Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2014-12-01 | Geodezja, Prawo

Rozporządzenie o GESUT do konsultacji

Na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji opublikowano projekt rozporządzenia ws. powiatowej bazy GESUT i krajowej bazy GESUT. Uwagi do tego aktu można zgłaszać do 11 grudnia.


Ilustracja: Rozporządzenie o GESUT do konsultacji

W kwestii powiatowych baz danych GESUT akt ten zastąpi obowiązuję od 5 kwietnia 2013 r. rozporządzenie ws. bazy danych geodezyjnej ewidencji sieci uzbrojenia terenu, bazy danych obiektów topograficznych oraz mapy zasadniczej. Dodatkowo zostanie ono wzbogacone o regulacje dotyczące krajowej bazy GESUT (K-GESUT).

Zgodnie z Prawem geodezyjnym i kartograficznym K-GESUT zakłada i prowadzi Główny Geodeta Kraju w drodze przetworzenia danych i informacji zawartych w powiatowych bazach GESUT lub w innych materiałach. Projektowane rozporządzenie zakłada, że dane zgromadzone w tej bazie mają być aktualizowane w cyklu miesięcznym na podstawie plików różnicowych z pochodzących z poszczególnych powiatów lub niezwłocznie po uzyskaniu przez starostwa stosownych informacji „z innych rejestrów publicznych oraz od podmiotów władających sieciami uzbrojenia terenu”. W załączniku nr 1 do rozporządzenia wyszczególniono 81 kategorii obiektów, które będą gromadzie w powiatowej bazie GESUT. Z kolei w jej krajowym odpowiedniku będzie ich 64.

Jak czytamy w ocenie skutków regulacji, wprawdzie projektowane rozporządzenie ma charakter dostosowawczy lub uszczegółowiający i nie wprowadza nowych rozwiązań, to przyniesie wiele korzyści zarówno administracji państwowej oraz wykonawcom prac geodezyjnych, jak i inwestorom. Projektodawca liczy, że nowe przepisy ukrócą rozbieżności interpretacyjne i jednocześnie ułatwią dostęp do danych z państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego (m.in. przez internet). „Regulacja zmniejszy również pracochłonność opracowania znacznej części projektów budowlanych. W wymiarze finansowym zmniejszenie to szacowane jest na kwotę ok. 10 mln rocznie” – napisano w OSR.

Jak wynika z wykazu prac legislacyjnych MAC na ten rok, planowany termin wydania tego rozporządzania to styczeń 2015 roku. Przestanie wówczas obowiązywać akt ws. GESUT, BDOT500 i mapy zasadniczej z 2013 r. Dodajmy, że zawarte w nim regulacje dotyczące mapy zasadniczej oraz BDOT500 mają zostać przeniesione do rozporządzenia ws. bazy danych obiektów topograficznych oraz mapy zasadniczej, nad którym właśnie kończą się konsultacje społeczne i uzgodnienia międzyresortowe.

Projekt rozporządzenia wraz z załącznikami (wersja z 24 listopada)

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

linoskoczek a myślisz ze ich to boli. Premie na święta wzięte. Wystarczy. Z resztą pewnie co niektórzy nie planują dużo dłużej pracować tylko emeryturka czeka. Na resztę czeka KZGW lub inne agencje:)
  
 1 
@vector Ciekawe ile zajmie sprzątanie po tych fikołkach GUGiKu
  
 1 
Szanowna Redakcji. 1. Proszę uprzejmie o podpisanie ilustracji poprzez wskazanie jej autora oraz praw na jakich została opublikowana. 2. Czy redakcja posiada stosowną licencję wynikającą z zapisów PGiK? ;) Swoją drogą na ilustracji widzimy przykład zbioru danych ówczesnej mapy zasadniczej w postaci elektronicznej prowadzonej w Ewmapie (obecnie jako bdot i gesut w Ewid2007 aka TurboEWID), obejmujący obszar Kortowa. Czy jest Kortowo dla geodetów pisać nie muszę ;)
  
 1 
@wolf Oczywiście! "zmywak" jest już synonimem emigracji zarobkowej, i tak rozumiem to ogólne określenie. Co do równie symbolicznego "biegania z tyczką za złamany grosz", to powiem tylko, że dzięki geniuszom od przepisów (bo z PRAWEM, to to nie ma nic wspólnego), sam osobiście w porównaniu do ub. roku jestem stratny co najmniej 20000,- PLN. A z racji wieku raczej za chlebem nie wyjadę. Pozostaje opcja "wymierania". I tym optymistycznym akcentem ....
  
 2 
@troll Kolego mam nadzieję, że ten "zmywak" to symbolicznie, a nie z pogardą. Żadna praca nie hańbi, a jeśli ktoś ma być nieszanowany to lepiej na zmywaku za pieniądze, aniżeli z tyczką za złamany grosz. Co do rozporządzenia - będzie to samo co z noweliazacją PGiK - wy dacie propozycje i uwagi, a politykier powie "tak, macie rację, ale my wiemy lepiej i zostanie po naszemu." Bez solidarności w zawodzie jedno wielki G. nasz panie i panowie czeka.
  
 1 
Kolejna wątpliwość Jak mam segmentować słup łączony lub kratowy lub komorę podziemną (powierzchnia) które są położone "okrakiem" na granicy jednostki ewidencyjnej?
  
 2 
Wątpliwość jedna z wielu Czy ktoś mi może wyjaśnić co ma być dokładnie obiektem w przypadku napowietrznej linii elektroenergetycznej. Czytając dosłownie to powinien być przewód. Taka linia wysokiego napięcia jednotorowa ma 3 przewody plus OPGW czyli co - są to 4 obiekty?. Te przewody są od siebie oddalone czasem o kilkanaście metrów. To samo dotyczy linii napowietrznych średniego i niskiego napięcia. Na mapie zasadniczej mają być rysowane "wąsy" przy słupach tak jak dawniej czyli kierunek linii. A może trzeba rysować tyle wąsów ile przewodów? A gdzie je rysować? Od środka podpory, od krawędzi słupa czy od zawieszenia przewodów? Pewnie trzeba jeszcze określać wysokości tych punktów zawieszenia przewodów. Już nie mogę się doczekać jakiegoś inspektora filozofa który dojdzie do takich wniosków. Zapisy takie są również w obecnym rozp. więc p. Radzio na pewno wie jak to powinno być ale za darmo to pewnie nam nie odpowie.
  
 3 
Co za pytanie? Dwa modele, to i dwa zlecenia, = 2* KASA !!! Wszak toto podlega pod ministerstwo ośmiorniczek i CYFRYZACJI, to i cyfryzują. Banda pasożytów obsiadła geodezję. Ciekawe, co zrobią, jak w końcu niewolnicy od tyczek pier... robotą, starzy powymierają, a młodzi pojadą na zmywak.
  
 1 
Nie walidue się schemat jest problem w kges:KGES_PrzewodType. Drobiazg. A może ktoś napisać co spowodowało konieczność podziału modelu pojęciowego na dwa modele - oddzielnie dla powiatów a oddzielnie dla kraju?
  
Kto jest autorem tego tworu? wszędzie skrupulatnie usunięto informacje o autorach tych dokumentów jedynie w załączniku 2 i 4 informacja pozostała.
  
NARKA Chyba najciekawszym zapisem jest w art. 10 ust. 1 pkt. 4 :) ciekaweco na to Wydział Budownictwa i Architektury , w jaki sposób i kto będzie uzupełniał bazę GESUT ponieważ do tej pory raczej nikt nie dołączał do pozwolenia na budowę (sieci) lub zgłoszenia (przyłącza) dxfa lub współrzędnych punktów charakterystycznych sieci. Na narady koordynacyjne w szanujących się Starostwach dane takowe trzeba bezwzględnie załączyć.
    1 
do vector Arogancja władzy II Panie Bujakowski!!!! Dlaczego tej informacji nie ma na stronie GUGiK?.... Na stronie GUGIK próżno też szukać tekstu jednolitego znowelizowanej ustawy tak wychwalanej przez Pana Bujakowskiego. Informacje których szukasz (akty prawne i ich projekty) znajdziesz na płatnych i organizowanych przez kolegów i koleżanki Pana Bujakowskiego szkoleniach SGP!
    1 
 5 
HA HA HA ! ha ha ha ha ha !!!!!! " i nie wprowadza nowych rozwiązań, to przyniesie wiele korzyści zarówno administracji państwowej oraz wykonawcom prac geodezyjnych, jak i inwestorom." Już ja im dziękuję za te kolejne KORZYŚCI!
    1 
 3 
Ludzie nie przeszkadzajcie, to ma się tylko klepnąć, bo projekty czekają!
  
 5 
Arogancja władzy Panie Bujakowski!!!! Dlaczego tej informacji nie ma na stronie GUGiK? Nie znalazłem tam również informacji o projekcie nowego rozporządzenia o BDOT. Czy tak wyglądają wasze konsultacje? Na stronie MAiC też nie można znaleźć treści projektów tych rozporządzeń.
    1 
 5 



zobacz też:

Co zmienić po zmianach w Pgik?

Tego, że Prawo geodezyjne i kartograficzne wymaga pilnych i dogłębnych reform, chyba nikt już nie kwestionuje. O tym...

Rozporządzenie o mapie zasadniczej do poprawki

GUGiK opublikował do konsultacji projekt rozporządzenia ministra administracji i cyfryzacji w sprawie...


wiadomości

NaviGate Sp. z o.o.
Kraków

NaviGate – Oddział Warszawa ul. Gościnna 7, 05-082 Blizne Łaszczyńskiego k. Warszawy, tel. 22 270-15-54 ODBIORNIKI GNSS RTK, TACHIMETRY ELEKTRONICZNE I ZROBOTYZOWANE, BEZZAŁOGOWE STATKI POWIETRZNE (DRONY), SENSORY Sklep Serwis...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-07 | ON-LINE
Otwarte seminarium nt. wykorzystania danych Copernicus
Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Instytut Geodezji i Kartografii zapraszają na seminarium on-line...
więcej
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Wpływ aplikacji lokalizacyjnych na korki
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
holenderski informatyk Edsger Wybe Dijkstra opracował zasady programowania strukturalnego?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Adam Żurowski (1929-2016)

Adam Żurowski (1929-2016)
Wieloletni pracownik Politechniki Gdańskiej, specjalista w zakresie geodezji inżynieryjnej oraz pomiarów kontrolnych w budownictwie. Urodził się 3 marca 1929 r. we Lwowie. W 1949 r. po zdaniu matury w Liceum Ogólnokształcącym im. St. Żeromskiego w...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1374
Na ziemiach polskich ustanowiono prawo, że podkomorstwo jest urzędem pełnionym dożywotnio. Szlachta wybierała kandydatów na podkomorzego na sejmikach, ostatecznego wyboru dokonywał król.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama