|2016-11-08|
Geodezja, GIS, Instytucje
IIP na zakręcie
Podczas zeszłotygodniowego posiedzenia Sejmu odbyło się pierwsze czytanie ustawy, która odpowiedzialność za krajową infrastrukturę informacji przestrzennej (IIP) ma przenieść z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji do Ministerstwa Cyfryzacji. Zmiana ta była jednym z tematów dzisiejszego (8 listopada) otwartego posiedzenia Rady IIP.
Propozycje tych zmian legislacyjnych miała dziś osobiście przedstawić minister cyfryzacji Anna Streżyńska, ale ostatecznie nie udało jej się przybyć na spotkanie. W jej zastępstwie zrobił to więc przewodniczący Rady IIP. – Wydzielenie MSWiA i MC bez wprowadzenia odpowiednich zmian prawnych negatywnie rzutowało na prace Rady. Teraz te problemy zostaną przezwyciężone. Dlatego uważam, że przeniesienie odpowiedzialności za krajową IIP do resortu cyfryzacji to zmiana pożyteczna i korzystna, ale z drugiej strony również niebezpieczna. Utrudni to bowiem związki IIP ze służbą geodezyjną i kartograficzną [która podlega Ministerstwu Infrastruktury i Budownictwa – red.], co może być kłopotliwe zarówno dla MC, jak i głównego geodety kraju – ocenił prof. Jerzy Gaździcki.
Tematem przewodnim otwartego posiedzenia Rady IIP było jednak znaczenie infrastruktury informacji przestrzennej – zarówno tej lokalnej, krajowej, jak i europejskiej – dla współczesnego społeczeństwa. Prof. Jerzy Gaździcki mówił o roli dyrektywy INSPIRE w realizacji 17 celów zrównoważonego rozwoju sformułowanych przez ONZ. Prof. Katarzyna Dąbrowska-Zielińska z Instytutu Geodezji i Kartografii pokazała silne związki między INSPIRE a Copernicusem – wspólnotowym systemem monitorowania środowiska.
Dr hab. Dariusz Gotlib (Politechnika Warszawska) mówił o inteligentnych miastach, przekonując, że informacja przestrzenna powinna pełnić w nich rolę integrującą różne miejskie rejestry, a za wzór tej integracji mogą służyć dotychczasowe efekty prac dotyczących IIP. W kontraście do tego wystąpienia dr Agnieszka Chojka z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie podjęła temat inteligentnych wsi, wskazując, że ważnym aspektem dedykowanych im rozwiązań powinny być dane zapewniane przez IIP. Oboje prelegenci byli zgodni, że informacja powinna być kluczowym elementem „inteligentnych miejscowości”, ale – niestety – jej znaczenie jest wciąż niedoceniane.
Jerzy Królikowski
|