Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2015-10-01 | Geodezja, GIS, Firma, Ludzie, Instytucje

GGK odbija piłeczkę ws. zasilania PRG

Główny geodeta kraju Kazimierz Bujakowski odniósł się do zarzutów Waldemara Izdebskiego dotyczących wadliwego działania usługi do zasilania Państwowego rejestru granic (PRG) gminnymi danymi adresowymi.


Ilustracja: GGK odbija piłeczkę ws. zasilania PRG

Przypomnijmy, że usługa GUGiK-u ma służyć gminom do obowiązkowego przekazywania swoich danych z ewidencji miejscowości ulic i adresów (EMUiA) do centralnego rejestru, jakim jest PRG. W praktyce wymóg ten na ogół realizuje dostawca oprogramowania do prowadzenia EMUiA, który otrzymał od samorządu stosowne upoważnienie. Jednym z twórców takiej aplikacji jest stołeczna firma Geo-System. Jej prezes, Waldemar Izdebski, już od dłuższego czasu krytykuje GUGiK za sposób wdrażania tej usługi – najpierw za zwlekanie z jej uruchomieniem, a później za jej częste awarie.

Ostatnio spór rozgorzał na nowo, gdy GGK wystosował do gmin, które zwlekają z zasilaniem PRG, list ponaglający. Co istotne, ponad 30 z tych samorządów korzysta z oprogramowania firmy Geo-System. Wywołany do tablicy Waldemar Izdebski wysłał wówczas do Kazimierza Bujakowskiego list otwarty, w którym podkreślił, że spora część z obsługiwanych przez niego gmin już dawno wywiązała się z obowiązków zasilenia PRG. Poza tym wolne tempo zasilania tłumaczył częstymi awariami systemu GUGiK-u.

Zdaniem GGK argumenty Waldemara Izdebskiego nie są przekonujące. Dostępność usługi zasilania GUGiK-u wynosi bowiem 93%, a przekazanie za jej pomocą przeciętnego pliku nie zajmuje dłużej niż 10 minut. Poziom niezawodności serwisu nie może być więc traktowany jako przyczyna wstrzymywania przez firmę Geo-System procesu zasilania. „Proszę w związku z tym o wyjaśnienie, czy celowe opóźnianie działań z Państwa strony było ustalone z gminami, które udzieliły Państwu upoważnienia do realizacji działań w ich imieniu?” – pyta Kazimierz Bujakowski.

Zwraca ponadto uwagę, że Geo-System zwleka z zasileniem PRG już dla aż 519 gmin, przy czym czas od przesłania upoważnienia do zasilenia wynosi średnio 73 dni, a maksymalnie nawet ponad 200 dni. „Czy za powyższe też Państwo obwinią niedostępność usługi aktualizacji?” – docieka GGK.

Kazimierz Bujakowski odniósł się także do zarzutu, że ponagla gminy, które już zasiliły PRG. Przypomina, że czym innym jest inicjalne zasilenie tej bazy, a czym innym bieżąca aktualizacja, z czego firma Geo-System w niektórych przypadkach wywiązuje się z opóźnieniem. „Czy proces przekazywania danych do PRG jest u Państwa zautomatyzowany? Dlaczego dla jednych gmin aktualizacja jest wykonywana, a dla innych nie? Dla pozostałych gmin z wykazu [zawartego w ostatnim liście Waldemara Izdebskiego – red.] średni czas aktualizacji od momentu pojawienia się nowych adresów wynosi ponad 9 dni. Z czego to wynika? W aplikacji opracowanej przez GUGiK proces ten jest wykonywany codziennie, i tak należy rozumieć aktualizację na bieżąco” – kończy swój list GGK.

List GGK do Waldemara Izdebskiego

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

po głębszej analizie w tym stabilności niektórych usług przychylam się do prośby GUGiK i "do niedawna zwolennika" i proszę Pana Izdebskiego żeby aktualizował dane na bieżąco. Może jak serwer GUGiK zostanie zasypany dużą ilością pojedynczych żądań aktualizacyjnych i się wyłoży ktoś pójdzie po rozum do głowy. Może też będzie na przyszłość wiedział czego żąda.
  
 1 
zapach konduktora? ma odwrócić uwagę od poprzedniego pytania?
  
 1 
reaction O matko i córko ale wam zajęło czasu zwarcie szyków i riposta - dla mnie odpadacie. Koniec gry i wysiadka koledzy "komercyjni"
    1 
 1 
a tak na serio to w którym akapicie GUGiK odnosi się do tego że pomylił gminy i wysłał do innych niż trzeba?
    1 
 1 
paaanie Jacku jaki tam z pana zwolennik. Przecież pan nie jest ze Zwolenia.
  
 1 
do prawda geosystem Drogi/ga prawdo - gugik czy tez ggk nie decyduje o terminie aktualizqcji to wy czy tez gminy powinny na biezaco aktualizować dane. Wykaz podany przy gugik pokazuje cala prawde o jakosci bunczucznych zapewnien i hasel i kolejnych 1000 gkin korrzystajacych z aplikacji komercyjnych. Jakie to korzystanie jak ostatnie zasilenie czy aktualizacja byly w styczniu czy w lutym czy w ogole w zeszlym roku. Slabo i wstyd ze do wczoraj to brzmiało zupelnie inaczej. Ja dalem sie nabrać niestety.
    3 
 6 
no cóż myślę że to pismo tylko zaognia spór a chyba celem urzędów nie jest zaognianie sporu. Oprócz totalnie chybionych statystyk obejmujących nie wiadomo czemu 24h (urzędy pracują 8 i wtedy wprowadzają dane) pismo obnaża jak zwykle butę GUGiKu, któy decyduje o czasie aktualizacji bo tak uważa. Ponadto aby powołać się na punkt 9 rozporządzenia GGK musiałby wykonać w całości punkt 5.2 rozporządzenia dla całej bazy PRG. Dopiero wtedy powstaje prawny obowiązek aktualizacji. Zwyczajowo zgodnie ze statutem GUGiK GGK nazywa się prezesem bo rada ministrów naznaczyła zastępcę na wiceprezesa. Ministrem być nie może bo osoba nad nim jest podsekretarzem stanu. Statystyki adresów na CODGiK wskazują na brak aktualizacji daty w opisie pobrania. We wrześniu wprowadzono ponad 144 tys obiektów co nie jest złym wynikiem. Zauważę, że ten kto wymyślił pobieranie całości adresów w pliku zip dla całej Polski powinien się zastanowić jaki generuje ruch sieciowy. Ludzie potrzebują takiej bazy max dla województwa.
    3 
 5 
@czytelnik12 To aby nie był gołosłowny podaj proszę gdzie mogę zobaczyć efekty piątkowych zasileń (tj. z dnia 2.10.2015). Tylko konkretnie proszę!
    1 
 1 
szczęściarze HA! mamy szczęście, niewiele się da na programie zrobić, więc nie muszę się nim zajmować.
    2 
to miło Dziękuję za odpowiedź na pytanie. Na pewno tak jest jak Pan mówi. Tylko jak to się ma do wypowiedzi czytelniak "miłego dnia" ? Czy ze względu na posiadaną wiedzę może Pan się do tego odnieść? Pozdrawiam
    1 
do Jerzy Jarzębina Szczęściarze korzystający z aplikacji GUGiK nie muszą się martwić o zasilanie ponieważ z tej aplikacji dane aktualizują się od razu po ich wprowadzeniu na poziomie gminnym. Warto doczytać zanim się zacznie komentować.
  
 3 
z tego co pamiętam już raz Pan Kazimierz otrzymał radę, że czas najwyższy wymienić doradców. Nie skorzystał. Myślę, że po tej wpadce powinien rozważyć poważnie ten temat. Jeśli nic nie zrobi, to znaczy że i tak czeka na wymianę razem z doradcami za 3 miesiące.
    3 
 5 
Polecam pozdrawiam Witam, chciałbym pogratulować Panu Prezesowi, że wykazuje tak dużą determinację w walce z nierównym przeciwnikiem. Gratulacje motywuję faktem, iż w/g informacji udostępnionej przez GUGIK firma jest praktycznie jedynym podmiotem, który wykonuje te zasilania PRG. Poza kilkoma pojedynczymi zasileniami z gmin czy geobidu. Gdyby nie on to w GUGiK mieliby jeszcze większe problemy. A gdzie na liście są zasilenia z GUGIK?
    2 
 6 
@szef wszystkich szefów pełną wiedzę to ma pewnie prokuratura, badając wydatki na emuję
    2 
 4 
do Krzyśka A właśnie, że GGK powinien reagować i to szybciej i bardziej zdecydowanie niż dotychczas - prawda zawsze leży po środku co widać i w tym przypadku i biorąc pod uwagę dodatkowo listę aktualizacji którą powiesił gugik. Żeby mówić o rzetelnej opinii trzeba mieć pełną wiedzę.
    1 
 4 
@obywatel DRAMAT, to jest przyznanie się GGK to tak fatalnego poziomu usługie - oficjalnie i na piśmie. Widać, że urzędnicy szczebla kierowniczego, nie ma pojęci ana jakim poziomie powinny być świadczone tego typu usługi. Zresztą GGK nie powinien się w ogóle wdawać w tego typu dyskujse - bo to niesamowicie obniża prestiż Urzędu. GGK stawia się na równi z prezesem firmy jakiejś, a pamiętajmy, że GGK jest ministrem (zwyczajowo, ale tak właśnie powinno się tytułować GGK!). Takie rzeczy (odpowiedzi) powinny być załatwiane przez rzecznika. GGK nie powinien zniżać się to poziomu 10 megabajtów, i 93%. PS. Jeśli Obywatelu nie masz nic do powiedzenia, to nie komentuj - poprzedni post jest bardzo trafny.
    5 
 6 
jeest są już ranne ćwierki. Macie rację kochani. Wszystko jest dobrze! Powiem więcej, zawsze w przypadku walki Dawida z Goliatem wspieram tego słabszego. Trzymam za was kciuki nie dajcie się geosystemsowi!
    3 
 3 
wow Na twitterze gugik ciekawe info o aktualizacji adresów !
  
do ~tragedia informatyczna w 3 odsłonach Jesteś po prostu DRAMATEM człowieku.
    11 
 4 
To jest nic Skoro państwowy urząd sam się przyznaje, że poziom dostępności krytycznej dla funkcjonowania usługi to 93% to znaczy, że są blisko poziomu mułu, czyli klasa dostępności 1 (90%) Unmanaged, gdzie czas niedostępności w roku wynosi 50000 min (34 d 17 h 20 min). Pytanie czy policzono niedziałanie usługi od lutego 2013 roku (udostępniona usługa) do grudnia 2014 roku?:) Usługa w/g oficjalnych informacji działa od 10 miesięcy, a nie działała przez pierwsze 21 miesięcy. To jest raczej 32% dostępności. Proszę o informację w ramach którego projektu działa zasilanie PRG - TERYT2 45mln (już zakończony), TERYT3 28mln (konferencja mówi, że na ukończeniu) czy GEOPORTAL2 120mln (Al Bano)? Jest dobry moment, żeby posłom opozycji dorzucić kolejny kartofelek do sprawdzenia.
    4 
 11 
państwowe pieniądze nie musza być wydajne. Muszą być WYDANE. Produkcja nie ma czasy na rejestrację kto co i dlaczego. A tutaj widać aż cały działa skrybów uruchomiono:)
    3 
 7 
łomatko to w gugiku ktoś siedział i liczył na liczydle ile dla której gminy kto dni zasilił czy nie zasilił? Po co? Żeby panu prezesowi jednemu czy drugiemu podbudować ego? A kto za tę pracę pracowników zapłacił?
    6 
 7 
jako obywatel rozumiem to pismo tak, że skoro aktualizowane są codziennie na przykład za pomocą systemu GUGiK adresy to codziennie powinny pojawiać się na codgik.gov.pl w sposób automatyczny wytworzone pliki z adresami do pobrania lub też powinna być dostępna usługa (np WFS) która zapewnia dostęp do aktualnych danych systemom. Tymczasem punkty adresowe na codgik.gov.pl są z datą 16.09.2015. Więc mogę równie oburzonym tonem jako obywatel powiedzieć panu Prezesowi że GUGiKowi wystawienie otrzymanych danych zajmuje ponad 14 dni i nie jest robione w sposób automatyczny. A teraz zostawię panów z ich kłótniami i sporami wrócę do roboty.
    7 
 6 
Dlaczego ? A to taka jest brutalna rzeczywistość ! No proszę jak to czasami dobrze przeczytać zeznania dwóch stron.
    2 
 6 



zobacz też:

Kłopotów z zasilaniem PRG ciąg dalszy

GUGiK ponagla gminy, by przyspieszyły zasilanie Państwowego Rejestru Granic danymi adresowymi, a...

Zasilanie PRG wychodzi na prostą?

Z najnowszej odsłony korespondencji między firmą Geo-System a GUGiK-iem wynika, że udało się już zidentyfikować...

Izdebski o zasilaniu PRG: nie przyszła góra do Mahometa?

Po 20 miesiącach czekania, aż GUGiK udostępni mechanizm umożliwiający gminom zasilanie PRG...


wiadomości

EU-MAXNET Sp. z o.o.
WARSZAWA

Przedstawiciel firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE GNSS. Firma MAXNET Lech Wereszczyński oferuje szeroką gamę profesjonalnych urządzeń/systemów pozycjonowania GNSS firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Skanowanie wnętrza platformy wiertniczej
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
łan frankoński miał 45 morgów polskich?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Tycho Brahe (1546-1601)

Tycho  Brahe  (1546-1601)
Ten wybitny duński astronom urodził się 14 grudnia 1546 roku w szlacheckiej rodzinie w posiadłości Knutstrup w Skanii (dzisiaj teren Szwecji). Nauki pobierał najpierw na uniwersytetach w Kopenhadze i Lipsku, a następnie w Wittenbergu, Rostocku...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1230
Jan z Holywood, Jan z Sacrobosco (ok. 1195-1256), pisze dzieło z zakresu arytmetyki i astronomii (Traktat o sferze). Postuluje przeprowadzenie reformy kalendarza wykazując, że kalendarz juliański zawiera błąd, odpowiadający 10 dniom.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2