|2014-12-01|
Geodezja, Prawo
Rozporządzenie o GESUT do konsultacji
Na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji opublikowano projekt rozporządzenia ws. powiatowej bazy GESUT i krajowej bazy GESUT. Uwagi do tego aktu można zgłaszać do 11 grudnia.
W kwestii powiatowych baz danych GESUT akt ten zastąpi obowiązuję od 5 kwietnia 2013 r. rozporządzenie ws. bazy danych geodezyjnej ewidencji sieci uzbrojenia terenu, bazy danych obiektów topograficznych oraz mapy zasadniczej. Dodatkowo zostanie ono wzbogacone o regulacje dotyczące krajowej bazy GESUT (K-GESUT).
Zgodnie z Prawem geodezyjnym i kartograficznym K-GESUT zakłada i prowadzi Główny Geodeta Kraju w drodze przetworzenia danych i informacji zawartych w powiatowych bazach GESUT lub w innych materiałach. Projektowane rozporządzenie zakłada, że dane zgromadzone w tej bazie mają być aktualizowane w cyklu miesięcznym na podstawie plików różnicowych z pochodzących z poszczególnych powiatów lub niezwłocznie po uzyskaniu przez starostwa stosownych informacji „z innych rejestrów publicznych oraz od podmiotów władających sieciami uzbrojenia terenu”. W załączniku nr 1 do rozporządzenia wyszczególniono 81 kategorii obiektów, które będą gromadzie w powiatowej bazie GESUT. Z kolei w jej krajowym odpowiedniku będzie ich 64.
Jak czytamy w ocenie skutków regulacji, wprawdzie projektowane rozporządzenie ma charakter dostosowawczy lub uszczegółowiający i nie wprowadza nowych rozwiązań, to przyniesie wiele korzyści zarówno administracji państwowej oraz wykonawcom prac geodezyjnych, jak i inwestorom. Projektodawca liczy, że nowe przepisy ukrócą rozbieżności interpretacyjne i jednocześnie ułatwią dostęp do danych z państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego (m.in. przez internet). „Regulacja zmniejszy również pracochłonność opracowania znacznej części projektów budowlanych. W wymiarze finansowym zmniejszenie to szacowane jest na kwotę ok. 10 mln rocznie” – napisano w OSR.
Jak wynika z wykazu prac legislacyjnych MAC na ten rok, planowany termin wydania tego rozporządzania to styczeń 2015 roku. Przestanie wówczas obowiązywać akt ws. GESUT, BDOT500 i mapy zasadniczej z 2013 r. Dodajmy, że zawarte w nim regulacje dotyczące mapy zasadniczej oraz BDOT500 mają zostać przeniesione do rozporządzenia ws. bazy danych obiektów topograficznych oraz mapy zasadniczej, nad którym właśnie kończą się konsultacje społeczne i uzgodnienia międzyresortowe.
Projekt rozporządzenia wraz z załącznikami (wersja z 24 listopada)
JK
|