wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2007-06-15| Geodezja, Mapy, Prawo, Ludzie, Instytucje, Kataster

Piotr Piętak o reformie Prawa geodezyjnego i kartograficznego


Na stronie internetowej MSWiA opublikowano oświadczenie wiceministra Piotra Piętaka dotyczące reformy funkcjonowania geodezji. Powołany 26 marca br. zespół ekspertów Klubu Parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości, którego celem było przygotowanie analizy zmian w prawie geodezyjnym, zakończył wczoraj (14 czerwca) prace i od dzisiaj rozpoczną się konsultacje z organizacjami zrzeszającymi geodetów i przedsiębiorców geodezyjnych. Zadaniem zespołu ekspertów było opracowanie nowej ustawy o geodezji, której zarys zostanie przedstawiony pod koniec czerwca br., oraz zaproponowanie zmian prawnych związanych z funkcjonowaniem informacji geoprzestrzennych.

Wiceminister Piotr Piętak spotka się 15 czerwca z Radą Federacji Organizacji Przedsiębiorców Geodezyjnych grupującą trzy największe organizacje polskiego wykonawstwa geodezyjnego: Polską Geodezję Komercyjną, Geodezyjną Izbę Gospodarczą i Zachodniopomorską Geodezyjną Izbę Gospodarczą. Konsultacje będą kontynuowane w najbliższych tygodniach przede wszystkim ze stowarzyszeniami skupiającymi geodetów powiatowych, a także z głównym geodetą kraju Wiesławem Potrapelukiem oraz byłymi GGK – Jerzym Albinem i Remigiuszem Piotrowskim.

Piotr Piętak stwierdza, że „funkcjonowanie GUGiK musi ulec zmianie w związku z przeniesieniem tego urzędu do MSWiA, które odpowiedzialne jest także za informatyzację administracji publicznej. Reforma prawa geodezyjnego oraz funkcjonowania GUGiK-u musi być skorelowana z ogólną reformą państwa polegającą na wytworzeniu relacji poziomych pomiędzy poszczególnymi ministerstwami i urzędami centralnymi. IV Rzeczpospolita będzie państwem »sieciowym« opartym o budżet zadaniowy a nie państwem »resortowym«. Informacja w państwie jest dobrem wspólnym administracji, a nie przedmiotem handlu pomiędzy różnymi organami państwa”.

Źródło: MSWiA


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Powiew świeżości:) Ja mam takie podejście do tego co się teraz dziej. Jest źle w geodezji i każdy to dobrze wie. Jak nic nikt nie zrobi, to bedzie gorzej, ponieważ świat idzie szybko do przodu. Mam nadzieję, że nie skończą się te zmiany tylko na słowach jak do tej pory. Każda zmiana jest dobra, każde dziełanie a może uda nam śie zrobićtak, że naszej geodezji nie będą już zestawiać razem z rumunią, jak to sie czasami na świecie czyta:(
odpowiedz zgłoś
Najwyższy czas Jak widać Pan Minister ma wolę i energię, żeby coś zrobić także dla geodezji. Dobrze, że jest to ktoś nie ze środowiska i dobrze, że coraz więcej uczy się co to jest geodezja. Jak dotąd nie zostały opublikowane propozycje zespołu ekspertów. Mam nadzieję, że wniosą dużo nowego i zaproponują uproszczenie procedur o czym się mówi coraz więcej. Tylko jest obawa, że skostniała administracja przy wsparciu grupy broniącej swoich interesów będzie bronić swoich szańców, zarzucając niekompetencje zespołu.
odpowiedz zgłoś
zwariowany swiat informatyczny Panie Piotrze nie wiem co pana opetalo, moze za pwaznie wszedl pan w swoja role tak jak poprzednicy pana co starali sie do roku 2000 oddac Uni a co nie udalo im zdobyc w 1410 roku prosze pamietac ze innformatyka jest dla zycia, a nie swiat wirtualny dla zycia glosowalem na Pis a to co pan wyprawia zawstydza mnie , prosze zastanowic sie, i z oportunistow , brac do za ciagniecia jezyka ludzi kompetentych a nie stosowac chwytow ponizej pasa _rzeczpospolita pozdrawiam
odpowiedz zgłoś
Reforma GUGiK? Kilka dni temu min. Piętak występował do premiera z wnioskiem o likwidacęj GUGiK. Powyżej czytam, że chce reformować tenże GUGiK. Czy ten pan wie napewno o co mu chodzi? Czy on wogóle wie o co chodzi w geodezji? A przy okazji kolejna wpadka pana ministra, cyt.: +Informacja w państwie jest dobrem wspólnym administracji ...+. A sądziłem w swojej naiwności, że państwo, a więc i ta informacja w państwie jest dla obywateli. No cóż, znowu okazałem się naiwniakiem wierzącym, że może coś się zmienia.
odpowiedz zgłoś
Zmiany Dobrze by też było, aby Pan Minister znalazł metodę na LENI z Ministerstawa Rolnictwa. Archaiczność ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych, jej niespójność z ewidencją gruntów i brak rozporządzenia w sprawie klasyfikacji - przez tyle lat - to już nawet nie śmieszne, nawet nie żenujące, TO DYWERSJA.
odpowiedz zgłoś
5 komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Akademia INSPIRE w Norwegii
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS