Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2015-04-16| Geodezja, Prawo

Gdzie te niespójności? Organizacje geodezyjne o senackiej nowelizacji

Senacki projekt nowelizacji Prawa geodezyjnego i kartograficznego teoretycznie ma wyeliminować niespójności dotyczące klauzulowania i uwierzytelniania, ale analiza przepisów i wyroki sądów wskazują, że ustawa jest w tej kwestii jednoznaczna – tak można streścić większość uwag przesłanych przez organizacje geodezyjne do Senatu.


Gdzie te niespójności? Organizacje geodezyjne o senackiej nowelizacji <br />
fot. Wikipedia/Michał Józefaciuk
fot. Wikipedia/Michał Józefaciuk

Przypomnijmy, że opublikowany na początku marca br. senacki projekt noweli Pgik ma zmienić przepisy dotyczące obowiązku uwierzytelniania dokumentów geodezyjnych. W świetle dwóch ostatnich wyroków wojewódzkich sądów administracyjnych w przypadku dokumentów sporządzanych dla zamawiającego pracę geodezyjną takiego wymogu – wbrew intencji autorów nowelizacji Pgik z 12 lipca ub.r. – nie ma. Senacki projekt w praktyce taki obowiązek wprowadzi. Poza tym nowelizacja ma także załatać lukę prawną w przepisach dotyczących odpowiedzialności dyscyplinarnej geodetów i kartografów, która powstałaby po 1 lipca br. wskutek zmian w Kodeksie postępowania karnego.

W ocenie Geodezyjnej Izby Gospodarczej intencja twórców tego projektu jest jasna: „wbrew twierdzeniom zawartym w uzasadnieniu projektu proponowana zmiana nie usuwa niespójności zaistniałych w ustawie Prawo geodezyjne i kartograficzne, bo takie, co zostanie wykazane, nie istnieją, lecz istotnie zmienia obowiązujący stan prawny, dążąc przy tym do obciążenia wykonawców geodezyjnych dodatkowymi obowiązkami o charakterze fiskalnym. (…). Proponowanej zmiany nie sposób uzasadnić potrzebą usunięcia występujących niespójności, bowiem zmienia ona obowiązujący od ćwierćwiecza porządek prawny”. GIG sprzeciwia się tym samym nowelizacji przepisów dotyczących klauzulowania i uwierzytelniania. Jednak jeśli nowelizacja miałaby dojść do skutku, Izba zwraca się, by przynajmniej obniżyć opłaty za uwierzytelnianie (obecnie to 50 zł). Kwota ta nie odpowiada bowiem w żadnym stopniu wartości świadczenia otrzymywanego w zamian przez zamawiającego – ocenia GIG.

Argument braku uzasadnienia dla zmiany przepisów dotyczących uwierzytelniania podnosi także Polskie Towarzystwo Geodezyjne. W swojej opinii organizacja rekomenduje ponadto dokonanie zmiany art.12d ust. 2 Pgik, mającej na celu upoważnienie ministra właściwego do spraw administracji publicznej do określenia wzoru klauzuli przeznaczonej dla potrzeb uwierzytelniania dokumentacji geodezyjnej, a także wykreślenie wszystkich obecnie obowiązujących przepisów (z uwagi na ich niekonstytucyjność) dotyczących ponoszenia odpowiedzialności dyscyplinarnej.

Co ciekawe, sens nowelizacji przepisów dotyczących uwierzytelniania i klauzulowania podważa również Ministerstwo Sprawiedliwości. W ocenie resortu we wskazanych przez Senat zapisach trudno doszukać się niespójności, gdyż regulują one różne sytuacje. A nawet jeśli te niespójności w ocenie głównego geodety kraju jednak istnieją, to proponowany sposób ich eliminacji wydaje się wątpliwy.

Do nowelizacji uwagi zgłosił także prezes firmy Geo-System Waldemar Izdebski. Jak już wcześniej pisaliśmy, zaproponował on, by projekt ten rozszerzyć o tzw. postulaty z Jachranki, w których zaapelowano o zniesienie licencji oraz przywrócenie ryczałtów za dane z zasobu.

Swoją opinię przedstawił również Adam Klimek, kierownik programu Sprawna Administracja Geodezyjna i Kartograficzna. Także on podkreśla, że pogląd dotyczący niespójności przepisów regulujących uwierzytelnianie jest nieuzasadniony.

Stowarzyszenie Geodetów Polskich nie wniosło uwag do senackiego projektu.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Apeks skanuje zabytkowe młyny
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama