Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2015-11-27| GNSS, GIS, Mapy

W PPK o zagranicznych atlasach na polskich półkach

W najnowszym wydaniu „Polskiego Przeglądu Kartograficznego” (2/2015) można przeczytać m.in. o polskich adaptacjach zagranicznych atlasów geograficznych.


W PPK o zagranicznych atlasach na polskich półkach

Temat podejmują dr hab. Beata Konopska z Instytutu Geodezji i Kartografii oraz dr hab. Jacek Pasławski z Uniwersytetu Warszawskiego. Jak zauważają, atlas geograficzny lub historyczny to ostatnia pozycja, jaką podejmuje ustabilizowane finansowo i kadrowo wydawnictwo. W Polsce po 1989 roku krajowi wydawcy na ogół decydowali się jednak na łatwiejszy krok, jakim jest adaptacja publikacji zagranicznej. W „PPK” autorzy szerzej analizują przyczyny tego procederu, a także różne sposoby jego realizacji. We wnioskach unikają jednoznacznej oceny adaptowanych atlasów, podkreślając, że ich obecność na polskim rynku wydawniczym ma zarówno swoje dobre, jak i złe strony. Podkreślają jednak, że wobec ogromnych zmian politycznych i gospodarczych wyraźnie widoczny jest brak aktualnego atlasu domowego na odpowiednim poziomie.

W innym artykule pracownicy ukraińskiego Państwowego Przedsiębiorstwa Naukowo-Produkcyjnego „Kartografia” dzielą się swoimi doświadczeniami z przygotowania elektronicznych pomocy naukowych przeznaczonych do nauczania geografii. Przekonują, że przy odpowiednim podejściu tego typu cyfrowe materiały pozwalają edukować efektywniej, ciekawiej i skuteczniej, a także docierać do większego grona odbiorców.

Z kolei Mariusz Specht z Akademii Morskiej w Gdyni bierze pod lupę dokładność określania pozycji w systemach EGNOS oraz DGPS, analizując pomiary z lat 2006-14. We wnioskach zwraca uwagę m.in. na znaczną poprawę w ostatnich latach parametrów tego pierwszego rozwiązania.

Jan Rutkowski z Biblioteki Narodowej analizuje natomiast „Atlas Polski Continental dla automobilistów” – pierwszy atlas samochodowy odrodzonej Polski (wydany około roku 1926 i dostępny w zbiorach BN). W swoim artykule zwraca m.in. uwagę, że wyjątkowość publikacji wynika choćby z tego, że owym czasie w naszym kraju było niewiele samochodów oraz utwardzonych dróg. Pokazuje to, że firma Continental z optymizmem patrzyła na perspektywy rozwoju Polski.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Otwieranie modeli 3D GUGiK w QGIS
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS