Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2016-10-13 | GIS

Powstało Centrum Wiedzy QGIS z wyszukiwarką LPIS

Istniejąca na rynku od 2012 r. lubelska firma GIS Support uruchomiła Centrum Wiedzy QGIS – miejsce, gdzie będzie można znaleźć informacje i usługi niezbędne dla użytkowników QGIS w Polsce, m.in. wtyczki, które polskim użytkownikom ułatwią pracę z zestawami danych (przykładem jest wyszukiwarka LPIS).


Ilustracja: Powstało Centrum Wiedzy QGIS z wyszukiwarką LPIS
Celem utworzenia Centrum Wiedzy QGIS firmy GIS Support jest promowanie otwartego i bezpłatnego oprogramowania QGIS w Polsce. Pomagać w tym mają artykuły i poradniki dotyczące oprogramowania, szkolenia, warsztaty, chmura do QGIS (DIVI) oraz – niebawem – profesjonalne wsparcie dla użytkowników QGIS.

– Chcemy, aby w najbliższej przyszłości Centrum Wiedzy QGIS stało się podstawowym miejscem zdobywania informacji o nowościach, dostępnych danych przestrzennych, a także dostępu do profesjonalnych szkoleń oraz wsparcia komercyjnego – mówią przedstawiciele firmy.

W ramach tej inicjatywy w ostatnim czasie firma postanowiła udostępnić repozytorium wtyczek. Obecnie umieszczono dwie: • GPS Tracker (ufundowany społeczności QGIS przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa) oraz • wyszukiwarka LPIS.

Na zupełnie nową wtyczkę „wyszukiwarka LPIS” warto zwrócić szczególną uwagę. Pozwala ona na stworzenie zapytania do bazy danych z działkami ewidencyjnymi (dane o charakterze katastralnym) pobranymi z geoportal.gov.pl (data pobrania danych określona w metadanych aktualnej wersji wtyczki) i otrzymanie geometrii wybranej działki ewidencyjnej. Umożliwia również szybkie wczytanie WMS z danymi o charakterze katastralnym z geoportal.gov.pl.

Poniższy film pokazuje, w jaki sposób dodać repozytorium do QGIS. Po dodaniu repozytorium wtyczki będą aktualizowały się automatycznie.

Źródło: GIS Support, AW


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

działa! w tym miejscu należy rozdzielić dwa aspekty, to co możemy zrobić na dzień dzisiejszy i to czego nie możemy i jest sferą marzeń i planów. Wtyczkę zainstalowałem, działa i spełnia swoją rolę. Jeżeli użytkownik ma wiedzę na jakich danych bazuje wyszukiwanie to bez problemu znajdzie adekwatne zastosowanie. Gratulacje dla autorów.
    1 
 5 
Wszystkim marzy się szybki, zautomatyzowany dostęp do danych powiatowych, które są aktualne. Wydano już na to dziesiątki milionów złotych i co? i nic.
  
 1 
z jednej strony fajnie ż młoda firma coś walczy na tym rynku, ale z drugiej dane lpis? Działki są w powiatach a takie inicjatywy tylko utwierdzają urzędników powiatowych ze wcale nie musza ich udostępniać. Błąd. Mi się marzy dostęp do wtyczki czy usługi która sięga do baz powiatowych po dane aktualne. Podobny pomysł, który popieram, ma bardzo popularny na tym forum Pan Waldemar.
    1 
 1 



zobacz też:

Dziesiątki nowości w QGIS 2.16

Nødebo – tak ochrzczono najnowsze wydanie popularnej otwartej aplikacji QGIS. Co nowego w niej...

Nowe narzędzia w DIVI

Dwa miesiące po premierze rozwijany przez firmę GIS Support z Lublina pakiet oprogramowania GIS-owego DIVI doczekał się...

Czy QGIS sprawdzi się w pomiarach GPS w terenie?

Jeżeli zależy nam na oszczędnościach przy wyborze oprogramowania pomiarowego, prędzej czy później...


wiadomości

NaviGate Sp. z o.o.
Kraków

NaviGate – Oddział Warszawa ul. Gościnna 7, 05-082 Blizne Łaszczyńskiego k. Warszawy, tel. 22 270-15-54 ODBIORNIKI GNSS RTK, TACHIMETRY ELEKTRONICZNE I ZROBOTYZOWANE, BEZZAŁOGOWE STATKI POWIETRZNE (DRONY), SENSORY Sklep Serwis...

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-07 | ON-LINE
Otwarte seminarium nt. wykorzystania danych Copernicus
Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Instytut Geodezji i Kartografii zapraszają na seminarium on-line...
więcej
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Jak korzystać z danych przestrzennych PIG?
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
w 1953 r. utworzono Katedrę Kartografii na Uniwersytecie Wrocławskim?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Roman Hlibowicki (1911-1999)

Roman  Hlibowicki  (1911-1999)
Wieloletni kierownik Katedry Geodezji na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, naukowiec i dydaktyk. Urodził się 8 września 1911 r. w Przemyślu. Studiował we Lwowie. I tam w czasie II wojny światowej zdał egzamin dyplomowy w konspiracji, który...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1420
W Samarkandzie powstaje słynne w średniowieczu obserwatorium astronomiczne. Zbudowano w nim wielki kamienny sekstans będący wycinkiem (60°) łuku o promieniu 40 m.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama