W części poświęconej Polsce Główny Urząd Geodezji i Kartografii zwraca uwagę m.in. na sporą popularność Geoportalu – z 240 oferowanych przez niego usług skorzystało już 24 mln użytkowników. Aktualny poziom dostępności serwisów tego systemu to 99,4% – napisano w raporcie.
GUGiK chwali się ponadto startem trzech dużych projektów finansowanych ze środków Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa o łącznej wartości blisko 100 mln euro – to Centrum Analiz Przestrzennych Administracji Publicznej (CAPAP), krajowa baza danych geodezyjnej ewidencji sieci uzbrojenia terenu (K-GESUT) oraz II faza budowy zintegrowanego systemu informacji o nieruchomościach (ZSIN faza II).
Za swój priorytet GUGiK uznał również szkolenia. W ostatnich latach zorganizowane przez Urząd kursy poświęcone ewidencji adresów oraz infrastrukturze informacji przestrzennej objęły 5 tys. urzędników – napisano w publikacji.
Czym w raporcie EuroGeographics chwalą się inne kraje? Na przykład Czechy opisują postępy w budowie cyfrowego katastru, Niemcy prezentują, jak dane przestrzenne wykorzystywane są w ograniczaniu emisji gazów cieplarnianych oraz w zarządzaniu napływem uchodźców, a Francja omawia wykorzystanie crowdsourcingu. Austria przedstawia natomiast nowe metody udostępniania danych przestrzennych, Estonia skupia się na swojej aplikacji mobilnej, a Szwecja chwali się polityką otwartości danych.
Pobierz raport