wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2015-04-16| Geodezja, Prawo

Gdzie te niespójności? Organizacje geodezyjne o senackiej nowelizacji

Senacki projekt nowelizacji Prawa geodezyjnego i kartograficznego teoretycznie ma wyeliminować niespójności dotyczące klauzulowania i uwierzytelniania, ale analiza przepisów i wyroki sądów wskazują, że ustawa jest w tej kwestii jednoznaczna – tak można streścić większość uwag przesłanych przez organizacje geodezyjne do Senatu.


Gdzie te niespójności? Organizacje geodezyjne o senackiej nowelizacji <br />
fot. Wikipedia/Michał Józefaciuk
fot. Wikipedia/Michał Józefaciuk

Przypomnijmy, że opublikowany na początku marca br. senacki projekt noweli Pgik ma zmienić przepisy dotyczące obowiązku uwierzytelniania dokumentów geodezyjnych. W świetle dwóch ostatnich wyroków wojewódzkich sądów administracyjnych w przypadku dokumentów sporządzanych dla zamawiającego pracę geodezyjną takiego wymogu – wbrew intencji autorów nowelizacji Pgik z 12 lipca ub.r. – nie ma. Senacki projekt w praktyce taki obowiązek wprowadzi. Poza tym nowelizacja ma także załatać lukę prawną w przepisach dotyczących odpowiedzialności dyscyplinarnej geodetów i kartografów, która powstałaby po 1 lipca br. wskutek zmian w Kodeksie postępowania karnego.

W ocenie Geodezyjnej Izby Gospodarczej intencja twórców tego projektu jest jasna: „wbrew twierdzeniom zawartym w uzasadnieniu projektu proponowana zmiana nie usuwa niespójności zaistniałych w ustawie Prawo geodezyjne i kartograficzne, bo takie, co zostanie wykazane, nie istnieją, lecz istotnie zmienia obowiązujący stan prawny, dążąc przy tym do obciążenia wykonawców geodezyjnych dodatkowymi obowiązkami o charakterze fiskalnym. (…). Proponowanej zmiany nie sposób uzasadnić potrzebą usunięcia występujących niespójności, bowiem zmienia ona obowiązujący od ćwierćwiecza porządek prawny”. GIG sprzeciwia się tym samym nowelizacji przepisów dotyczących klauzulowania i uwierzytelniania. Jednak jeśli nowelizacja miałaby dojść do skutku, Izba zwraca się, by przynajmniej obniżyć opłaty za uwierzytelnianie (obecnie to 50 zł). Kwota ta nie odpowiada bowiem w żadnym stopniu wartości świadczenia otrzymywanego w zamian przez zamawiającego – ocenia GIG.

Argument braku uzasadnienia dla zmiany przepisów dotyczących uwierzytelniania podnosi także Polskie Towarzystwo Geodezyjne. W swojej opinii organizacja rekomenduje ponadto dokonanie zmiany art.12d ust. 2 Pgik, mającej na celu upoważnienie ministra właściwego do spraw administracji publicznej do określenia wzoru klauzuli przeznaczonej dla potrzeb uwierzytelniania dokumentacji geodezyjnej, a także wykreślenie wszystkich obecnie obowiązujących przepisów (z uwagi na ich niekonstytucyjność) dotyczących ponoszenia odpowiedzialności dyscyplinarnej.

Co ciekawe, sens nowelizacji przepisów dotyczących uwierzytelniania i klauzulowania podważa również Ministerstwo Sprawiedliwości. W ocenie resortu we wskazanych przez Senat zapisach trudno doszukać się niespójności, gdyż regulują one różne sytuacje. A nawet jeśli te niespójności w ocenie głównego geodety kraju jednak istnieją, to proponowany sposób ich eliminacji wydaje się wątpliwy.

Do nowelizacji uwagi zgłosił także prezes firmy Geo-System Waldemar Izdebski. Jak już wcześniej pisaliśmy, zaproponował on, by projekt ten rozszerzyć o tzw. postulaty z Jachranki, w których zaapelowano o zniesienie licencji oraz przywrócenie ryczałtów za dane z zasobu.

Swoją opinię przedstawił również Adam Klimek, kierownik programu Sprawna Administracja Geodezyjna i Kartograficzna. Także on podkreśla, że pogląd dotyczący niespójności przepisów regulujących uwierzytelnianie jest nieuzasadniony.

Stowarzyszenie Geodetów Polskich nie wniosło uwag do senackiego projektu.

JK


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
do myślącego inaczej Kolego, czy jesteś też kochający inaczej ?
 2 
 1 
odpowiedz zgłoś
Ale jaki to ma związek z tematem "Gdzie te niespójności..."? Wypowiedziała się większość organizacji w podobnym tonie, niemal jednogłośnie, Ministerstwo Sprawiedliwości, sądy a wcześniej samorządy i wykonawcy. Nawet GGK dostrzegł konieczność wprowadzenia zmian doraźnych i gruntownych w przepisach. Wreszcie senat się tym zajął nieproszony. Tylko SGP "nie wniosło uwag ..." - faktycznie kolego myślący inaczej - stanowisko Twojej organizacji jest bardzo wyważone - pięknie to ująłeś tylko nie wiem czy się z tego śmiać czy płakać. No może, przez to, że stanowisko mojej organizacji zazwyczaj jest bardziej wyważone, nasza branżowa władza słucha go dokładniej
 6 
odpowiedz zgłoś
.. Na tym forum, często bezmyślni jego uczestnicy powtarzają bezmyślnie utarte slogany o organizacji do której ja należę, i z którą się identyfikuję. I nie wpisuję tu jak mantrę owych 3 literek, które w każdej sytuacji, prawdopodobnie po to, aby utrwalił się on w pamięci, wypisują przedstawiciele Waszej, Kolego Adamie i Kolego Leszku organizacji. Ale rozumiem i się z tego nie śmieję. Jesteście stosunkowo młodą stażowo organizacją, zrodzoną na bazie PIIG, i promujecie się w ten sposób. Czasy sprzed 1989 roku już dawno minęły. Moja organizacja ma taki sam wpływ na to co robi nasza branżowa władza, jak i Wasza. No może, przez to, że stanowisko mojej organizacji zazwyczaj jest bardziej wyważone, nasza branżowa władza słucha go dokładniej. @ baba jaga np. o jakich pieniądzach ty piszesz w tekście... "bo teraz na niej znajdują pieniądze". Powtarzane bzdury zgrabnie przyswajane są przez czytelników, tak jak sensacyjki z pierwszych stron szmatławców. No o jakich pieniądzach?
 8 
 2 
odpowiedz zgłoś
.. "oszczerstwa miotane z ukrycia" zastanowiłeś się Kolego Leszku co napisałeś? Jak zwykle - bardzo podniośle. Kolego Adamie - masz dokładnie takie same odczucia, jakie i ja miałem po przeczytaniu posta Kolegi Leszka i niczego nie zamierzam prostować. To Kolega Leszek zaczął nieładnie wypowiadać się o organizacji do której ja należę i której, podobnie jak prawdopodobnie Koledzy, oddaję część swojego wolnego czasu zupełnie bezinteresownie. Ja nigdy nie wypowiadałem się i nie zamierzam publicznie wypowiadać się z oceną jakiejkolwiek organizacji, w tym Waszej. Ufając, że w każdej z nich każdy może znaleźć swoje miejsce. Ale kiedy zaczynamy się publicznie krytykować i to w dodatku członek Zarządu, to mam wrażenie, że chodzi tylko o zaistnienie i złapanie kolejnych "dusz". Będzie akcja, to przynajmniej z mojej strony będzie reakcja. To ja mam prawo czuć się urażony.
 8 
 2 
odpowiedz zgłoś
Nie Kolego, Ty nie odważasz się... myśleć inaczej, tylko myślisz co chcesz. Czy ja tu napisałem, że w Zarządzie SGP są przedstawiciele administracji? Czy ja napisałem, że w Prezydium? A może w ogóle, że w tym stowarzyszeniu? Oczywiście, że nie! "Czytasz" to co Ci pasuje do oszczerstw miotanych z ukrycia. Tym co napisałeś nie zaszkodziłeś mojej osobie lecz właściwie tym, których niby bronisz. Powtórzę to co już niżej napisałem "od jakiegoś czasu SGP jakby reprezentuje "interesy" administracji geodezyjnej ... choć szkoda, że tak jest."
 3 
odpowiedz zgłoś
Do Odważnego... W swojej wypowiedzi byłeś uprzejmy odnieść się, w tym jak zrozumiałem ocenić jako "pieniacze", cele organizacji do której m.in. ja też przynależę. Posłużyłeś się, pod adresem PTG, ja przynakmniej tak to odebrałem - pejoratywnym określeniem "jedynie słusznie najlepsze" stowarzyszenie. W polemice z Leszkiem Piszczkiem padło także z Twojej strony stwierdzenie "Będziesz pluć i krzyczeć. Ta metoda jest znana od dawna, i oczywiście umożliwia poklask podobnych Tobie któtkowzrocznych towarzyszy broni". Odbieram te Twoje całkowicie subiektywne swierdzenia z oburzeniem, i traktuję je wręcz jako pomówienie. W związku z zaistniałą sytuacją oczekuję sprostowania przez Ciebie swojej wypowiedzi.
 1 
 3 
odpowiedz zgłoś
kierownictwo A w Nowym Sączu Prezes SGP i Pan Dyrektor w ODGiK jest w jednej osobie. Kierownik tego ośrodka także z powodzeniem występuje i tu i tu. To tylko taka mała dygresja apropo kierownictwa i prezydium SGP.
 3 
odpowiedz zgłoś
Odważam s.m. i. - masz rację w tym, o czym piszesz, ale brak reakcji SGP, to żenada, a GGK, to żenada za całokształt!
 2 
odpowiedz zgłoś
Koleżaneki i Koledzy Nie ma co apelować bo i tak będą szli tą drogą, bo teraz na niej znajdują pieniądze. Tyle tylko, że ta droga prowadzi na manowce.
 2 
odpowiedz zgłoś
A ja apeluje do Koleżanek i Kolegów SGP Nie idźcie tą drogą, przyłączcie się do nas.
 2 
odpowiedz zgłoś
@geo za to Ty jesteś cały przejrzysty i odkryty
 5 
 1 
odpowiedz zgłoś
odważny inaczej powinno być A gdzie imię i nazwisko, bo LP miał odwagę..., o której zresztą nie pisze, a ty piszesz acz nie okazujesz?;)
 7 
odpowiedz zgłoś
... No to się zaczyna opluwanie na całość. I kto to robi. Przedstawiciel zarządu jedynie słusznie najlepszego stowarzyszenia, najlepszy reprezentant całego środowiska. Przypominający krzykacza pieniacza, który zapatrzony jest w jedyną słuszną ideę. Bezkrytycznie. Realizując swoje pieniacze cele opluwa rzesze braci geodezyjnej, zorganizowanej w innym stowarzyszeniu. Stowarzyszeniu, które nie reprezentuje jedynie wykonawców, ale i środowisko naukowe i środowisko administracyjne. Pragnę zwrócić Twoją uwagę EljociePi, ale i czytelników Twoich pieniackich tekstów, że w prezydium SGP nie ma ani jednego przedstawiciela administracji geodezyjnej co przed chwilą sprawdziłem na stronie. Są w większości przedstawiciele wykonawstwa, ale i nauki, co pozwala na zajęcie wyważonego stanowiska. Ale Twoja koncepcja wszechświata jest jedyną słuszną. Będziesz pluć i krzyczeć. Ta metoda jest znana od dawna, i oczywiście umożliwia poklask podobnych Tobie krótkowzrocznych towarzyszy broni.
 5 
 3 
odpowiedz zgłoś
SGP już dawno straciło twarz. I nad tym, nie ma co się roztkliwiać. Już od jakiegoś czasu SGP jakby reprezentuje "interesy" administracji geodezyjnej. Ale nie to jest najważniejsze, choć szkoda, że tak jest. Ważne jest to, co napisano w piśmie Ministra Sprawiedliwości. Generalnie stwierdzono i udowodniono, że nie może być mowy o niespójności przepisów ponieważ dotychczasowa regulacja stanowi o dwóch, niezależnych od siebie trybach postępowania. Jednym to "poświadczenie" a drugie "uwierzytelnienie". A "senackie propozycje" niczego nie zmieniają. Tak twierdzi Minister Sprawiedliwości, nie tylko PTG. Znamienne jest, że również "propozycje dyscyplinarne" niczego tak naprawdę nie tworzą, bo to co się proponuje już istnieje. Jednym słowem jest to prostacka próba znalezienia pretekstu dla wprowadzenia "tylnymi drzwiami" dodatkowego "podatku" od każdego wykonanego przez geodetów dokumentu i mapy. OKPG w zasadzie jest już zdeterminowany aby publicznie ujawnić machinacje, które nawet dla MS są oczywiste.
 1 
 8 
odpowiedz zgłoś
SGP hańba !! koledzy -wyszło szydło z worka-ech jak Wam nie wstyd
 5 
odpowiedz zgłoś
marzenie Marzę aby ktoś lub coś doprowadziło naszą branżę do normalności.
 3 
odpowiedz zgłoś
SGP SGP to żałosna organizacja, oni zajęci są tylko i wyłącznice organizowaniem turniejów tenisowych, brydżowych i kto wie jeszcze jakich. Jak dobrze że nigdy nie należałem do SGP i nie wpłaciłem ani złotówki na "naszych przedstawicieli". Proponuję żeby wszyscy który jeszcze należą do SGP i nie połapali się wcześniej, przejrzeli na oczy i wypisali się z tego bałaganu może w końcu zniknie z przestrzeni publicznej to towarzystwo wzajemnej adoracji które nie potrafi zająć stanowiska w tak istotnej sprawie.
 7 
odpowiedz zgłoś
do ~krasnal Jak który! Jest taki jeden STWÓRCA, który pozwolił na stworzenie gniota, kretyńską nowelizację jednej ustawy, co skutkuje koniecznością natychmiastowych POprawek. Maczał też paluchy w przedsięwzięciach finansowanych z budżetu i programów unijnych, gdzie miliony POszły w błoto! Nie będę przyPOminał tych wszystkich EIMUA, TERYTÓW, LIPSÓW itd. Kasę POwinno podsumować CBŚ. I oto znowu objawił nową gruszkę na wierzbie za 189 baniek. A dlaczegóż ten genialny STWÓRCA nie potrafi w końcu skutecznie wprowadzić w całym kraju prawnie obowiązującego układu wsp.? Nie opłaca mu się? Nie wdać milionów na stole? Za to trzeba by trochę wysiłku włożyć! A to przecież boli! Dlatego jak pisałem gdzie indziej, geodeci powinni zrobić zrzutkę na lobbystów i KUPIĆ (koszt ok 3 duże bańki) sobie nową ustawę napisaną DLA NAS, a nie przeciwko. I tyle.
 7 
odpowiedz zgłoś
niespecjalna, To tylko Stowarzyszenie Geodetów Powiatowych
 3 
odpowiedz zgłoś
Kto wie? A może za tym stoi Specjalna Grupa Pochlebcza?
 5 
odpowiedz zgłoś
WODZA kolego. SGP stoi murem za WODZEM, Wodzu prowadź choćby w ogień, choćby na skraj przepaści.
 2 
odpowiedz zgłoś
SGP - rozpacz! Kogo szanowni koledzy reprezentujecie? Bo już nie mnie.
 2 
odpowiedz zgłoś
Ale ja za to płacę. ..
 1 
odpowiedz zgłoś
do trolla A ja wnioskuję o więcej - GEODETA JEST NAWET STWÓRCĄ !
 2 
odpowiedz zgłoś
. ~geo no właśnie o to chodzi że nie wniosło
 2 
odpowiedz zgłoś
SRAGiK Służby Reprezentujące Administrację Geodezyjną i Kartograficzną
 7 
odpowiedz zgłoś
. "Stowarzyszenie Geodetów Polskich nie wniosło uwag to senackiego projektu":))
 5 
odpowiedz zgłoś
No to się popisało SGP wynika z tego że im pasuje to uwierzytelnianie, które chce załatać Senat. Widać kogo reprezentuje- nie geodetów ale administrację geodezyjną. We wniosku o powołanie komisji kodyfikacyjnej Prawa geodezyjnego też na pierwszym miejscu administracja, a dopiero potem wykonawstwo geodezyjne i kartograficzne. Panowie z SGP może czas zmienić nazwę stowarzyszenia bez słowa "geodetów"
 1 
 8 
odpowiedz zgłoś
twórcę odsunąć, coby nie zrobił bubla po raz drugi! I nie wział drugiej premii.
 1 
 6 
odpowiedz zgłoś
Ustawę do kosza! Geodeta jest twórcą (źródłem informacji) i powinien być obsłużony bez ponoszenia jakichkolwiek opłat. POtem niech sobie urzędnicy kupczą tymi danymi dowolnie.
 3 
 11 
odpowiedz zgłoś
30 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Akademia INSPIRE w Norwegii
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS