Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2015-01-05| Geodezja, Prawo, Instytucje

Co zmienić w rozporządzeniu o GESUT?

Niewypełnienie delegacji ustawowej, brak niektórych kategorii obiektów w bazie, nieuwzględnienie skutków finansowych obowiązywania nowych przepisów – to wybrane uwagi zgłoszone do projektu rozporządzenia ws. powiatowej bazy GESUT i krajowej bazy GESUT.


Co zmienić w rozporządzeniu o GESUT?

Podobnie jak w przypadku projektu rozporządzenia ws. mapy zasadniczej i BDOT500, spora część propozycji dotyczy specyfikacji poszczególnych obiektów, które mają być przechowywane w bazach (w tym przypadku powiatowej GESUT i K-GESUT). Na przykład Stowarzyszenie Geodetów Polskich sugeruje, by zamiast szafki kablowej oraz szafki sterowniczej lub oświetleniowej wprowadzić tylko jeden obiekt szafka („na etapie pomiaru powykonawczego wykonawca nie jest w stanie określić typu szafki” – wyjaśnia SGP). Organizacja sugeruje ponadto uwzględnić przebieg przewodów pod wodą, bo i takie przypadki zdarzają się w kraju. Powiat myślenicki pyta z kolei, jak w tej bazie traktować coraz powszechniejsze pompy ciepła. Starostwo w Piasecznie sugeruje natomiast, by do GESUT dodać aż 37 kategorii obiektów. „Baza GESUT powinna odzwierciedlać wszystkie elementy składowe (przewody i urządzenia) poszczególnych sieci uzbrojenia technicznego” – czytamy w uzasadnieniu.

Znacznie poważniejsze zastrzeżenie do rozporządzenia ma powiat chrzanowski. Starostwo ma pretensję, że w ocenie skutków regulacji założono, że wejście w życie tego aktu nie spowoduje skutków finansowych dla samorządów. Tymczasem – w ocenie powiatu chrzanowskiego – te skutki będą, i to bolesne. Nowych danych nie da się bowiem pozyskać – jak zakładają to autorzy rozporządzenia – z istniejących już rejestrów PZGiK. „Ilość danych koniecznych do utworzenia powiatowej bazy danych GESUT jest bardzo liczna, należy się zastanowić, czy wszystkie są potrzebne i czy nasz kraj stać na prowadzenie tak rozbudowanego rejestru” – głośno myśli Starostwo.

SGP sugeruje, by rozporządzenie uzupełnić o przepisy regulujące szczegółowy tryb postępowania przy zakładaniu GESUT. Na to samo zwraca uwagę wielkopolski WINGiK. W ocenie Lidii Danielskiej brak tych zapisów sprawia, że rozporządzenie tylko częściowo wypełnia delegację ustawową zawartą w Prawie geodezyjnym i kartograficznym. WINGiK sugeruje ponadto zastąpienie słowa niezwłocznie (określającego czas załatwienia konkretnej sprawy przez urząd) dokładnym terminem. „Jest to określenie nadużywane w przepisach i sprawia niepotrzebne problemy, czego doświadczamy często w naszej działalności” – pisze Lidia Danielska.

Naczelnik Wydziału Geodezyjno-Kartograficznego w Bielsku-Białej Ewa Sikora zwraca natomiast uwagę, że w akcie tym nie zdefiniowano pojęcia „jakość zbiorów danych”. Ponadto brakuje tu doprecyzowania, w jaki sposób system teleinformatyczny miałby zapewnić kontrolę jakości.

Z kolei w ocenie Starostwa w Piasecznie treść załącznika nr 3 jest zbyt ogólna jak na „standardy techniczne tworzenia i aktualizacji powiatowej bazy GESUT i krajowej bazy GESUT”. Brakuje tu np. szczegółowego opisu obiektów oraz ich geometrii i atrybutów, a także dokładnych zasad redakcji, opisów kolorów czy wykazów i skorowidzów obiektów.

Przypomnijmy, że projekt rozporządzenia ws. GESUT przeszedł już przez konsultacje społeczne i uzgodnienia międzyresortowe, a także uzyskał akceptację Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Jak wynika z planu Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji (wersja z 17 grudnia 2014 r.) prace nad tym aktem powinny się zakończyć jeszcze w tym miesiącu.

Zestawienie uwag do projektu rozporządzenia

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Modelowanie Dębu Bartek
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama