Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2014-11-03| GIS, Mapy, Ludzie

Spore zmiany w "Polskim Przeglądzie Kartograficznym"

Wraz z nową redaktor naczelną w „Polskim Przeglądzie Kartograficznym” zaszło kilka istotnych zmian.


Spore zmiany w "Polskim Przeglądzie Kartograficznym"

Jak wyjaśnia w tekście wstępnym (PPK nr 3/2014) dr hab. Beata Konopska, która w maju br. przejęła od dr. hab. Jacka Pasławskiego kierowanie kwartalnikiem, zmiany zostały wymuszone przez spadającą ocenę parametryczną periodyku. „To, co przez wiele lat było atutem czasopisma – niezmienna struktura i określony zakres tematyczny – stało się jego obciążeniem” – pisze redaktor naczelna. „Konsekwencją narzuconego współcześnie modelu sparametryzowanego pracownika naukowego, oddalającego się od wzoru uczonego służącego prawdzie i wiedzy, są zmiany w strukturze i zakresie tematycznym naszego kwartalnika” – kontynuuje Beata Konopska.

Na czym one polegają? Od najnowszego numeru (3/2014) publikowane są dwie wersje językowe artykułów – polska i angielska, a także obcojęzyczne streszczenia notatek. Konsekwencją tego będzie umiędzynarodowienie Rady Naukowej „PPK” oraz zapisów bibliograficznych, a także zmniejszenie objętości części recenzyjno-sprawozdawczej czasopisma. Beata Konopska zapowiada ponadto otwarcie łamów kwartalnika dla autorów niebędących kartografami, ale wykorzystujących metody kartograficzne. Przy redakcji czasopisma zacznie być ponadto wykorzystywane narzędzie Open Journal System, które nie tylko ułatwi zarządzanie procesem wydawniczym, ale także umożliwi jego pełną cyfryzację.

O czym przeczytamy w odmienionym „Przeglądzie”? Marek Baranowski z Instytutu Geodezji i Kartografii prezentuje koncepcję systemu informacyjnego Narodowego Atlasu Polski (NAP). Jego zdaniem warto, aby powiązać tę publikację ze strukturą krajowej infrastruktury informacji przestrzennej. Znacznie ułatwi to bowiem aktualizację atlasu oraz obniży koszty wydawania jego nowych wersji. Dlatego – wg Marka Baranowskiego – podstawową i najpełniejszą formą NAP powinien być portal internetowy. Oprócz tego publikacja może być także wydawana jako album oraz e-book.

Paweł Pędzich i Kamil Latuszek z Politechniki Warszawskiej prezentują z kolei zagadnienie kartografii planetarnej. Opisują nie tylko ewolucję metod pozyskiwania danych przestrzennych o innych planetach, ale także sposoby ich kartograficznej wizualizacji. Jak przekonują, kartografia planetarna jest jednym z intensywniej rozwijających się kierunków badań w kartografii.

Lucyna Szaniawska opisuje natomiast, w jakich okolicznościach doszło do wprowadzenia miedziorytu w kartografii, a także do wyparcia przez tę metodę drzeworytu. Przedstawia ponadto korzyści, jakie przyniosła ta zmiana.

Warto zajrzeć również do działu z recenzjami, gdzie ocenie poddano przeznaczony dla dzieci album „Mapy” Aleksandry i Daniela Mizielińskich. Publikacja ta doczekała się wielu nagród oraz entuzjastycznych recenzji zarówno w kraju, jak i za granicą. A jak patrzą na nią profesjonalni kartografowie? Po odpowiedź odsyłamy do najnowszego „Polskiego Przeglądu Kartograficznego”.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

Skaning lotniczy Nysy
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama