Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2015-04-08| Geodezja, Prawo

Sporo zmian w rozporządzeniu o GESUT

Główny Urząd Geodezji i Kartografii rozpatrzył uwagi zgłoszone w toku konsultacji społecznych do projektu rozporządzenia w sprawie powiatowej bazy GESUT i krajowej bazy GESUT. Przypomnijmy że akt ten ma zastąpić rozporządzenie w sprawie mapy zasadniczej oraz baz GESUT i BDOT500, które teoretycznie nie obowiązuje już od połowy stycznia br.


Sporo zmian w rozporządzeniu o GESUT

Na wniosek m.in. wielkopolskiego WINGiK-a do przepisów dodano regulacje dotyczące trybu zakładania GESUT. Ponadto sformułowanie „niezwłocznie” zastąpiono konkretnymi terminami realizacji spraw związanych z tą bazą. Na przykład aktualizacja rejestru ma następować najpóźniej 30 dni od uzyskania niezbędnych danych. W związku z powyższymi zmianami przeredagowano § 10 i § 11 rozporządzenia.

Sporo kontrowersji wzbudziły także §10 ust.1 pkt 3 i 4 mówiące, że dane GESUT aktualizowane są na podstawie danych i informacji zawartych w • dokumentacji projektowej będącej przedmiotem narady koordynacyjnej oraz • zawartych w zgłoszeniu budowy lub decyzji o pozwoleniu na budowę. W nowej wersji przeredagowano i doprecyzowano te zapisy – określono np., że dokumenty z narady można uwzględnić tylko wtedy, gdy stanowiska wszystkich jej uczestników są jednoznaczne i pozytywne. Dodano ponadto zapis pozwalający wykorzystać przy aktualizacji GESUT dane „z innych rejestrów publicznych lub od podmiotów władających sieciami uzbrojenia terenu”.

Nowe brzmienie zyskał także § 5 dotyczący lokalizacji przestrzennej obiektów, tak aby mogła ona być określana również przez wysokość.

W trakcie konsultacji sporo uwag i propozycji zmian zgłoszono do załączników. Proponowano m.in. dodanie lub usunięcie pewnych kategorii obiektów lub też ich modyfikację. GUGiK pozytywnie rozpatrzył niewielką część tych propozycji. Na przykład do klasy GES_PrzewodKanalizacyjny dodano atrybut tloczny, pozwalający na wyróżnienie przewodów tłocznych w kanalizacji. Połączono także obiekty zasuwa i zawór w jeden. Obiekty: szafa kablowa, szafa telekomunikacyjna, szafa sterownicza lub oświetleniowa, szafka gazowa zastąpiono odpowiednio obiektami szafa telekomunikacyjna, szafa elektroenergetyczna, szafa gazowa (usunięto obiekt szafa sterownicza lub oświetleniowa). Dodano ponadto możliwość określenia kształtu urządzenia jako prostokątny, owalny, inny. Doprecyzowano również, kiedy obiekty niektórych klas reprezentowane są jako powierzchnia, a kiedy jako punkt.

W formie autopoprawek zmiany do rozporządzenia wniósł także GUGiK – dotyczą one przede wszystkim załączników. Na przykład do krajowej bazy GESUT dodano klasę SUPZ przewód niezidentyfikowany i SUPI przewód inny, a w załączniku nr 1 do wykazu obiektów dodano: przewód ciepłowniczy, przewód elektroenergetyczny, przewód kanalizacyjny, przewód wodociągowy, przewód gazowy.

Z ciekawszych uwag, które nie zostały uwzględnione, warto wymienić propozycję powiatu chrzanowskiego, by w ocenie skutków regulacji wyliczyć, jaki koszty oznacza dla powiatów wejście w życie tego rozporządzenia. Zdaniem GUGiK nie ma takiej konieczności, bo obowiązek prowadzenia GESUT określa ustawa, a rozporządzenie jedynie definiuje kwestie techniczne.
Odrzucono także uwagę powiatu piaseczyńskiego, że projekt jest zbyt ogólnikowy. GUGiK twierdzi jednak, że załączniki do rozporządzenia wystarczająco szczegółowo określają kwestie związane z prowadzeniem GESUT.
Zachodniopomorski WINGiK proponował ponadto, aby poszerzyć zakres informacji pozyskiwanych przez wykonawców prac geodezyjnych podczas pomiarów terenowych, np. poprzez wprowadzenie obowiązku umieszczania na szkicu informacji charakteryzujących mierzony obiekt zgodnie z atrybutami wymienionymi w projektowanych przepisach, a których dostarczenie ciążyć będzie na wykonawcy prac. Również i tę propozycję GUGiK odrzucił, tłumacząc, że zagadnienia te reguluje rozporządzenie ws. standardów.

Na razie GUGiK nie opublikował rozporządzenia w wersji po konsultacjach społecznych i uzgodnieniach międzyresortowych. Dostępne są za to dokumenty, w których Urząd odniósł się do zgłoszonych uwag (spakowane).

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skaning ułatwi modernizację statku
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama