wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2016-01-07| GIS, Mapy, Teledetekcja, Firma

Here HD Live Map odpowiedzią na automatyzację aut

Podczas targów elektroniki użytkowej CES w Las Vegas firma Here zaprezentowała nową generację cyfrowych map samochodowych ochrzczoną HD Live Map. Producent zachwala je jako źródło wiarygodnych danych o centymetrowej dokładności dostarczanych w czasie prawie rzeczywistym.


Here HD Live Map odpowiedzią na automatyzację aut

Produkt ma być odpowiedzią na coraz większy stopień automatyzacji samochodów. Na razie ma przede wszystkim wspomagać systemy zaawansowanego wspierania kierowcy (ADAS – Advanced Driver Assistance Systems), które np. pomagają utrzymać odpowiednią prędkość, sterują oświetleniem czy ostrzegają przed zagrożeniami na drodze. W dalszej perspektywie nowe mapy Here mają być przeznaczone dla pojazdów autonomicznych.

Jak wyjaśniają inżynierowie z Here, choć samochody wyposażane są w coraz lepsze sensory otoczenia (kamery, radary itp.), to za każdym razem rozpoznają one drogę niejako po raz pierwszy, a do tego mają ograniczony zasięg działania. Odpowiedzią na te mankamenty ma być mapy HD Live Map.

Produkt jest „samonaprawiającą się” bazą korzystającą z wielu trybów gromadzenia i przetwarzania danych. Bazuje na informacjach pochodzących ze statycznych map, sieci sensorów instalowanych przy drogach czy pojedynczych samochodów używających HD Live Map. Dzięki temu mapy wykorzystywane przez pojazd mogą być aktualizowane w czasie prawie rzeczywistym.

Na przykład jeśli sensor zamontowany w pojeździe wykryje znak ograniczenia prędkości niezgodny z mapą, ta zostanie automatycznie zaktualizowana, tak by już po chwili z nowej informacji mogły korzystać inne auta. Taka funkcja przyda się np. w samochodach oferujących adaptacyjny układ kontroli prędkości. Inny przykład: jeśli pojazd wykryje zamknięty pas jezdni, inne samochody, które zbliżają się do tego odcinka, będą mogły przygotować się do zmiany pasa, a w razie dużego natężenia ruchu – do pojechania objazdem.

Projektując HD Live Map, specjaliści z Here zadbali również o efektywność transmisji danych. W nowej usłudze są one przekazywane nie jako kompletny zestaw map, ale w postaci kafli, czyli niewielkich wycinków mapy, które są w danej chwili potrzebne samochodowi. Jak podkreśla firma, HD Live Map to pierwsza na świecie usługa działająca w chmurze, zasilająca systemy ADAS w kafelkowe dane drogowe aktualizowane na bieżąco.

Mapy HD Live Map w pierwszej kolejności mają być dostępne dla Stanów Zjednoczonych oraz Europy Zachodniej.

Źródło: Here, JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 4
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS