiej w Szczecinie.



Bardzo dużo na konferencji mówiło się również o zastosowaniach systemów informacji geograficznej. Coraz szerzej są one wykorzystywane są m.in. w gospodarce przestrzennej (np. przy analizach wskaźnika intensywności zabudowy czy w ocenie zagospodarowania terenu). Rosnącą rolę GIS-u można również zauważyć w kryminalistyce (analizy związane z miejscami popełnienia przestępstw, predykcja przyszłych zdarzeń) oraz standaryzacji w obszarze dziedzictwa kulturowego.
Podczas sesji dotyczącej nawigacji śródlądowej rozmawiano m.in. możliwościach integracji danych rastrowych w śródlądowym systemie nawigacji nawodnej czy metodach generalizacji obiektów liniowych, a w trakcie sesji odnoszącej się do aspektów społecznych GIS-u przedstawiono m.in. referat poświęcony zaangażowaniu społeczeństwa w tworzeniu danych przestrzennych w Polsce. Osobną sesję poświęcono Międzynarodowemu Rokowi Mapy.

Dzisiaj (6 listopada) zaplanowano dwie kolejne sesje referatowe nt. badań przestrzennych, seminarium poświęcone modelowaniu informacji geograficznej w IIP, a także warsztaty (cyfryzacja i harmonizacja dokumentów planowania przestrzennego w świetle przepisów INSPIRE oraz Geoportal.gov.pl i jego rola w rozwoju IIP).

XXV Konferencja PTIP została objęta patronatem ministra administracji i cyfryzacji oraz głównego geodety kraju.

Damian Czekaj


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Satelitarne dane meteo na wyciągnięcie ręki
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS