Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2007-04-03 | Geodezja, Prawo, Ludzie, Instytucje, Kataster

MSWiA: wstęp do zmian w Prawie geodezyjnym


29 marca w MSWiA odbyło się spotkanie ekspertów klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości, którego zadaniem jest przygotowanie analizy zmian w prawie geodezyjnym. Zespół powstał z inicjatywy podsekretarza stanu w MSWiA Piotra Piętaka oraz posłanek: Małgorzaty Sadurskiej i Izabeli Kloc. Zarys nowej ustawy o geodezji, a także propozycje zmian w prawie związane z funkcjonowaniem informacji geoprzestrzennej zostaną przedstawione posłom PiS 24 maja 2007 r.

Spotkaniu przewodniczył wiceminister Piotr Piętak. Wstęp do dyskusji stanowiło opracowanie prof. Jerzego Gaździckiego poświęcone implementacji prawa wspólnotowego w zakresie geoinformacji. Według niego kluczowe znaczenie dla reformy polskiego prawa w zakresie geoinformacji ma przyjęcie przez Parlament Europejski i Radę dyrektywy ustanawiającej Infrastrukturę Informacji Przestrzennej we Wspólnocie Europejskiej (Infrastructure for Spatial Information In the European Community – INSPIRE), która ma się opierać na infrastrukturach informacji przestrzennej ustanowionych i prowadzonych przez państwa członkowskie. Dla naszego kraju dyrektywa INSPIRE oznacza zobowiązanie terminowego utworzenia polskiej infrastruktury informacji przestrzennej, która będzie stanowiła część INSPIRE. Wiąże się to z wprowadzeniem do polskiego prawa odpowiednich przepisów zgodnie z art. 24 ust. 1 dyrektywy.

Profesor Gaździcki przedstawił wnioski, które – zgodnie z intencją autora – należy traktować jako założenia ustawy o infrastrukturze informacji przestrzennej w Polsce. Zwrócił w nich uwagę na następujące zagadnienia:

przepisy ustawowe wynikające z dyrektywy INSPIRE powinny w Polsce wejść w życie nie później niż w III kwartale 2008 roku, celowe jest wprowadzenie dwóch ustaw w ramach reformy prawa dotyczących geoinformacji w Polsce, tj. ustawy o infrastrukturze informacji przestrzennej i prawa geodezyjnego obejmującego przepisy w zakresie geodezji, kartografii i ewidencji nieruchomości oraz zastępującego obowiązujące dotychczas prawo geodezyjne i kartograficzne, tworzenie infrastruktury informacji przestrzennej na szczeblu krajowym musi być kompatybilne z realizowanymi inicjatywami tworzenia infrastruktur regionalnych i lokalnych, polska infrastruktura informacji przestrzennej powinna mieć charakter interdyscyplinarny, międzyresortowy, wielopodmiotowy i wielotematyczny, co powinno być odzwierciedlone w przepisach prawnych, w ustawie winny się znaleźć niezbędne delegacje ustawowe umożliwiające wprowadzenie przepisów szczegółowych oraz ich modyfikowanie zgodnie z wymaganiami wspólnotowymi lub potrzebami polskimi.

W planowanym procesie legislacyjnym profesor Jerzy Gaździcki zaproponował przyjęcie następujących rozwiązań:

opracowanie szczegółowych założeń ustawy przez 2-3 ekspertów w zakresie geoinformacji w okresie kwiecień 2007 – lipiec 2007, równoległe przeprowadzenie konsultacji społecznych założeń ustawy oraz prowadzenie prac nad oceną skutków regulacji, ustalając, że ustawa jest przedmiotem rządowej inicjatywy ustawodawczej, możliwie pilnie należy uwzględnić ją w planie prac legislacyjnych Rady Ministrów, opiniowanie i opracowanie projektu ustawy oraz konsultacje społeczne kończące się konferencją międzyresortową z udziałem instytucji badawczych i organizacji pozarządowych powinny być zakończone w listopadzie 2007 r., skierowanie projektu ustawy do marszałka Sejmu RP w listopadzie 2007 roku.

Podczas spotkania odbyła się także dyskusja. Uwagę zwrócono przede wszystkim na to, że dyrektywa INSPIRE ma charakter ogólny, wręcz ideologiczny. Wyrażono obawę, czy jej literalne wymagania uwzględniają specyficzne warunki występujące w naszym kraju. Nowa ustawa o prawie geodezyjnym powinna tę specyfikę uwzględniać.
Uczestnicy spotkania zgodzili się z propozycją wiceministra Piotra Piętaka, by dyrektywa INSPIRE wprowadzana do polskiego prawa w zakresie geoinformacji była realizowana przy udziale MSWiA oraz zespołu współpracującego z profesorem Gaździckim.
Ustalono również terminy następnych spotkań. 18 kwietnia zespół ekspertów, pracownicy MSWiA oraz zaproszeni goście spotkają się na Uniwersytecie Śląskim, zaś 26 kwietnia odbędzie się kolejne spotkanie w siedzibie MSWiA.

Źródło: MSWiA


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.



zobacz też:

Inauguracyjne posiedzenie Komitetu ds. Informatyzacji i Łączności

29 marca odbyło się inauguracyjne posiedzenie Komitetu Rady Ministrów ds...

Premier powołał Komitet RM ds. Informatyzacji i Łączności

Prezes Rady Ministrów powołał Komitet Rady Ministrów ds. Informatyzacji i Łączności...

Sejmowa dyskusja o systemowych zmianach w geodezji

W Sali Kolumnowej Sejmu odbyło się 7 marca br. seminarium zorganizowane przez Klub Parlamentarny...


wiadomości

EU-MAXNET Sp. z o.o.
WARSZAWA

Przedstawiciel firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE GNSS. Firma MAXNET Lech Wereszczyński oferuje szeroką gamę profesjonalnych urządzeń/systemów pozycjonowania GNSS firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE...

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-07 | KRAKÓW
Space Connect Meetup Kraków 2025. Technologie kosmiczne w służbie innowacji
Space Connect Meetup to cykliczne wydarzenie łączące sektor kosmiczny z pozostałymi branżami. W...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Skaning ułatwi modernizację statku
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
w 1964 r. w gospodarce uspołecznionej pracowało 2389 geodetów z wyższym wykształceniem?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Teodor Naumienko (1903-1987)

Teodor  Naumienko  (1903-1987)
Urodził się 11 listopada 1903 roku. Już w 1918 roku w wieku 16 lat wstąpił na ochotnika do Wojska Polskiego. W 1920 roku został słuchaczem Szkoły Inżynierskiej im. Wawelberga i Rotwanda w Warszawie, którą wkrótce opuścił z uwagi na trudne warunki...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1955
Uchwała rządu o wykonaniu mapy topograficznej (1:10 000) dla obszaru całej Polski. Ukończenie zadania zaplanowano na 1970 r. (faktycznie nastąpiło to w 1974 r.)
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2