wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2007-06-11| Geodezja, Prawo, Ludzie, Instytucje

Piotr Piętak o likwidacji GUGiK


Jak zapowiedział Piotr Piętak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, dzisiaj wysyła do premiera Jarosława Kaczyńskiego pismo w sprawie likwidacji GUGiK. Deklarację tę złożył podczas odbywającego się właśnie w Warszawie (11 czerwca) seminarium GUGiK zatytułowanego „Technologie dla INSPIRE. Technologie dla geodezji”.

Piotr Piętak odniósł się do przeszkód, jakie napotyka przy próbie zreformowania geodezji. Przypomniał na wstępie nieudaną próbę nowelizacji ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne przeprowadzanej w poprzedniej kadencji Sejmu przez SLD. Nie uwzględniała ona zmian, jakie zaszły w technologii geoinformatycznej, i była zgodnie zwalczana przez kluby opozycyjne. Obecna sytuacja, zwłaszcza jeżeli weźmie się pod uwagę konieczność wdrożenia dyrektywy INSPIRE czy chociażby realizację wielu inwestycji związanych z Euro 2012, wymusza wprowadzenie głębokich zmian w funkcjonowaniu branży. Jak podkreśla Piotr Piętak, nie spodziewał się jednak, że napotka tak wielki opór przy wprowadzaniu zmian w geodezji. Tuż po powołaniu przez niego zespołu ekspertów ds. reformy zasobów geoinformacyjnych klub PiS zorganizował konferencję, która została odebrana jako próba zastopowania tych zmian. Organizatorzy konferencji (posłowie-geodeci PIS) założyli, że będą kontrolować reformy. Jednak dokument, jaki ukazał się po konferencji, był w odczuciu ministra skandaliczny. Dlatego wystosował ostry list do Marka Kuchcińskiego, Ludwika Dorna i Jarosława Kaczyńskiego, w którym wyjaśnił swoje stanowisko i potrzebę wprowadzenia reformy. Konferencja wykazała bowiem, jak ludzie są manipulowani przez oligarchię postkomunistyczną. Dokument z konferencji sejmowej jest tego świadectwem.

Jak zapowiedział Piotr Piętak, dzisiaj wysyła do Jarosława Kaczyńskiego pismo w sprawie likwidacji GUGiK. Zaznaczył jednak, że nie ma to nic wspólnego z osobami obecnego prezesa Wiesława Potrapeluka i wiceprezesa Adama Iwaniaka, których wysiłek i pracę docenia. Według niego likwidacja GUGiK ma być świadectwem tego, że pewna epoka związana z funkcjonowaniem PRL-owskiej ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne się skończyła. Jak zauważył, niektóre środowiska geodezyjne twierdzą na przykład, że mamy już w Polsce wdrożone INSPIRE. I zadał pytanie: dlaczego, skoro jest tak dobrze, to jest tak źle? Przypomniał także, że z powodu geodezji już trzykrotnie podawał się do dymisji i obojętnie, czy to on, czy kto inny będzie nią kierował, zmiany nastąpią. Geoinformacja jest dobrem publicznym. I nie może być tak, że zasoby geoinformacyjne rozproszone są po 11 ministerstwach, a urzędy handlują między sobą geoinformacją jak firmy komercyjne. Dzieje się tak, bo żyjemy w państwie pełnym absurdów. Jednocześnie wskazał, że zmiany, jakie proponuje, wiążą się z decentralizacją geodezji i większym znaczeniem geodetów powiatowych i geodetów uprawnionych. Rola tych ostatnich powinna być zbliżona do roli notariuszy. Zobaczcie swój zawód z boku – powiedział do zgromadzonych geodetów Piotr Piętak.

Jerzy Przywara


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
jak z powodu geodezji ten [TEKST USUNIETY PRZEZ ADMINISTRATORA] już trzykrotnie podawał się do dymisji, to niech to zrobi raz, ale skutecznie i przestanie mieszać w geodezji
odpowiedz zgłoś
Ooo! Kolejna ankieta do opisania na stronie pewnej organizacji informatyki geodezyjnej. Ciekawe z jakim komentarzem. Teraz przecież występują jako zainteresowani członkowie tej organizacji.
odpowiedz zgłoś
:( Za czasów II Rp, czyli za pierwszedo Dyzmy, geodeci (mierniczowie), ludzie honoru, po prostu wystąpiliby z tych zaspołów po czymś takim. No, chyba że sami podpowiedzieli Panu Ministerowi takie rozwiazania :(
odpowiedz zgłoś
Acha - jeszcze! Przepraszam ale dawno tu nie byłe Przepraszam, że zanudzam ale na koniec: Odkąd Dyzma oświadczył na łamach pewnego czasopisma z układu informatyków że staje się antypisowski, samorealizuje się w tym coraz bardziej. Pomysł likwidacji GUiKu zaczerpnął od SLDowskiego ministra-profesora ekonomii zwiazanego bliżej z... (a o tym to pisało u Urbana). Likwidacji zażądano, gdy GUGiK zaczął przypominać niektórym co mówią przepisy. Oto nowe hasło nadchodzacych wakacji: Idee i metody SLD, ubogacone przez owe w pełni przydatne dla IV RP!
odpowiedz zgłoś
Dyzma IV RP w ofensywie - cd. P.S. Ciekawe, że Geodezyjna Izba Gospodarcza, rzekomo tak oczekująca na szybkie określenie standardów na budowane autostrady, stadiony, boiska, lotniska itp. podobnie jak GUGiK milczy w tej sprawie. Pewnie juz się wszyscy pogodzili z faktem likwidacji zawodu. Autostrady wybuduja przywiezieni z Europy budowlańcy przyuczeni do obsługi niwelatora i ręcznego GPS, a projekty wykona SCOR i wojsko - z pominięciem prawa geodezyjnego. Przecież każdy wie jak ważne są dobre drogi dla obronności :)
odpowiedz zgłoś
Dyzma IV RP w ofensywie! A kto pamieta o moim konkursie wiedzy geodezyjnej adresowanym do ekspertów Piętaka tuż po powołaniu zespołu? Tak niekompetentne gremium może jedynie przedłużać terminy oddania pracy! Teraz zacznie sie poszukowanie winnego. Piętak zamiast ponieść odpowiedzialność polityczną za łąd w wyborze przeszedł do ofensywy. Jedyne co może zaproponować zespół kilkunastu profesorów i prezesów to likwidacja centrali? Ciekawe ile kosztowały ekspertyzy i z czyjej puli to zapłacono.Z Funduszu przed likwidacją?
odpowiedz zgłoś
diplomatic silence czemu GGK się nie wypowiada?na stronie GUGiK nic nie ma? A może takie wzmocnienie geodety powiatowego jest na rękę w obliczu powrotu do pieleszy??? szkoda wielkich zapowiedzi P. Iwaniaka
odpowiedz zgłoś
właśnie i nie należy o tym zapominać to geodezja jest filarem GIS-u, a informatyka daje tylko i wyłącznie!! narzędzie do udostępniania
odpowiedz zgłoś
wartościowe informacje są w tym kraju w geodezji. O przepraszam, jest jeszcze IPN.
odpowiedz zgłoś
No tak...teraz wszelkie zmiany robi się w białych rękawiczkach. Hasło UNIA, DYREKTYWY, GEOINFORMATYZACJA...wszystko tłumaczy, nawet likwidację GUGiK. Informacja zawsze miała wielkie znaczenie i ogroną wartość. Teraz się o tym przekonamy, bo unia to nie ezinteresowna cicia z ameryki a jedyne..
odpowiedz zgłoś
Min. Piętak niekonsekwentny Jeśli, jak twierdzi p. Piętak, przy istniejącym urzędzie centralnym, zasoby geo są rozproszone po 11 ministerstwach i jest to wadą, to po likwidacji tegoż urzędu raczej rozproszą się jeszcze bardziej czyli będzie jeszcze gorzej. A może p. Piętak zająłby się czymś na czym być może zna się.
odpowiedz zgłoś
Reforma to jest potrzebna ale w służbie zdrowia Niestety u nas branży potrzeba zmiany pokoleniowej i mentalnej.Wszystkie obecne pseudozmiany idą w hermetyczność(czyt.alienację)środowiska i zapewnienie interesów wąskiej grupie osób(vide powrót mierniczych przysięgłych).Wszystko ok,ale skoro chcemy otwarcia zaw.prawniczych,to czemu zamykać geodety?
odpowiedz zgłoś
cd. tak, jak w sł. zdrowia,zus, tak i w geodezji należałoby zreformować fundamentalnie funkcjonowanie branży. I to nie w oparciu o to, co było wcześniej u nas, tylko bardziej o dośw. innych krajów, przenosząc je rozsądnie w polskie realia. Niestety nie ma definicji rozsądku.
odpowiedz zgłoś
a może facet dobrze myśli...? skoro do tej pory niewiele zrobiono konstruktywnego, to może teraz się uda? Wreszcie ktoś powiedział prawdę: obaczcie swój zawód z boku. Wstyd moi Państwo. Dość warcholstwa i pychy. Animozje administracji i komercji są debilne. To tak, jakby 2 koła w aucie chciały jechać w różne strony...
odpowiedz zgłoś
Miało być tak pieknie, a... wyszło jak zawsze. Gratuluję pracownikom GUGiK,których łudzono przejściem pod skrzydła MSWiA. No to teraz będą w najlepszym przypadku departamentem! A Pan GGK z Prezesa stanie się dyrektorem... to i tak lepiej niż w powiecie, ale po pół roku pewnie się już przyzwyczaił. Szczególnie Vice :))))
odpowiedz zgłoś
Geodezyjny Szeryf To, co się dzieje obecnie w polskiej geodezji jest skutkiem prywaty i sobiepnstwa części naszego środowiska. Jaskrowo ujawniło sie to przy pracach nad prawem gik w ubiegłej kadencji Sejmu. Wykreowany przez pewną grupę geodezyjny szeryf chce teraz robić porządki według własnych wizji. Gratuluję.
odpowiedz zgłoś
cd. czarne chmuery najwyższa pora, aby opracować wspólne stanowisko w tej sprawie przez środowisko geodezyjne. I przestańmy wyrażać swoje animozje, ale róbmy konkretne czyny w kierunku utrzymania zawodu geodety, bo możemy zostać umiejscowieni w innych branżach (np. budowlanej)jako pomoc miernicza.
odpowiedz zgłoś
czarne chmury wszyscy wspólnie powinniśmy zastanowić się nad dalszym losem wszystkich geodetów.wizja wygląda katastroficznie. Niektóre wypowiedzi świadczą o nierozumieniu aktualnej sytuacji zawodu geodety - w administracji czy tez w wykonawstwie.
odpowiedz zgłoś
to nie jest ahaha nazwy firm są powszechnie znane -niestety! a rozmawia się ze wszystkimi by opracowac dobre przepisy a nie na chwile dla kogoś ,by mógł się ktoś nachapać naszym kosztem- kosztem wszystkich geodetów
odpowiedz zgłoś
Czyli z kim? Komercja, czyli kto? Ma rozmawaic wiec z administracja? Pewnie probowal i stad te decyzje.
odpowiedz zgłoś
oczywiście, że w złym kierunku!!! To ministra Piętaka powinno się odsunąć od tych prac, ktoremu tylko wydaje się, że zna się na geodezji. Z geodetami można się dogadać tylko trzeba rozmawiać z właściwymi a nie wyłącznie z komercją, która dba wyłącznie o swoje interesy !!
odpowiedz zgłoś
Zmiany ale w czy w tym kierunku?! Mówią,że ustawa p. geodezyjne i kartograficzne jest rzutem na taśmę Rzeczpospolitej Ludowej.Zwracam uwagę jakie jeszcze ustawy w dniu 17.05.1989 roku tym rzutem zostały uchwalone?Ciągle obowiązujące Gwarancje wolności sumienia i wyznania\Izby lekarskie.Czy z ww. powodu należy je uchylić?
odpowiedz zgłoś
22 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Uber "naprawia" GPS w miastach
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS