|2016-04-26|
GIS, Firma, Software
DIVI, czyli GIS made in Poland
Firma GIS Support z Lublina zaprezentowała DIVI – kompleksowy zbiór narzędzi do zarządzania, wizualizacji i analizowania danych na mapach.
DIVI składa się z czterech elementów: • aplikacji serwerowej (dostępnej w chmurze lub w infrastrukturze klienta), • aplikacji mobilnej na Androida dostępnej w Google Play, • wtyczki DIVI QGIS Plugin (dostępnej w oficjalnym repozytorium wtyczek QGIS), • interfejsu programistycznego DIVI API, dzięki któremu można tworzyć własne aplikacje.
– Naszym celem jest stworzenie platformy, dzięki której wykorzystanie GIS-u stanie się proste, elastyczne i szybkie – tłumaczy dyrektor zarządzający GIS Support Michał Drożdż. – Grupą docelową dla DIVI są firmy, które potrzebują danych przestrzennych do poprawy swoich procesów biznesowych i lepszego zarządzania, ale zadania związane z GIS-em nie są ich podstawową domeną. Dotyczy to np. podmiotów z branży finansów, ubezpieczeń, zarządzania infrastrukturą, logistyki, ochrony środowiska, sprzedaży czy marketingu. Ale możliwościami DIVI będą zainteresowani również tradycyjni użytkownicy GIS-u – wyjaśnia.
Przedstawiciele firmy liczą, że ich oprogramowanie zmieni postrzeganie systemów informacji geograficznej jako rozwiązań skomplikowanych, drogich i trudnych w implementacji. Dzięki DIVI – jak przekonują – można w prosty i łatwy sposób: stworzyć firmowe repozytorium danych, edytować dane przestrzenne przez wiele osób on-line, przechowywać informacje o historii edycji danych, dołączać załączniki (zdjęcia, dokumenty) i komentarze do obiektów, tworzyć proste przeglądarki danych bez umiejętności programowania czy budować zaawansowane systemy GIS z wykorzystaniem API.
DIVI jest w zaawansowanej fazie beta, a wersja SaaS działa już produkcyjnie u kilku klientów. Oprogramowanie posłużyło np. firmie Grontmij Polska (obecnie Sweco Consulting) do opracowania planu utrzymania wód dla Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Poznaniu.
Dostęp do platformy jest płatny (cennik zostanie upubliczniony po zamknięciu prac nad wersją beta). GIS Support oferuje bezpłatny dostęp do platformy na 60 dni dla wybranych użytkowników.
JK
|