Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2016-07-18 | GIS, Mapy, Software

Dziesiątki nowości w QGIS 2.16

Nødebo – tak ochrzczono najnowsze wydanie popularnej otwartej aplikacji QGIS. Co nowego w niej znajdziemy?


Ilustracja: Dziesiątki nowości w QGIS 2.16

Nazwa tej wersji wzięła się od duńskiej miejscowości, w której we wrześniu 2015 r. odbyła się międzynarodowa konferencja poświęcona temu programowi.

QGIS 2.16 nie jest tzw. wydaniem długoterminowym (LTR – Long Term Release) – jest nim za to poprzednia wersja 2.14. Tego typu produkty charakteryzują się tym, że poza drobnymi poprawkami przez rok nie są w nich wprowadzane większe zmiany. Wersje LTR przeznaczone są więc przede wszystkim dla większych podmiotów, które potrzebują stabilnego programu i nie chcą co kilka miesięcy instalować jego nowych wersji ani przeprowadzać wśród swoich pracowników kolejnych szkoleń z ich obsługi.

Jak zwykle lista zmian w nowej wersji QGIS-a jest bardzo długa. Udoskonalono np. powiększanie i pomniejszanie mapy – by to zrobić, wystarczy przytrzymać klawisz Ctrl i zaznaczyć kursorem interesujący nas fragment mapy. Program pozwala ponadto na zmianę powiększenia, ale bez zmiany skali mapy.

QGIS 2.16 wzbogacono również o rozbudowany edytor gradientów, dzięki któremu tworzenie nawet złożonych skal barwnych ma być znacznie łatwiejsze. Poprawiono także wybór koloru oraz dodano skróty klawiszowe usprawniające zaznaczanie i odznaczanie obiektów na mapie.

Nowością związaną z symbolizacją jest m.in. narzędzie do przekształcania obiektów liniowych do postaci strzałek. Możliwości wizualizacji danych zwiększa ponadto nowa opcja „filled marker” – pozwala ona np. na stworzenie sygnatury z wypełnieniem gradientowym. Równocześnie bibliotekę prostych symboli rozbudowano o kilka nowych kształtów (półkole, 1/3 czy 1/4 koła). Użytkownicy zyskali również opcję wizualizacji obiektów bez użycia żadnego symbolu. Jest ona przydatna, np. gdy chcemy wyświetlić wyłącznie etykiety. Z kolei jeśli jako symbolu używamy czcionki, od teraz możemy zdefiniować również jej obrys. Kolejna nowość to Style Dock – narzędzie, które pozwala na podgląd „na żywo” zmian wprowadzanych w stylu warstwy.

W module wydruku mapy znajdziemy nowe narzędzia do rysowania poligonów oraz polilini. Od nowej wersji pozwala on również wprowadzać względne adresy URL. Ułatwiono ponadto wykorzystanie HTML-a przy tworzeniu etykiet. Istotną zmianą jest automatyczne generowanie pliku wydruku z georeferencją, o ile pozwala na to format danych (np. TIFF czy PDF).

Nowe wydanie QGIS-a umożliwia również dynamiczne generowanie cieniowania na podstawie numerycznego modelu terenu (fot. poniżej). Istotne udoskonalenia znajdziemy także w narzędziach do: digitalizacji, etykietowania czy pracy na tabelach atrybutów. Jak w każdym wydaniu, zmiany objęły także obsługiwane formaty danych. I tak, QGIS 2.16 pozwala np. na kopiowanie i wklejanie obiektów GeoJSON oraz pracę na obserwacjach GLONASS. W programie poprawiono ponadto obsługę plików DXF oraz sieciowych usług pobierania WFS. Aplikację można również podłączyć pod usługi ArcGIS REST – ArcGIS Feature oraz ArcGIS Map, będące w świecie Esri odpowiednikami odpowiednio serwisów WFS i WMS. Co więcej, QGIS 2.16 pozwala tworzyć warstwy w otwartym standardzie GeoPackage, który ma zastąpić popularny format shapefile.

Dodajmy, że wśród sponsorów QGIS 2.16 znalazły się trzy polskie podmioty: QGIS Polska oraz firmy GEPOL z Poznania i GIS-Support z Lublina.

Pełna lista zmian w QGIS 2.16

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

no tak to 0.0001% użytkowników może zostać na Arcgis i dodatkowo płatnym module do tego. :):)
  
 1 
@gisol cokrigingu...
  
ja robię konkretne roboty w Qgis - niby czego nie da się zrobić w Qgis a da się w Arcgis ?
  
 2 
Jakbyś miał w QGIS'ie zrobić jakąś konkretną robotę to byś się modlił o jakiegoś Arca czy innego. A tak przy okazji ciekawe czy byłbyś takim zwolennikiem darmochy, gdyby na przykład studenci w ramach praktyk za darmo zrobili to co Ty robisz za pieniądze? To że trzeba by po nich poprawiać to już inna sprawa. Tacy jak Ty mówiliby, że poco wyrzucać pieniądze jak może być za darmo, a Ty siedziałbyś na trawce i odpoczywał.
    7 
 4 
A w urzędach A w urzędach nadal króluje Arcgis - takim bogatym krajem jesteśmy
    1 
 4 
Czy.. ..ArcGIS jest jeszcze komuś potrzebny? :)
  
 2 
zoom to tak jakbyś trzymał mapę w ręku i przybliżał głowę :)
  
 1 
To mnie zaciekawiło: "Program pozwala ponadto na zmianę powiększenia, ale bez zmiany skali mapy" czy ktoś wie co to w praktyce oznacza?
  
 2 



zobacz też:

W międzynarodowym gronie debatowano o przyszłości QGIS-a

Jak różne instytucje z całego świata wykorzystują popularne otwarte oprogramowanie QGIS? W...

What3words dostępne również w QGIS

What3words – nietypowy system zapisu danych o lokalizacji, dostępny jest już również dla użytkowników...

Premiera QGIS 2.14 Essen

Z internetu można już pobrać najnowszą wersję popularnej otwartej aplikacji QGIS. Jak zwykle, lista poprawek i nowych funkcji...

Kiedy będzie QGIS 3.0?

Popularne darmowe i otwarte GIS-owe oprogramowanie QGIS już od ponad dwóch lat rozwijane jest w serii 2.x. Czy planowana jest...


wiadomości

NaviGate Sp. z o.o.
Kraków

NaviGate – Oddział Warszawa ul. Gościnna 7, 05-082 Blizne Łaszczyńskiego k. Warszawy, tel. 22 270-15-54 ODBIORNIKI GNSS RTK, TACHIMETRY ELEKTRONICZNE I ZROBOTYZOWANE, BEZZAŁOGOWE STATKI POWIETRZNE (DRONY), SENSORY Sklep Serwis...

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
2025-05-19 | POZNAŃ
Człowiek w przestrzeni: działalność, efekty i perspektywy
Konferencja ma na celu rozpowszechnienie i popularyzację studenckich osiągnięć z zakresu geografii...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Skanowanie wnętrza platformy wiertniczej
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
911, alarmowy numer telefonu, po raz pierwszy zastosowano w Nowym Jorku w 1968 roku?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Jerzy Butowtt (1931-2022)

Jerzy Butowtt (1931-2022)
Jerzy Butowtt urodził się 25 lutego 1931 r. w Morawicy. W 1954 r. ukończył Wydział Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej. Następnie został powołany do pełnienia zawodowej służby wojskowej w korpusie topografów oraz w Oddziale...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1816-1817
W okolicach Nowego Jorku Ferdinand R. Hassler prowadzi pierwsze pomiary triangulacyjne w Stanach Zjednoczonych. Do pomiaru bazy używa stalowych łańcuchów.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2