Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2014-11-03 | GIS, Mapy, Ludzie

Spore zmiany w "Polskim Przeglądzie Kartograficznym"

Wraz z nową redaktor naczelną w „Polskim Przeglądzie Kartograficznym” zaszło kilka istotnych zmian.


Ilustracja: Spore zmiany w "Polskim Przeglądzie Kartograficznym"

Jak wyjaśnia w tekście wstępnym (PPK nr 3/2014) dr hab. Beata Konopska, która w maju br. przejęła od dr. hab. Jacka Pasławskiego kierowanie kwartalnikiem, zmiany zostały wymuszone przez spadającą ocenę parametryczną periodyku. „To, co przez wiele lat było atutem czasopisma – niezmienna struktura i określony zakres tematyczny – stało się jego obciążeniem” – pisze redaktor naczelna. „Konsekwencją narzuconego współcześnie modelu sparametryzowanego pracownika naukowego, oddalającego się od wzoru uczonego służącego prawdzie i wiedzy, są zmiany w strukturze i zakresie tematycznym naszego kwartalnika” – kontynuuje Beata Konopska.

Na czym one polegają? Od najnowszego numeru (3/2014) publikowane są dwie wersje językowe artykułów – polska i angielska, a także obcojęzyczne streszczenia notatek. Konsekwencją tego będzie umiędzynarodowienie Rady Naukowej „PPK” oraz zapisów bibliograficznych, a także zmniejszenie objętości części recenzyjno-sprawozdawczej czasopisma. Beata Konopska zapowiada ponadto otwarcie łamów kwartalnika dla autorów niebędących kartografami, ale wykorzystujących metody kartograficzne. Przy redakcji czasopisma zacznie być ponadto wykorzystywane narzędzie Open Journal System, które nie tylko ułatwi zarządzanie procesem wydawniczym, ale także umożliwi jego pełną cyfryzację.

O czym przeczytamy w odmienionym „Przeglądzie”? Marek Baranowski z Instytutu Geodezji i Kartografii prezentuje koncepcję systemu informacyjnego Narodowego Atlasu Polski (NAP). Jego zdaniem warto, aby powiązać tę publikację ze strukturą krajowej infrastruktury informacji przestrzennej. Znacznie ułatwi to bowiem aktualizację atlasu oraz obniży koszty wydawania jego nowych wersji. Dlatego – wg Marka Baranowskiego – podstawową i najpełniejszą formą NAP powinien być portal internetowy. Oprócz tego publikacja może być także wydawana jako album oraz e-book.

Paweł Pędzich i Kamil Latuszek z Politechniki Warszawskiej prezentują z kolei zagadnienie kartografii planetarnej. Opisują nie tylko ewolucję metod pozyskiwania danych przestrzennych o innych planetach, ale także sposoby ich kartograficznej wizualizacji. Jak przekonują, kartografia planetarna jest jednym z intensywniej rozwijających się kierunków badań w kartografii.

Lucyna Szaniawska opisuje natomiast, w jakich okolicznościach doszło do wprowadzenia miedziorytu w kartografii, a także do wyparcia przez tę metodę drzeworytu. Przedstawia ponadto korzyści, jakie przyniosła ta zmiana.

Warto zajrzeć również do działu z recenzjami, gdzie ocenie poddano przeznaczony dla dzieci album „Mapy” Aleksandry i Daniela Mizielińskich. Publikacja ta doczekała się wielu nagród oraz entuzjastycznych recenzji zarówno w kraju, jak i za granicą. A jak patrzą na nią profesjonalni kartografowie? Po odpowiedź odsyłamy do najnowszego „Polskiego Przeglądu Kartograficznego”.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Parametryzacja Do przedmówcy: da się to zrobić, da się trzymać z daleka od tego modelu, ale warunek jest jeden - praca poza strukturami instytucji naukowych, z czego sobie Pan pewnie zdaje sprawę. Taki smutny paradoks, prawda?
  
życzenia na dobry start Życzę Szanownej Redakcji, aby "narzucony współcześnie model sparametryzowanego pracownika naukowego, oddalający się od wzoru uczonego służącego prawdzie i wiedzy" nie był podstawowym wyznacznikiem w kreowaniu nowej odsłony Pisma. I oczywiście samych sukcesów. Naturalnie życzę także naukowcom, aby od tego "narzuconego modelu" trzymali się jak najdalej, a jak najbliżej prawdy, wiedzy, dobra i piękna. Chociaż to już pewnie marzenia.
  



zobacz też:

W PPK o wizualizacji BDOT10k

Jak efektywnie prezentować informacje z bazy danych obiektów topograficznych w formie map nowej generacji? – w...

W PPK o atlasie narodowym

O działaniach podejmowanych celem wydania nowego atlasu narodowego Polski oraz doświadczeniach innych krajów przy jego...

W PPK krytycznie o mapach topograficznych Polski

W najnowszym numerze „Polskiego Przeglądu Kartograficznego” (tom 45, nr 4) Paweł Kowalski...


wiadomości

EU-MAXNET Sp. z o.o.
WARSZAWA

Przedstawiciel firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE GNSS. Firma MAXNET Lech Wereszczyński oferuje szeroką gamę profesjonalnych urządzeń/systemów pozycjonowania GNSS firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE...

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-03 | OSTRÓW WIELKOPOLSKI
25 KALISKA KONFERENCJA NAUKOWO-TECHNICZNA
Tegoroczna konferencja „25 Kaliska Konferencja Katastralna – od analogu przez...
więcej
2025-04-07 | ON-LINE
Otwarte seminarium nt. wykorzystania danych Copernicus
Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Instytut Geodezji i Kartografii zapraszają na seminarium on-line...
więcej
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Studenci inwentaryzują budynek AGH
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
kątnica z lunetą to po prostu astrolabia?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Lech Fronckiel (1954-2022)

Lech Fronckiel (1954-2022)
Urodził się 9 lutego 1954 r. Był absolwentem Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie oraz Podyplomowego Studium Pedagogicznego. Odbył staże w Niemczech na Uniwersytecie we Freiburgu i LVM Versicherung Muenster w zakresie kontrolingu finansowego. Jako...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1972
Firma Texas Instruments (USA) opatentowała aparat fotograficzny "bez filmu". Rejestracja i wyświetlanie obrazu miało się odbywać na drodze cyfrowej.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama