Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2015-06-30 | Mapy

Kolejne zmiany w Polskim Przeglądzie Kartograficznym

Od pierwszego numeru 2015 r. „Polski Przegląd Kartograficzny” ukazuje się w formie elektronicznej pod tytułem „Polish Cartographical Review” i w formie papierowej, pod dotychczasowym tytułem.


Ilustracja: Kolejne zmiany w Polskim Przeglądzie Kartograficznym

Jak wyjaśniono we „wstępniaku” w najnowszym wydaniu „PPK” (1/2015), anglojęzyczna wersja czasopisma staje się teraz wersją pierwotną i z tego względu tylko ona będzie poddawana parametryzacji. Zawiera ona wyłącznie artykułu naukowe, a ich polskie teksty są udostępniane w papierowej wersji, zachowującej dotychczasowe działy. Krok ten jest częścią procesu restrukturyzacji kwartalnika, który ma doprowadzić do jego umiędzynarodowienia oraz wprowadzenia do grupy czasopism udostępnianych on-line – wyjaśnia redaktor naczelna „PPK” dr hab. Beata Konopska. Zapowiada także, że będzie dążyć do wzrostu udziału zagranicznych naukowców w: publikowaniu na łamach „Przeglądu”, recenzowaniu artykułów oraz w pracach Rady Redakcyjnej.

Poza tym w pierwszym tegorocznym numerze „PPK” znajdziemy pięć artykułów. Jolanta Korycka-Skorupa z Uniwersytetu Warszawskiego analizuje mapy tematyczne publikowane w polskiej prasie i w internecie. Posiłkując się licznymi przykładami, udowadnia, że w wielu przypadkach autorzy tych opracowań nie respektują zasad projektowania prezentacji kartograficznych. Wśród najczęściej spotykanych błędów wymienia: redundancję graficzną, nadmierne uatrakcyjnianie map, brak generalizacji czy brak logiki w doborze znaków i barw.

W innym artykule ta sama autorka wspólnie z Anną Markowską analizuje programy do opracowywania coraz popularniejszych anamorfoz powierzchniowych. Pod lupę wzięto pięć takich programów, przyglądając się ich 11 wybranym cechom i tworząc na tej podstawie ranking najlepszych produktów.

Tomasz Panecki z Uniwersytetu Warszawskiego porównuje z kolei obraz zaboru rosyjskiego na mapach topograficznych w skalach 1:75 000 (austriackich), 1:84 000 (rosyjskich) i 1:100 000 (niemieckich) wydawanych na przełomie XIX i XX wieku. Zagadnienia związane z kartografią historyczną podejmuje również Wojciech Włoskowicz z Instytutu Slawistyki PAN, który analizuje różnice między polską oraz austro-węgierską instrukcją nanoszenia napisów na zdjęcia terenowe oraz wpływ tych różnic na treść map topograficznych.

Tadeusz Pastusiak z Akademii Morskiej w Gdyni zwraca natomiast uwagę na problem braku odpowiednich opracowań kartograficznych dla tzw. Północnej Drogi Morskiej, a także analizuje jego wpływ na bezpieczeństwo żeglugi tą trasą.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Andrzeju Żeby dać dostęp online bez ograniczeń wystarczy zdecydować, że od dziś moje czasopismo jest w Wolnym Dostępie, wpisać licencję CreativeCommons CC wersja 3.0 lub 4.0 i już. publikować na swojej stronie identyczne artykuły co w wersji papierowej i sprawa rozwiązana. Może jednak jest to zabieg PR-owy i pomoże to umiędzynarodowić PPK. ja tez trzymam kciuki, bo ogrom pracy Redakcji jest widoczny...
  
inny redaktor Ale o jakim traceniu punktów mówimy? PPK jest tak nisko punktowany (całych 3 pkt., a przez moment nawet 2, choć przez pomyłkę...), że chwytają się wszystkiego, aby tych parę punktów więcej dostać. Zobaczymy za jakiś czas, czy te manewry się opłaciły (trzymam za to kciuki). Na razie dla czytelników zysk jest taki, że artykułu z obu wersji są dostępne on-line bez ograniczeń.
  
Andrzeju Zatem jest to dla mnie dziwna zmiana. Obydwa czasopisma nie mogą być spadkobiercami starego.Jeżeli to niepunktowane zachowuje dotychczasowa nazwę, to redakcja traci punkty za swoją historię dla niwego tytulu z niwym issn (stary istnieje) a to jest punktowane w tej ewaluacji za 1 punkt. Fajne jest to ze ankiety od czasu wypełnienia sa widoczne redaktorzy będą wpisywać skrupulatnie dane.
  
inny redaktor Bo tu zastosowali taki myk, że formalnie wersja elektroniczna i papierowa to dwa osobne czasopisma (osobne ISSN-y, inne tytuły). Parametryzować będą tylko Polish Cartograpical Review, zaś Polski Przegląd Kartograficzny będzie czasopismem niepunktowanym.
  
Dziwna zmiana biorąc pod uwagę, że MNiSW raczej stosuje w obecnej parametryzacji te same kryteria oceny wersji pierwotnej papierowej i elektronicznej. W zasadzie najważniejsza jest ich tożsama wersja. Cytat z Komunikatu MNiSW "Czasopismo może być ocenione, jeśli wersja elektroniczna czasopisma naukowego jest tożsama z wersją papierową, tj. zawiera identyczny wykaz i zawartość artykułów naukowych, co wersja papierowa.Czasopisma wydawane pod tym samym tytułem, których wersje elektroniczne nie są tożsame z wersją papierową (tj. nie zawierają identycznego wykazu i zawartości artykułów naukowych) nie będą podlegać ocenie i nie zostaną umieszczone w wykazie czasopism naukowych." No to ciekawe jak wyjdzie. Ja kibicuje, ale z Ministerstwem ciężko dyskutować...
  
publikacja elektroniczna A gdzie moża zakupić wydanie w wersji elektornicznej, bo nigdzie nie mogę znaleźć odpowiedniego sklepu?
  
 3 



zobacz też:

O kartografii nie z tej Ziemi w "PPK"

Jakie odwzorowania kartograficzne stosować w przypadku ciał niebieskich o nieregularnym kształcie, znacznie...

Spore zmiany w "Polskim Przeglądzie Kartograficznym"

Wraz z nową redaktor naczelną w „Polskim Przeglądzie Kartograficznym” zaszło kilka...

W PPK o wizualizacji BDOT10k

Jak efektywnie prezentować informacje z bazy danych obiektów topograficznych w formie map nowej generacji? – w...


wiadomości

GEOPRYZMAT
RASZYN

Instrumenty optyczne, GPS i skanery. Wyłączny dystrybutor marek Pentax i Kolida

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-07 | ON-LINE
Otwarte seminarium nt. wykorzystania danych Copernicus
Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Instytut Geodezji i Kartografii zapraszają na seminarium on-line...
więcej
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Satelitarne dane meteo na wyciągnięcie ręki
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
podymne, czyli podatek zależny od liczby dymów (kominów), rodzaju budynku i miejscowości, wprowadzono w 1629 r.?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Stanisław Milbert (1920-2007)

Stanisław Milbert (1920-2007)
Urodził się 3 marca 1920 r. w Warszawie. Zmarł 2 lutego 2007 r. Został pochowany na cmentarzu w Borku Fałęckim w Krakowie. Był absolwentem Politechniki Warszawskiej (1947 r.), doktoryzował się w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie (1950 r.) W...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1875
Przedstawiciele 17 krajów podpisali w Paryżu Konwencję Metryczną. Utworzenie Międzynarodowego Biura Miar i Wag (BIPM) z siedzibą w Sèvres.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama