Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2016-11-08| Geodezja, GIS, Instytucje

IIP na zakręcie

Podczas zeszłotygodniowego posiedzenia Sejmu odbyło się pierwsze czytanie ustawy, która odpowiedzialność za krajową infrastrukturę informacji przestrzennej (IIP) ma przenieść z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji do Ministerstwa Cyfryzacji. Zmiana ta była jednym z tematów dzisiejszego (8 listopada) otwartego posiedzenia Rady IIP.


IIP na zakręcie

Propozycje tych zmian legislacyjnych miała dziś osobiście przedstawić minister cyfryzacji Anna Streżyńska, ale ostatecznie nie udało jej się przybyć na spotkanie. W jej zastępstwie zrobił to więc przewodniczący Rady IIP. – Wydzielenie MSWiA i MC bez wprowadzenia odpowiednich zmian prawnych negatywnie rzutowało na prace Rady. Teraz te problemy zostaną przezwyciężone. Dlatego uważam, że przeniesienie odpowiedzialności za krajową IIP do resortu cyfryzacji to zmiana pożyteczna i korzystna, ale z drugiej strony również niebezpieczna. Utrudni to bowiem związki IIP ze służbą geodezyjną i kartograficzną [która podlega Ministerstwu Infrastruktury i Budownictwa – red.], co może być kłopotliwe zarówno dla MC, jak i głównego geodety kraju – ocenił prof. Jerzy Gaździcki.

Tematem przewodnim otwartego posiedzenia Rady IIP było jednak znaczenie infrastruktury informacji przestrzennej – zarówno tej lokalnej, krajowej, jak i europejskiej – dla współczesnego społeczeństwa. Prof. Jerzy Gaździcki mówił o roli dyrektywy INSPIRE w realizacji 17 celów zrównoważonego rozwoju sformułowanych przez ONZ. Prof. Katarzyna Dąbrowska-Zielińska z Instytutu Geodezji i Kartografii pokazała silne związki między INSPIRE a Copernicusem – wspólnotowym systemem monitorowania środowiska.

Dr hab. Dariusz Gotlib (Politechnika Warszawska) mówił o inteligentnych miastach, przekonując, że informacja przestrzenna powinna pełnić w nich rolę integrującą różne miejskie rejestry, a za wzór tej integracji mogą służyć dotychczasowe efekty prac dotyczących IIP. W kontraście do tego wystąpienia dr Agnieszka Chojka z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie podjęła temat inteligentnych wsi, wskazując, że ważnym aspektem dedykowanych im rozwiązań powinny być dane zapewniane przez IIP. Oboje prelegenci byli zgodni, że informacja powinna być kluczowym elementem „inteligentnych miejscowości”, ale – niestety – jej znaczenie jest wciąż niedoceniane.

Jerzy Królikowski


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
XXVII Kongres Międzynarodowej Federacji Geodetów (FIG Congress 2022)
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama