Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2015-11-27 | GNSS, GIS, Mapy

W PPK o zagranicznych atlasach na polskich półkach

W najnowszym wydaniu „Polskiego Przeglądu Kartograficznego” (2/2015) można przeczytać m.in. o polskich adaptacjach zagranicznych atlasów geograficznych.


Ilustracja: W PPK o zagranicznych atlasach na polskich półkach

Temat podejmują dr hab. Beata Konopska z Instytutu Geodezji i Kartografii oraz dr hab. Jacek Pasławski z Uniwersytetu Warszawskiego. Jak zauważają, atlas geograficzny lub historyczny to ostatnia pozycja, jaką podejmuje ustabilizowane finansowo i kadrowo wydawnictwo. W Polsce po 1989 roku krajowi wydawcy na ogół decydowali się jednak na łatwiejszy krok, jakim jest adaptacja publikacji zagranicznej. W „PPK” autorzy szerzej analizują przyczyny tego procederu, a także różne sposoby jego realizacji. We wnioskach unikają jednoznacznej oceny adaptowanych atlasów, podkreślając, że ich obecność na polskim rynku wydawniczym ma zarówno swoje dobre, jak i złe strony. Podkreślają jednak, że wobec ogromnych zmian politycznych i gospodarczych wyraźnie widoczny jest brak aktualnego atlasu domowego na odpowiednim poziomie.

W innym artykule pracownicy ukraińskiego Państwowego Przedsiębiorstwa Naukowo-Produkcyjnego „Kartografia” dzielą się swoimi doświadczeniami z przygotowania elektronicznych pomocy naukowych przeznaczonych do nauczania geografii. Przekonują, że przy odpowiednim podejściu tego typu cyfrowe materiały pozwalają edukować efektywniej, ciekawiej i skuteczniej, a także docierać do większego grona odbiorców.

Z kolei Mariusz Specht z Akademii Morskiej w Gdyni bierze pod lupę dokładność określania pozycji w systemach EGNOS oraz DGPS, analizując pomiary z lat 2006-14. We wnioskach zwraca uwagę m.in. na znaczną poprawę w ostatnich latach parametrów tego pierwszego rozwiązania.

Jan Rutkowski z Biblioteki Narodowej analizuje natomiast „Atlas Polski Continental dla automobilistów” – pierwszy atlas samochodowy odrodzonej Polski (wydany około roku 1926 i dostępny w zbiorach BN). W swoim artykule zwraca m.in. uwagę, że wyjątkowość publikacji wynika choćby z tego, że owym czasie w naszym kraju było niewiele samochodów oraz utwardzonych dróg. Pokazuje to, że firma Continental z optymizmem patrzyła na perspektywy rozwoju Polski.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.



zobacz też:

O kartografii nie z tej Ziemi w "PPK"

Jakie odwzorowania kartograficzne stosować w przypadku ciał niebieskich o nieregularnym kształcie, znacznie...

W PPK o wizualizacji BDOT10k

Jak efektywnie prezentować informacje z bazy danych obiektów topograficznych w formie map nowej generacji? – w...

W PPK o atlasie narodowym

O działaniach podejmowanych celem wydania nowego atlasu narodowego Polski oraz doświadczeniach innych krajów przy jego...


wiadomości

EU-MAXNET Sp. z o.o.
WARSZAWA

Przedstawiciel firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE GNSS. Firma MAXNET Lech Wereszczyński oferuje szeroką gamę profesjonalnych urządzeń/systemów pozycjonowania GNSS firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-07 | ON-LINE
Otwarte seminarium nt. wykorzystania danych Copernicus
Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Instytut Geodezji i Kartografii zapraszają na seminarium on-line...
więcej
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Akademia INSPIRE w Norwegii
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
dwa tensory tego samego typu można dodać i na wyjściu otrzymamy tensor tego samego typu?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Adam Chrzanowski (1932-2020)

Adam Chrzanowski (1932-2020)
Wybitny specjalista z zakresu geodezji inżynieryjnej i geodezji górniczej. Był postrzegany jako ambasador polskiej nauki na forum światowym. Urodził się 22 grudnia 1932 roku w Krakowie. W Akademii Górniczo-Hutniczej uzyskał stopień magistra...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1928-1939
Wykonano pomiary triangulacyjne na punktach Sieci Astronomiczo-Geodezyjnej (SAG) obejmujące: "Wieniec I Warszawski", "Wieniec X Lubelski", "Sieć VI Śląsko-Krakowską" i "Sieć VII Mazowiecką".
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama