Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2015-02-17| GIS, Mapy

O kartografii nie z tej Ziemi w "PPK"

Jakie odwzorowania kartograficzne stosować w przypadku ciał niebieskich o nieregularnym kształcie, znacznie odbiegającym od sfery czy elipsoidy? Między innymi o tym można przeczytać w najnowszym wydaniu „Polskiego Przeglądu Kartograficznego” (4/2014).


O kartografii nie z tej Ziemi w "PPK" <br />
fot. PD-USGOV-NASA
fot. PD-USGOV-NASA

Temat kartografii planetarnej (zainicjowany w poprzednim numerze „PPK”) kontynuują Paweł Pędzich oraz Kamil Latuszek z Politechniki Warszawskiej. Oprócz odwzorowań piszą oni także o tym, jak pracę z danymi o innych ciałach niebieskich mogą usprawnić narzędzia stosowane w systemach informacji geograficznej.

Poza tym w „Przeglądzie” Olga Jaworska prezentuje koncepcję portalu geoinformacyjnego Państwowego Muzeum na Majdanku zbudowanego z wykorzystaniem otwartych aplikacji. Z kolei Mariusz Olczyk przedstawił zasady opracowania map dotykowych dla osób niewidomych i słabowidzących, tzw. tyflomap. Chronologiczne zestawienie takich opracowań, wydanych w Polsce w ostatnich dekadach, pozwoliło autorowi podsumować dotychczasowy dorobek tyflokartografii i zaprezentować główne wytyczne, jakimi powinni posługiwać się kartografowie opracowujący mapy wypukłe. Jedna reguła jest tu niezmienna – podkreśla autor: nie można wykonać takiej mapy bez ścisłej współpracy z tyflopedagogami oraz osobami niewidomymi i słabowidzącymi.

W dziale z recenzjami opisano ponadto: „Statystyczny atlas województwa lubelskiego 2012”, „Parki krajobrazowe Wielkopolski. 13 map w skalach od 1:25 000 do 1:75 000”, a także zagraniczne książki poświęcone historycznym mapom Australii oraz Rugii.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skaning ułatwi modernizację statku
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS