Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2015-11-06 | Geodezja, GIS, Mapy, Ludzie, Imprezy

Konferencja PTIP: o kształceniu geomatyków i zastosowaniu GIS

Zarządzanie danymi przestrzennymi ukierunkowane na użytkownika – pod takim hasłem odbywa się w Warszawie (5-6 listopada) XXV Konferencja Polskiego Towarzystwa Informacji Przestrzennej. Jubileuszowe spotkanie była okazją do nadania – po raz pierwszy – tytułów „zasłużony dla PTIP”.


Ilustracja: Konferencja PTIP: o kształceniu geomatyków i zastosowaniu GIS

W tym roku dyplomy „zasłużony dla PTIP” wręczono dwóm osobom. Pierwszą z wyróżnionych została mgr inż. Krystyna Lady-Drużycka – wieloletni członek Towarzystwa i pracownik Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej. – Jak tworzyliśmy laboratorium Teledetekcji i Systemów Informacji Przestrzennej, to poczyniliśmy pewne inwestycje. Za najlepszą inwestycję dla tego laboratorium uważam zaproszenie pani Krystyny z PAN-owskiego Instytutu Geografii na Politechnikę Warszawską – powiedział profesor Stanisław Białousz.
Drugi dyplom uznania wręczono mgr inż. Ewie Musiał, sekretarz Towarzystwa oraz redaktor „Roczników Geomatyki”. – Bez przesady powiem, że pani Ewa jest kluczową osobą zarówno w funkcjonowaniu PTIP, jak i w wydawaniu Roczników – stwierdził prof. Jerzy Gaździcki, prezes PTIP. – Co więcej – jest jedną z inicjatorek obu tych inicjatyw – dodał.


Po lewej: dr hab. Marek Baranowski (IGiK) i mgr inż. Krystyna Lady-Drużycka; po prawej: mgr inż. Ewa Musiał i prof. Jerzy Gaździcki

Podczas tegorocznego spotkania dużo miejsca poświęcono kształceniu geomatyków. Profesor Gaździcki przypomniał, że 6 lat temu konferencję PTIP też poświęcono problematyce edukacyjnej. – Wówczas jeden z naszych członków, prof. Andrzej Stateczny, wystąpił z propozycją utworzenia kierunku geoinformatyka na uczelniach, zwłaszcza politechnicznych. I to jest przykład, że nasze konferencje są owocne, bo nauczanie geomatyki jest w tej chwili trendem. Wczoraj miałem okazję pogratulować prof. Alinie Maciejewskiej, dziekan WGiK PW, stworzenia kierunku geoinformatyka – mówił prezes PTIP.
Prof. Stanisław Białousz (obecnie Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych w Dęblinie) opowiadał o personalizacji kształcenia użytkowników informacji przestrzennej. Podkreślał, że ze względu na ograniczoną liczbę godzin na uczelniach trzeba zachęcać studentów do samokształcenia. Rozwiązaniem ma być samodzielna praca ze zbiorami danych przestrzennych dostępnymi dla miejsca zamieszkania studenta. W ten sposób bardzo szybko można rozbudzić w nim ciekawość – wyjaśniał profesor.
O kształceniu w zakresie rozpoznania geoprzestrzennego mówił natomiast dr hab. Michał Kędzierski z Wojskowej Akademii Technicznej. Tłumaczył, że przy ocenie wiedzy studenta na studiach wojskowych obowiązuje system zerojedynkowy – umie albo nie umie. Młody człowiek musi być perfekcyjnie przygotowany – w tym celu m.in. innymi interpretuje zobrazowania terenów Iranu, Iraku czy Obwodu Kaliningradzkiego. Jest to konieczne, gdyż zaledwie po dwóch miesiącach od obrony pracy dyplomowej może zostać wysłany w rejon konfliktu.
Ponadto w trakcie sesji o kształceniu można było m.in. zapoznać się z ofertą edukacyjną w zakresie geoinformacji na Politechnice Warszawskiej, Uniwersytecie Jagiellońskim, Uniwersytecie Łódzkim czy Akademii Morskiej w Szczecinie.



Bardzo dużo na konferencji mówiło się również o zastosowaniach systemów informacji geograficznej. Coraz szerzej są one wykorzystywane są m.in. w gospodarce przestrzennej (np. przy analizach wskaźnika intensywności zabudowy czy w ocenie zagospodarowania terenu). Rosnącą rolę GIS-u można również zauważyć w kryminalistyce (analizy związane z miejscami popełnienia przestępstw, predykcja przyszłych zdarzeń) oraz standaryzacji w obszarze dziedzictwa kulturowego.
Podczas sesji dotyczącej nawigacji śródlądowej rozmawiano m.in. możliwościach integracji danych rastrowych w śródlądowym systemie nawigacji nawodnej czy metodach generalizacji obiektów liniowych, a w trakcie sesji odnoszącej się do aspektów społecznych GIS-u przedstawiono m.in. referat poświęcony zaangażowaniu społeczeństwa w tworzeniu danych przestrzennych w Polsce. Osobną sesję poświęcono Międzynarodowemu Rokowi Mapy.

Dzisiaj (6 listopada) zaplanowano dwie kolejne sesje referatowe nt. badań przestrzennych, seminarium poświęcone modelowaniu informacji geograficznej w IIP, a także warsztaty (cyfryzacja i harmonizacja dokumentów planowania przestrzennego w świetle przepisów INSPIRE oraz Geoportal.gov.pl i jego rola w rozwoju IIP).

XXV Konferencja PTIP została objęta patronatem ministra administracji i cyfryzacji oraz głównego geodety kraju.

Damian Czekaj


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

trollu Słyszałeś kiedyś o fotogrametrii, teledetekcji, lidarze ? Ze względu na to że informacje od geodetów nie pokrywają całości kraju i nie są w większości topologiczne nikt o zdrowych zmysłach nie przetwarza ich masowo chyba że nie ma innego wyjścia a jeśli już to robi to tylko raz. Nikt też nie wymaga od analiz gisowych dokładności cm. Co do inwigilacji google może określić szansę na dożycie określonego wieku na podstawie zapytań jakie zadajesz. Więc to państwo to najmniejszy problem.
    1 
Geomatyka i GIS żerują na informacji gromadzonej przez tysiące geodetów. Informacje te są następnie zawłaszczane przez państwo (bez odszkodowania! - ba! wręcz za haracz, jaki geodeci muszą opłacić! ) i oddane do przetworzenia w celu uzyskania potrzebnych temuż państwu analiz. Jak widać państwo występuje tu w roli pasera, a gromadzenie ogromnej ilości danych jest nakierowane na totalną inwigilację.
    1 
 1 
kto twierdzi, że takowych brakuje? Uczelnie? I gdzie ich brakuje? Serwis Maps Google rozwija się bardzo dobrze i inne podobne również, np. openStreetMap. Coraz więcej jest oprogramowania, również otwartego, opracowywanego dla obsługi informacji przestrzennej. Tworzą je tysiące ludzi, którzy często są "tylko" informatykami. A liczba chętnych na studia na PW nie jest żadnym miernikiem jakości tych studiów. Pokazuje raczej, że reklama jest dźwignią handlu. No tak, ale to w końcu "kuźnia elit". A rzetelna praktyka studencka na polskich Uczelniach? Uwierzę, jak zobaczę.
  
 5 
odp Ale prawdą jest, że brakuje informatyków z wiedzą geomatyczną i geomatyków (geodetów, kartografów, fotogrametrów, i innych geo-) z wiedzą informatyczną. Jak dotąd informatykom zagospodarowanie edukacyjne tej dziedziny się nie udało, więc rozpoczęli geodeci i trzymam kciuki. A sądząc po liczbie chętnych na pierwsze studia tego typu o profilu praktycznym na PW, oczekiwania są ogromne.
    5 
 3 
sutekh spróbuje Ci odpowiedzieć.:-) Mamy już tylu przeróżnych naukowców w geodezji, że trzeba im czas wypełnić i zorganizować. Genialnym tematem-wypełniaczem jest edukacja. Dlaczego genialnym? Bo można dużo mówić, ale mało robić. Dziś mamy marketingowy trend na geoinformatyków. Należy zadać pytanie, kto kreuje to "zainteresowanie" tym kierunkiem? Jeśli czytasz to forum wnikliwie, to zauważyłeś, że temat geoinformatyki wraca, a wielu uczestników forum ma lepsze pomysły dotyczące nauczania geoinformatyki od tych wszystkich profesorów i marketingowców z uczeli. Podstawą dla przyszłych geoinformatyków ma być informatyka, zatem przyklejanie tego kierunku do geodezji jest błędem i nieporozumieniem. Nieporozumieniem jest także próba kształcenia geoinformatyków również na geodetów. Nie można być fachowcem we wszystkim, szczególnie po 7 sem. studiów na PW, a dobry geoinformatyk wcale nie musie być geodetą.
  
 3 
Hmm... Pozostałe branże zatrudniają po prostu informatyków (ludzi o wykształceniu informatycznym) i po prostu przekazują im tą część wiedzy biznesowej, która jest niezbędna do stworzenia aplikacji/systemów IT wspierających ich procesy biznesowe. Czym nasza branża różni się tak bardzo, że musimy kształcić sobie "geomatyków" ? Kim właściwie jest "geomatyk" ? Z czego wynika ten trend w kształceniu, o którym mowa w artykule? Czy rzeczywiście jest taki popyt na rynku na osoby o takim profilu ? Czy geomatyka i geoinformatyka to tzw. kierunki zamawiane ? Z góry przepraszam za swoje pytania - nie uczestniczyłem w konferencji, a być może tam powinienem szukać odpowiedzi.
  
 2 
Gratulacje Gratulacje dla Pani Krystyny. Mało jest osób z tego pokolenia tak świetnie znajacych GIS.
  
 4 



zobacz też:

Więcej niż INSPIRE

W posiadaniu krajowych agencji kartograficznych i katastralnych znajduje się wiele niezwykle użytecznych zbiorów danych, które...


wiadomości

NaviGate Sp. z o.o.
Kraków

NaviGate – Oddział Warszawa ul. Gościnna 7, 05-082 Blizne Łaszczyńskiego k. Warszawy, tel. 22 270-15-54 ODBIORNIKI GNSS RTK, TACHIMETRY ELEKTRONICZNE I ZROBOTYZOWANE, BEZZAŁOGOWE STATKI POWIETRZNE (DRONY), SENSORY Sklep Serwis...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-07 | ON-LINE
Otwarte seminarium nt. wykorzystania danych Copernicus
Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Instytut Geodezji i Kartografii zapraszają na seminarium on-line...
więcej
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Mobilne skanowanie na Motławie
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
Francuski naukowiec Joseph Nicolas Delisle wykonał pierwsze pomiary triangulacjyjne w Rosji (1737-39)?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Petrus Bienewitz (Bennewitz), Apianus (1495-1552)

Petrus  Bienewitz (Bennewitz), Apianus (1495-1552)
Bawarski astronom, geodeta, matematyk, drukarz; człowiek renesansu. Urodził się 16 kwietnia 1495 roku w Leising w Saksonii w rodzinie szewca. Uczęszczał do szkoły w Rochlitz. W latach 1615-19 studiował matematykę i astronomię na uniwersytecie w...
więcej

strzałka w dółGeodaty
2009
Europejska Agencja Kosmiczna wystrzeliwuje satelitę GOCE (Gravity field and steady-state Ocean Circulation Explorer), który ma zebrać dane do opracowania najdokładniejszego modelu geoidy.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama