wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2007-06-14| Geodezja, Mapy, Prawo, Ludzie

Prawo geodezyjne i kartograficzne a EURO 2012


Jak donosi dzisiejsza Rzeczpospolita (nr 137/2007 z 14 czerwca), MSWiA zamierza zmienić Prawo geodezyjne i kartograficzne tak, aby stare przepisy nie opóźniły inwestycji związanych z Euro 2012. Resort obawia się jednak, że geodeci będą chcieli zablokować zmiany.

„Obecna ustawa pochodzi z maja 1989 r. Uchwalono ją w ostatnich tygodniach PRL. Utrwaliła system funkcjonowania geodezji, który jest sprzeczny z zasadami gospodarki wolnorynkowej i rozwojem społeczeństwa informacyjnego” - mówi Piotr Piętak, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, odpowiedzialny za projekty informatyczne.
Zmian domaga się też Unia Europejska, której dyrektywa INSPIRE zaleca udostępnienie danych przestrzennych w formie elektronicznej. Ma to ułatwić inwestorom dostęp do nich i przyspieszyć budowy.
Projekt nowelizacji zakłada m.in. uproszczenie procedur związanych z odbiorem inwestycji. Informacje mają mieć formę elektroniczną, a lokalny samorząd będzie większość z nich udostępniał za darmo w internecie. Jeszcze w czerwcu projekt ma trafić do Sejmu.
Więcej w dzisiejszej Rzeczpospolitej.

Źródło: Rzeczpospolita


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Uprawniony Jaki pętak chce likwidować uprawnienia? Tyle kasy i starań, żeby zdać na jedynkę a teraz okazuje się, że jest niepotrzebna?
odpowiedz zgłoś
tak będzie małpa z brzytwą wczesniej czy póżniej sama sie pochlasta
odpowiedz zgłoś
I jeszcze jedno. Rozregulowanie geodezji - jak każdego dużego systemu informacyjnego państwa - zaskutkuje dopiero dwa, trzy lata po podjeciu działań. Ale ten okres, w tym niemożność zrealizowania bezpiecznych inwestycji przypadnie... na następna kadencję! A wiec skutki będa pretekstem do powrotu do władzy. Jesli tak nie jest, czyli Polska jest ważniejsza niż gierki i podszczypywanki polityków - to zgadzam się z jasiem - Premier patriota powinien puknąć Dyzmę. Ale jak tu puknąć ojca chrzestnego?
odpowiedz zgłoś
12 tyś na Mazowszu w Geodezji mają nie geodeci ale tak zwane organy: Marszałek Województwa, Prezydent Miasta, Wojewoda no i oczywiscie GGK. Równiez tyle ma Dyzma, udajacy przed Redaktorem Rzepy niewiadomego Nazwiska Pracownika MSWiA. Takiej Głupoty nie mógł palna przeciez Dyrektor CEPiKu. To spokojny i wyważony facet. Za samo to raczej wkrótce go pukną.
odpowiedz zgłoś
Pani Prezydent Warszawy, Panie Prezydencie Krakowa Panie Prezydencie Łodzi, Poznania, Wrocławia ect.ect. Pojawił się głupek z brzytwą (władzą) pieprzacy w Rzepie coś o tym, że Wy nie widzieliscie na oczy komputera. Ratujcie się przed takim matołem! Nie ma sensu pisać, że już od lat macie komputerowe bazy. Nie ma sensu pisać, że dane dla LPIS są przekazywane numerycznie. Po prostu on i tak nie zrozumie. Wyjeżdżajcie do Anglii i Irlandii. Tam nikt sobie nie przypisze waszej pracy. I ten Dyzma będzie zakładał już istniejący geoportal GUGiKu? Zgroa
odpowiedz zgłoś
Odsunąć Pietaka Mam nadzieję, że nasi przedstawiciele z SGP, GIG i innych organizacji skrzykną się i wystąpią ze zdecydowanym żądaniam (tak, żądaniem) aby odsunąć od decydowania o geodezji i geodetach tego kompletnie niekompetentnego wiceministra. Jeszcze nie zdążył wiele popsuć. Jeszcze nie +sprzedał+ całej geodezji informatykom którzy nie bardzo mają pojęcie o co chodzi w geodezji. Oni ewentualnie potrafią tylko mleć na wszelkie możliwe sposoby dane które dostaną od geodetów.
odpowiedz zgłoś
euro2012 A euro 2012 jak się nie uda to napewno nie przez geodetów oni są fachowcami i wiedzą jak takie inwestycje przeprowadzć, ale podejrzewam,że znowu ktoś przy okazji wyczuł,że są tzw. pieniądze do wzięcia i nieważne ,że nic nie umie ważne ,że ma wejscia !!!
odpowiedz zgłoś
Min.P. wprowadza celowo w błąd !!! Ale min.P nie wie oczym mówi,bądz celowo wprowadza posłow w błąd o jakich danych na p[apierze on mówi kompletna kompromitacja !!!! chyba,że liczy na to że posłowie to sami niedouczeni ...ktorym można wszystko wmówić ale Panowie sprawdzcie to cała informacja o danych dot. nieruchomości prowadzona przez geodezję jest zinformatyzowana i na bieżąco aktualizowana
odpowiedz zgłoś
MSWiA nieźle zaczęło akcję propagandową... 12 tyś pensji na Mazowszu...Tak,ale nikt nie pisze,że tyle to może mieć właściciel średniej firmy geodezyjnej,który w innej branży ma z 3-4 razy więcej.Hermetycznie zamknięta grupa to już tylko jeden krok od układui nepotyzmu korporacyjnego.No i skończy się tak,że Euro2012 sie nie odbędzie przez geodetów.A swoją drogą,jak min.P.chce mieć dane elektroniczneez ich aktualizacji?Samo udostepnianie przez net niewiele zmieni.To nie baza danych TERYT,raz utworzona i raz do roku zmieniana.
odpowiedz zgłoś
Piętaszek Minister Piętak chciał poczuć się jak Piętaszek, który już wszystko sam rozumie i który nie potrzebuje już swego Robinsona.. Tylko, że to nie bezludna wyspa, choć kanibale może by się i znaleźli. To 40 mln kraj w środku Europy, który potrzebuje nowoczesnego prawodawstwa, ogólnokrajowej infrastruktury danych przestrzennych i przede wszystkim - zdrowego rozsądku i długofalowej polityki. Na to jednak trzeba nieco więcej niż PISowskiego zapału neofity o kompetencjach przekraczających umiejętności.
odpowiedz zgłoś
tragedia!!!
odpowiedz zgłoś
Min. Piętak nie ma pojęcia czym obecnie zajmuje się geodezja.Jeśli się nie douczy, to jego powinien Premier zmienić,jeśli to prawda co napisała Rzeczpospolita o papierowych danych o nieruchomościach.I tacy ludzie decydują o kształcie i miejscu geodezji w IV RP. Zgroza!!!
odpowiedz zgłoś
geodeci beda chcieli zablokowac zmiany - tak niedorzecznego stwierdzenia dawno nie slyszalem
odpowiedz zgłoś
No to po inwentarkach!
odpowiedz zgłoś
14 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Radarowe filmy satelitów ICEYE
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS