wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2015-05-05| Geodezja, Prawo

Senat wycofał nowelizację Pgik, ale pomysł i tak wróci

Już podczas pierwszego czytania senackiej nowelizacji Prawa geodezyjnego i kartograficznego senatorowie postanowili wycofać się ze swojej inicjatywy ustawodawczej.


Senat wycofał nowelizację Pgik, ale pomysł i tak wróci

Za taką decyzją głosowało 5 senatorów z Komisji Ustawodawczej, jeden wstrzymał się od głosu, nikt nie był przeciw.

Nie oznacza to jednak, że Senat uznał swój pomysł za zły. Jak tłumaczył przewodniczący Komisji Ustawodawczej Piotr Zientarski, krok ten jest podyktowany względami formalnymi. Nowelizacja ma bowiem załatać lukę prawną, jaka pojawi się w postępowaniach dyscyplinarnych geodetów i kartografów po 1 lipca br. (jest to związane ze zmianami w Kodeksie postępowania karnego). Biorąc pod uwagę procedurę legislacyjną, senacka propozycja nie ma już szans wejść w życie do tego terminu. Dlatego – aby było szybciej – inicjatywę ustawodawczą przejmuje teraz Sejm. Jak mówił Stanisław Huskowski, sekretarz stanu odpowiedzialny w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji za geodezję, stosowny projekt ustawy zostanie zgłoszony do laski marszałkowskiej na dniach. Ma on być podobny do projektu senackiego, choć – co istotne – będzie ponoć uwzględniać część uwag zgłoszonych do senackiej inicjatywy przez stronę społeczną. – Mamy satysfakcję, że praca, którą wykonaliśmy, nie poszła na marne – skomentował wynik głosowania Piotr Zientarski.

Przypomnijmy, że opublikowany na początku marca br. projekt noweli Pgik miał zmienić przepisy dotyczące obowiązku uwierzytelniania dokumentów geodezyjnych. W świetle dwóch ostatnich wyroków wojewódzkich sądów administracyjnych w przypadku dokumentów sporządzanych dla zamawiającego pracę geodezyjną takiego wymogu – wbrew intencji autorów nowelizacji Pgik z 12 lipca ub.r. – nie ma, a klauzulowanie powinno odbywać się nieodpłatnie i z urzędu. Senacki projekt miał ten wymóg jednoznacznie wprowadzić. Poza tym nowela miała załatać lukę prawną w przepisach dotyczących odpowiedzialności dyscyplinarnej geodetów i kartografów, która powstałaby po 1 lipca br. wskutek zmian w Kodeksie postępowania karnego.

JK


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
jest juz w sejmie 07.05.2015 - ale jest niedostepny mimo ze to pdf. Wniesione projekty ustaw którym jeszcze nie został nadany nr druku Na tym etapie Marszałek Sejmu kieruje projekty ustaw do zaopiniowania przez Biuro Legislacyjne oraz Biuro Analiz Sejmowych. Ocena dokonywana w opiniach dotyczy przede wszystkim zgodności projektów ustaw z prawem Unii Europejskiej oraz formalnych elementów uzasadnienia. Projekty ustaw, co do których istnieje wątpliwość, czy nie są sprzeczne z prawem, w tym z prawem Unii Europejskiej lub podstawowymi zasadami techniki prawodawczej, Marszałek Sejmu może skierować do Komisji Ustawodawczej w celu wyrażenia opinii. wg daty wpływu Lp. Data wpływu Wnioskodawca Tytuł Opis Stan aktualny 1. 2015-05-07 grupa posłów: PO Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy - Prawo geodezyjne i kartograficzne przedstawiciel wnioskod.: pos. Aldona Młyńczak 07-05-2015 skierowany do opinii BL; 07-05-2015 skierowany do opinii BAS - zgodność z prawem UE
odpowiedz zgłoś
państwo teoretyczne nigdy nie myślałem,że to napiszę,ale rzeczywiście państwo istnieje tylko teoretycznie. -rozporządzeń brak -prawo pisane na kolanie - bo spadną dochody powiatu -senat w niedoczasie to ustawę zgłosi się przez sejm chyba nawet tym "którym jeszcze się chce" opadną ręce.
 1 
 4 
odpowiedz zgłoś
@geodeta2 Zgadzam się że obniżenie podatków jest konieczne, ale pokaż mi kraj w którym podatki dochodowe są na poziomie 0 %, likwidacja podatku dochodowego to mamienie ludzi a tylko łatwowierni i naiwni się na to łapią, wytłumacz pielęgniarce, nauczycielowi, policji że w okresie przejściowym zanim będziesz miał efekt podatku VAT i ściągniesz kapitał zagraniczny nie będą mieli wypłat, wytłumacz emerytom że w tym okresie nie będzie forsy na refundacje leków a może i na emerytury, czy ty naprawdę wierzysz w to co piszesz. Moim zdaniem podatek dochodowy powinien być drastycznie obniżony (nie jestem ekonomistą żeby twierdzić do jakiego progu powiedzmy 10-15 %) ale powinny być zlikwidowane wszystkie ulgi, większość zasiłków i zapomóg na które niestety składają się wszyscy, tylko nie wszyscy mogą z nich korzystać, system musi być prosty, przejrzysty i promować pracę im więcej pracujesz tym więcej zyskujesz, nie pracujesz tracisz - proste.
odpowiedz zgłoś
tolek@ likwidacja podatku dochodowego spowoduje że będziesz miał więcej pieniędzy, a wydając je zapłacisz VAT, a dodatkowo przenoszą się do Polski firmy które nie mają ochoty płacić wysokich podatków dochodowych. Poza tym jesteś nie konsekwentny bo jeśli poprawę stanu rzeczy ma przynieść obniżenie podatków, które proponuje Palikot, to obniżenie ich do "0" przyniesie jeszcze większą poprawę;)
 1 
 3 
odpowiedz zgłoś
o wyborach Jak już o wyborach się tu mówi to pozostał nam tylko Palikot. Reszta to albo kler, albo marionetki sterowane z tylnego siedzenia, albo banda która nas wpędza w bagno, albo ludzie którzy sami nie wiedzą co proponują (jak można opowiadać patrząc w oczy innym że jest się za zniesieniem podatku dochodowego w całości i dodatkowo powiększy się armię, poprawi służbę zdrowia i uzdrowi szkolnictwo - bzdura !!!) Ja zagłosuję na PALIKOTA
 4 
 1 
odpowiedz zgłoś
Były już próby i niewiele z nich wyszło. Jak Kukiz nie ma zaufanych kompetentnych ludzi, to w parę miesięcy po wyborach towarzystwo się mu rozpadnie i każdy będzie grał na siebie. Jeżeli ma zaufanych, to powstanie kolejna wodzowska sitwa robiąca to co nieomylny wódz nakaże. Partia tworzona wokół jednej osoby to kompletna pomyłka. A jak Kukiz przeforsuje te swoje JOW-y, co jest jego głównym celem, to będzie pierwszym, którego te JOW-y odstrzelą. Bo jeszcze nigdzie na świecie nie było tak, by JOW-y na poziomie ponadlokalnym nie betonowały sceny politycznej, gdzie dwie główne partie zgarniają niemal wszystko (wystarczy popatrzyć co JOW-y zrobiły w senacie, warto przeliczyć obie jak wyglądałyby sejmiki województw, gdyby były JOW-y i czy którykolwiek z lokalnych komitetów zachowałby choć jeden mandat?). I tu niestety jest tak, że proponuje się rozpierduchę wszystkiego, nie proponując dosłownie nic w zamian. A to są odgrzewane kotlety ? taki program miał już Kononowicz.
 4 
 1 
odpowiedz zgłoś
troll@ przy całej sympatii do Pana Pawła, ale nie wie co mówi;) JEst nazbyt forowany przez niektóre media nie wiadomo dlaczego. Może jako trzecia, czwarta opcja....
 2 
 6 
odpowiedz zgłoś
~geodeta2__! W wyborach prezydenckich Korwin nie istnieje! - daj głosa na Kukiza! - Gostek może napędzić strachu tym gangsterom. A w wyborach parlamentarnych może coś zaskoczy? Mamy jeszcze trochę czasu. Może się pojawić opcja dla normalnych ludzi, a nie dla oszołomów, lemingów, moherów czy innych dewiantów! - bo jak nie? - to wyjdziemy z siekierkami na ulice - i zrobimy po naszemu ! - Ale będzie bolało!
 7 
 4 
odpowiedz zgłoś
. Oj chyba coraz więcej ludzi ma dość tej bandy czworga dlatego ja zagłosuję na KORWINA. A na tą sitwę nie mogę już patrzeć ani jej słuchać.
 4 
 8 
odpowiedz zgłoś
ciekawe jak zargumentuje senat głosowanie za nowelizacją ustawy teoretycznie przygotwanej przez grupę posłów, którą w pierwszym czytaniu jako projekt sam odrzucił. Ciekawe czy panowie, którzy takie akcje robią mogą rano się golić i nie odrzuca ich od lustra. Jeszcze bardziej ciekawe że organy państwa mają w nosie trójpodział władzy wynikający z konstytucji. Przecież jak widać można wszystko. I jeszcze można o tym sobie mówić że rozumiecie wycofujemy bo się dogadaliśmy z chłopakami z sejmu że oni to wniosą żeby było szybciej. Subtelność czołgu.
 1 
 5 
odpowiedz zgłoś
No i w Senacie zostało "pozamiatane"... Moim zdaniem to była dobra decyzja Senatorów z Komisji Ustawodawczej Senatu (wycofanie projektu tej ewidentnej "wrzutki"). Bo dalsze drążenie tego tematu w Senacie, w proponowanym kształcie, z pewnością nie przysporzyłoby chluby temu organowi. Ale skoro sprawą tą ma życzenie zająć się teraz (bliżej nieokreślona) grupa posłów, co wynika z informacji uzyskanej na dzisiejszym posiedzeniu połączonych komisji senackich, to poczekajmy na oficjalne opublikowanie tego - teraz poselskiego - projektu. Jak będzie ten projekt udostęniony opinii publicznej, a musi być, to z pewnością PTG także się do niego odniesie... A może ta grupa posłów zaproponuje wreszcie coś sensownego?
 3 
 9 
odpowiedz zgłoś
W każde wakacje nowe prawo geodezyjne. Nie ma co czepiać się posłów, bo to przecież nie oni to prawo napiszą, a skompromitowany GUGiK przedstawi swoją kolejną "radziową" propozycje. Sejm ją jedynie uchwali.
 2 
 7 
odpowiedz zgłoś
Nasi posłowie Jeżeli posłowie się za to zabiorą to pod dyktando GGK narobią jeszcze większego bałaganu (chociaż nie wiem czy to jeszcze możliwe). Ciekawe ilu jest w sejmie geodetów, czy oni nie mogą zabrać głosu w tej sprawie, i naświetlić reszcie szacownego grona wybrańców o co tutaj chodzi. Odnosząc się do wpisu geodety też nie zagłosuję ani na PO ani na PSL bo to oni nas okradli z OFE, to oni posłali nasze dzieci w wieku 6 lat do szkoły nie słuchając głosu społeczeństwa i mając w d... zebrane podpisy - robią co chcą, tym bardziej na PiS, trzeba głosować na tych którzy chcą zmniejszenia roli państwa w życiu obywatela.
 3 
 7 
odpowiedz zgłoś
będzie jeszcze gorzej? jeżeli nowela trafia znowu do sejmu i zaczną przy niej majstrować wszystko wiedzący posłowie to może być tylko gorzej, geodezja przejdzie na ciemną stronę mocy!
 1 
 9 
odpowiedz zgłoś
Po tej feralnej i dotkliwej nowelizacji Prawa Geod i Kart i po tych kolejnych próbach go łatania wbrew nam, rządzący: PO i PSL mojego głosu nie dostaną i gorąco namawiam innych geodetów aby na nich nie głosowali. Oczywiści na PIS też nie zagłosuję.
 2 
 10 
odpowiedz zgłoś
To przechodzi ludzkie pojęcie! Tą bandę stanowczo trzeba oderwać od koryta! Proponuję: Głosujmy WSZYSCY w tych wyborach na Kukiza. Wiadomo że nie wygra, ale jego dobry wynik byłby pięknym prztyczkiem w nos dla dwóch największych partii, a również ostrzeżeniem, że ludzie mają dosyć ich nieudolnej polityki. Nasza szansa w wyborach parlamentarnych.
 4 
 16 
odpowiedz zgłoś
16 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Zwycięski projekt studentów AGH
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS