Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2016-06-23| GIS, Software

Nowe narzędzia w DIVI

Dwa miesiące po premierze rozwijany przez firmę GIS Support z Lublina pakiet oprogramowania GIS-owego DIVI doczekał się pierwszej dużej aktualizacji.


Nowe narzędzia w DIVI

Nowy Geokoder
Jedną z możliwości dodania danych do systemu (oprócz załadowania pliku i stworzenia danych ręcznie) jest wsadowe geokodowanie. W nowym geokoderze wystarczy wkleić fragment arkusza kalkulacyjnego, a następnie wskazać kolumny, w których znajdują się istotne informacje adresowe. Po przejściu do następnego etapu dochodzi się do właściwego geokodera, gdzie od razu widać, ile rekordów zostało znalezionych. Po kliknięciu „start” rozpoczyna się geokodowanie (wykorzystujące autorski silnik na bazie danych OpenStreetMap). Po zakończeniu geokodowania użytkownik otrzymuje raport zawierający:
• liczbę elementów poprawnie zgeokodowanych (dokładność do punktu adresowego),
• liczbę ostrzeżeń (dokładnośc do ulicy bądź miejscowości),
• liczbę błędów (nie znaleziono danych).

W kolejnym etapie można ręcznie zweryfikować błędy, poprawić literówki w adresie, ręcznie dopasować lokalizację lub sprawdzić adres w innej bazie danych. Rozwiązanie było testowane na plikach zawierających do 70 tys. rekordów. Testy wskazują poprawne geokodowanie na poziomie 95% (co stanowi o skuteczności licznika oraz jakości bazy adresów OSM w Polsce.).

Integracja z Tableu Desktop
Tableu Desktop to potężne narzędzie analityczne typu Business Intelligence, które w nowszych wersjach coraz bardziej kładzie nacisk na dane przestrzenne (Location Intelligence). Źródłem danych dla Tableu są bazy danych, jednak wsparcie przestrzennych baz danych jest tu bardzo słabe. Od teraz można podpiąć dane punktowe zgromadzone w DIVI do Tableu Desktop za pomocą tzw. Web Data Connector. Jest to bardzo proste: wystarczy wejść w narzędzia i wybrać opcję „udostępnij dane”. Po kliknięciu „Dodaj” możliwe jest wygenerowanie adresu URL do danych w odpowiednim formacie. Do tej pory możliwe były jedynie opcje WMS oraz GeoJSON. Teraz pojawiła się trzecia: Tableu. Wygenerowany link należy podpiąć do Tableu zgodnie z instrukcją. Po połączeniu dane z DIVI można analizować w Tableu jak każdy inny zbiór danych.

Nowa historia zmian
Historia zmian to funkcjonalność, która wyróżnia DIVI spośród innego oprogramowania GIS. Każda zmiana (wykonana przez DIVI Mobile, QGIS czy w samym DIVI) jest zapisywana, a zbiór wszystkich edycji możliwy do przeglądania w wygodnym panelu z filtrami. Dzięki temu można prześledzić zmiany w danych oraz badać aktywność użytkowników.

Usprawnione udostępnianie danych
W głównym menu pojawiła się nowa lista rozwijalna „Narzędzia”. Na razie są tam dwa narzędzia, które wcześniej były w innym menu: „Stwórz mapę” oraz „Udostępnij dane”. Dzięki „stwórz mapę” można szybko stworzyć przeglądarkę do danych zgromadzonych w DIVI, a dzięki „Udostępnij dane” stworzyć adresy URL do danych w formatach WMS, GeoJSON oraz Tableu.

Oprócz tego twórcy DIVI poprawili kilkadziesiąt tłumaczeń i drobnych błędów.

Źródło: GIS Support


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak korzystać z danych przestrzennych PIG?
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS