wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2015-10-28| Geodezja, GIS, Firma, Ludzie, Instytucje

Izdebski: GGK dezinformuje ws. zasilania PRG

W kolejnej odsłonie sporu o zasilanie Państwowego rejestru granic (PRG) gminnymi danymi adresowymi prezes Geo-Systemu Waldemar Izdebski zarzuca GUGiK-owi podawanie nieprawdziwych i zmanipulowanych informacji.


Izdebski: GGK dezinformuje ws. zasilania PRG

Przypomnijmy, że wymiana korespondencji między Waldemarem Izdebskim a głównym geodetą kraju nasiliła się po tym, gdy GUGiK wystosował pismo do gmin korzystających z oprogramowania Geo-Systemu. Przestrzegał w nim samorządy, że firma ta, która w ich imieniu powinna zasilać PRG danymi adresowymi, nie wywiązuje się z obowiązku. Na 1220 gmin, które upoważniły Geo-System do zasilania, czynność tę wykonano tylko w 2/3 przypadków, a tam, gdzie się to udało, często nie jest prowadzona bieżąca aktualizacja – utrzymuje GUGiK.

Waldemar Izdebski twierdzi, że wyliczenia te są nieaktualne. W liście wysłanym 22 października GUGiK załącza bowiem informacje z 14 października, a w tym czasie udało się wykonać zasilenie dla kolejnych 59 gmin. Co więcej, list wystosowano również do tych samorządów, dla których Geo-System już dawno wywiązał się z obowiązku zasilenia PRG. „Zmusza Pan te gminy do zapoznania się z tematem, który już dawno mają zrealizowany. Powoduje Pan, że urzędnicy muszą poświęcać czas, aby przebrnąć przez 53-stronicowy załącznik i przekonać się w końcu, że u nich jest wszystko w porządku. Gorzej, jeśli ktoś nie zauważy załącznika lub do niego nie zajrzy, to wtedy jego wnioski bazują jedynie na piśmie przewodnim, które wprost sugeruje niewypełnienie obowiązków” – zarzuca głównemu geodecie kraju Waldemar Izdebski.

„Zdajemy sobie sprawę, że ma Pan trudność w dotarciu do wielu gmin ze swoim bezpłatnym (podwójnie zrobionym) systemem, do którego usilnie zachęca Pan w ostatnim akapicie swojego pisma, ale powodowanie sztucznego zamieszania w 1200 samorządach nie przysporzy Panu kolejnych porozumień, gdyż gminy już dawno przekonały się o sile Pańskich obietnic” – kończy swój list prezes Geo-Systemu.

List Waldemara Izdebskiego do GGK

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
. a ja upierałbym się przy formacie danych i przy założeniu, że państwu nie są potrzebne informacje o drzewach, furtkach itp. minimalistycznie, że tak powiem. NO i porównanie nie trafione, Google to prywaciarz, a tu właścicielem byłoby państwo co robi ogromną różnicę.A co ośrodków to tak przekształcić w archiwa i tyle. Każdy geodeta prowadziłby własne repozytorium, a branżowcy swoje.
 2 
odpowiedz zgłoś
brawo jestem za Indiami lub Pakistanem. Wiele takich prac już zrobili dla różnych administratorów w Europie, to i z pzgk sobie poradzą :-) Do tego doprowadzi GUGiK swoimi działaniami, że w końcu ktoś pomyśli poważnie o poniższym pomyśle... Pod hasłem prywatyzacji pzgk. Zastanawiam się poważnie, czy przyniosłoby to więcej pożytku, czy szkody? Szkodników już mamy, więc...?
odpowiedz zgłoś
A ja jako prosty user, trochę nie na temat przy całej sympatii dla Geo-Map-y od Geosystemu, który uważam za jeden z lepszych programów, nadający się do prowadzenia zasobu i dla wykonawców, chętnie przez nich kupowany, to jednak uważam, że rozdrobnienie oprogramowania do obsługi tego typu baz jest fatalne. Cieszę się, że np. w przypadku NKW nie mamy 380 wersji księgi wieczystej w każdym powiecie prowadzonej inaczej itd. Prędzej czy później naszą wirtualną mapę zasadniczą też musi przejąć jedna serwerownia, co nie oznacza likwidacji powiatowych archiwów dokumentów papierowych. Może, jak w przypadku notariuszy, dokumenty powinny zostać u geodetów, a do PZGiK powinny trafiać tylko elektroniczne odpisy operatów. Technicznie to betka, nie takimi ilościami danych operuje choćby Google. A wtedy zamiast powiatowych weryfikatorów danych wystarczy jakieś jedno call-center nadzorujące wprowadzanie zmian i naliczające opłaty. Może wyłaniane w corocznym przetargu spośród naszych "opgk-ów", a może gdzieś w Indiach.
 3 
 8 
odpowiedz zgłoś
. i słusznie..Nie jest rolą państwa konkurować na rynku oprogramowania!!!
 2 
 5 
odpowiedz zgłoś
popkorn już zrobiony, zaczyna się widowisko. W nierównym pojedynku zawsze kibicuje słabszemu. Jack i Panowie ze Wspólnej, nie dajcie się!
 2 
 4 
odpowiedz zgłoś
5 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak skanowano największy atlas świata
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS