Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2007-04-16 | Prawo, Instytucje, Kataster

NIK skontrolowała gospodarowanie gminnym zasobem nieruchomości


Najwyższa Izba Kontroli poinformowała, że przeprowadziła w 2006 r. kontrolę gospodarowania gminnym zasobem nieruchomości. Celem kontroli była ocena gospodarowania przez wójtów (burmistrzów i prezydentów) gminnym zasobem nieruchomości, w tym: zaawansowania komunalizacji, ewidencjonowania nieruchomości gminnych, prawidłowości ich zbywania i udostępniania oraz planowania wykorzystania gminnego zasobu nieruchomości.

Kontrolę przeprowadzono na terenie 8 województw w 29 jednostkach: 9 urzędach miast, 17 urzędach miast i gmin oraz 3 urzędach gmin. Prace koordynowała Delegatura NIK w Kielcach.
Stwierdzone nieprawidłowości uprawniały do sformułowania negatywnej oceny sposobu gospodarowania przez skontrolowanych wójtów (także: prezydentów miast oraz burmistrzów) nieruchomościami gminnymi.
Rozpoczęty w 1990 r. proces komunalizacji mienia nie został zakończony w blisko 70% skontrolowanych gmin. Większość wójtów (21, tj. 72,4%) nie posiadała pełnej wiedzy o nieruchomościach gminnych z uwagi na nieprowadzenie lub nierzetelne prowadzenie ewidencji tych nieruchomości, a aż 26 wójtów (89,7%) w trakcie kontroli przedstawiło dane dotyczące powierzchni nieruchomości gminnych, różniące się (od 0,2% do 38,8%) od danych ujętych w geodezyjnych ewidencjach gruntów i budynków prowadzonych przez starostów.
Nie były tworzone perspektywiczne plany rozwoju gmin uwzględniające posiadane nieruchomości, wójtowie 23 gmin (79,3%) nie sporządzali nawet planów wykorzystania gminnego zasobu nieruchomości, do czego zobowiązywała ich ustawa o gospodarce nieruchomościami.
W 10 gminach zbywano lub udostępniano nieruchomości zgodnie z obowiązującymi uregulowaniami. W pozostałych 19 gminach (65,5%) stwierdzono nieprawidłowości polegające głównie na naruszeniu art. 35 ust. 1 ustawy o gospodarce nieruchomościami poprzez niepublikowanie wykazów nieruchomości przeznaczonych do sprzedaży i do oddania w najem lub dzierżawę. NIK oceniła takie działania jako działania sprzyjające możliwości wystąpienia korupcji.
Jako niegospodarne, oceniono zaniechanie przez 16 wójtów (55,2%) aktualizacji wysokości opłat rocznych z tytułu użytkowania wieczystego lub trwałego zarządu nieruchomości.
Skala i rodzaj nieprawidłowości wskazywały na potrzebę podjęcia nowelizacji prawa. W związku z powyższym NIK wnioskowała o:
1. Opracowanie przez właściwych ministrów oraz przedstawienie Radzie Ministrów projektów nowelizacji następujących ustaw:

ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami tak, aby przepisy tej ustawy zobowiązywały wójtów do ewidencjonowania wszystkich nieruchomości gminnych, w sposób umożliwiający wyodrębnienie nieruchomości gminnego zasobu i zapewniający zgodność danych dotyczących nieruchomości gminnych zawartych w ewidencjach wójtów z danymi geodezyjnej ewidencji gruntów i budynków prowadzonej przez starostów; ustawy z 10 maja 1990 r. – Przepisy wprowadzające ustawę o samorządzie terytorialnym i ustawę o pracownikach samorządowych tak, aby przepisy tej ustawy jednoznacznie wskazywały, kto jest zobowiązany do sporządzenia spisów inwentaryzacyjnych nieruchomości, które stały się własnością gmin w sytuacji nieprzekazania tych spisów przez gminy do końca 2005 r.;

2. Opracowanie przez właściwych ministrów nowelizacji:

rozporządzenia Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa z 29 marca 2001 r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków tak, aby przepisy tego rozporządzenia dostosowały sposób prowadzenia ewidencji gruntów i budynków, w zakresie wykazywania nieruchomości w odpowiednich podgrupach rejestrowych, do postanowień ustawy o gospodarce nieruchomościami określających pojęcie zasobów nieruchomości; przepisów z zakresu rachunkowości tak, aby sposób prowadzenia ewidencji księgowej zapewniał możliwość porównywania danych o nieruchomościach zawartych w tej ewidencji z danymi ewidencji nieruchomości gminnych.

Najwyższa Izba Kontroli zwróciła się też do prezesa Rady Ministrów o rozważenie zobowiązania wojewodów do podjęcia działań w celu ustalenia, w których gminach proces komunalizacji nieruchomości został zakończony, a w których nadal zachodzi konieczność wydania decyzji potwierdzających nabycie przez gminy własności nieruchomości, w trybie art. 17a ust. 3 i art. 18 ust. 1 ustawy z 10 maja 1990 r. – Przepisy wprowadzające ustawę o samorządzie terytorialnym i ustawę o pracownikach samorządowych.
Ponadto NIK uznała za celowe, rozważenie przez ministra spraw wewnętrznych i administracji potrzeby zobowiązania prezesów regionalnych izb obrachunkowych do zwiększenia nadzoru nad sporządzaniem przez wójtów informacji o stanie mienia komunalnego tak, aby dane w nich zawarte w zakresie nieruchomości gminnych były zgodne z danymi wykazywanymi w ewidencji gminnego zasobu nieruchomości i urządzeniach księgowych oraz z danymi ewidencji gruntów i budynków prowadzonej przez starostów, stanowiącej podstawę m.in. gospodarki nieruchomościami, stosownie do ustawy – Prawo geodezyjne i kartograficzne.
Szczegółowe ustalenia kontroli wraz z wnioskami zostały przedstawione w „Informacji o wynikach kontroli gospodarowania gminnym zasobem nieruchomości”, dostępnej na stronie internetowej NIK.

Dyrektor Delegatury NIK w Kielcach Tadeusz Poddębniak


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.



zobacz też:

TK o opłacie adiacenckiej od wzrostu wartości nieruchomości

Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że niektóre przepisy ustawy o gospodarce...

TK o ustawie o gospodarce nieruchomościami

2 kwietnia Trybunał Konstytucyjny rozpozna połączone skargi konstytucyjne dotyczące opłaty adiacenckiej od...


wiadomości

GEOPRYZMAT
RASZYN

Instrumenty optyczne, GPS i skanery. Wyłączny dystrybutor marek Pentax i Kolida

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-05-07 | KRAKÓW
Space Connect Meetup Kraków 2025. Technologie kosmiczne w służbie innowacji
Space Connect Meetup to cykliczne wydarzenie łączące sektor kosmiczny z pozostałymi branżami. W...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
2025-05-19 | POZNAŃ
Człowiek w przestrzeni: działalność, efekty i perspektywy
Konferencja ma na celu rozpowszechnienie i popularyzację studenckich osiągnięć z zakresu geografii...
więcej
2025-05-21 | WARSZAWA
Geodezja inżynieryjna w procesie realizacji inwestycji budowlanej
Zakład Geodezji Inżynieryjnej i Systemów Pomiarowych Politechniki Warszawskiej zaprasza na...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Skanowanie wnętrza platformy wiertniczej
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
Wenecjanin Angelo Sala odkrył (1614 r.), że azotan srebra starty na proszek zaczernia się pod wpływem światła słonecznego?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Olbrycht Strumieński (? - ok. 1609 r.)
XVI-wieczny autor dzieła technicznego opisującego niwelator wodny. Ukończył on szkołę parafialną w Mysłowicach (nie zdobył wyższego wykształcenia), następnie był rządcą w majątku Firlejów w Babicach pod Krakowem. Pod mecenatem Mikołaja Firleja...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1879
W Stanach Zjednoczonych przyjęto pierwszy państwowy układ odniesienia - New England Datum (elipsoida Clarke'a z punktem przyłożenia w Principio w stanie Maryland).
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2