Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2015-03-17| Geodezja, Prawo

Grunty pod ochroną

Jak ustalić tryb podziału nieruchomości rolnej? Jak długo organ związany jest pozytywnie zaopiniowanym wstępnym projektem podziału? W marcowym wydaniu GEODETY na te pytania odpowiada sędzia Magdalena Durzyńska w artykule z cyklu, w którym tylko dla nas omawia przypadki z praktyki sądowej związane z zagadnieniami geodezyjno-prawnymi.


Grunty pod ochroną
Po pozytywnym zaopiniowaniu wstępnego projektu podziału – pisze autorka publikacji – organ gminy osobnym postanowieniem wydanym w trybie art. 93 ust. 4 ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (tekst jednolity DzU z 2014 r. poz. 518, dalej uogn) odmówił zatwierdzenia podziału nieruchomości rolnej (ŁIV – łąki, klasy IV) stanowiącej działkę nr 75 o powierzchni 3,4900 ha. Wskazał przy tym, że wydzielenie bez uprzedniego wyłączenia z produkcji rolnej projektowanej drogi wewnętrznej niebędącej „drogą dojazdową do nieruchomości wchodzących w skład gospodarstwa rolnego” będzie sprzeczne z przepisami ustawy z 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leś­nych (tekst jednolity DzU z 2013 r. poz. 1205).

Projekt podziału nieruchomości rolnej przewidywał podział na jedenaście działek (od nr 75/1 do nr 75/11), w tym dziesięć regularnych o pow. co najmniej 0,3000 ha oraz jedną pod drogę wewnętrzną o pow. 0,1556 ha. Gmina nie uchwaliła dotychczas miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (a poprzednio obowiązujący utracił moc z dniem 1 stycznia 2003 r.), dla działki nr 75 nie wydano też decyzji o warunkach zabudowy. Organ gminy uznał, że planowana droga wewnętrzna nie będzie typową drogą dojazdową do nieruchomości wchodzących w skład gospodarstwa rolnego, lecz będzie pełnić funkcję drogi wewnętrznej służącej do obsługi komunikacyjnej nowych działek, a zatem wydzielenie geodezyjne, a następnie urządzenie tej drogi byłoby sprzeczne z art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych, gdyż droga ta nie będzie „urządzeniem służącym wyłącznie do produkcji rolniczej”, o którym mowa w ww. przepisie.

Na skutek złożonego odwołania Samorządowe Kolegium Odwoławcze (SKO) uchyliło w całości decyzję wójta i umorzyło postępowanie podziałowe, podając, że do zaproponowanego podziału nie mają zastosowania przepisy uogn. Według SKO „przepisy (…) ustawy stosuje się do nieruchomości rolnych i leśnych – jeśli idzie o wydzielenie dróg zawsze, do podziału na działki mniejsze niż 3000 m kw., tylko gdy idzie o przeznaczenie wydzielonych działek na powiększenie sąsiedniej nieruchomości lub dokonanie regulacji granic między sąsiadującymi nieruchomościami, chyba że idzie o podział nieruchomości, o których mowa w art. 95”. SKO uznało, że ten podział nie dotyczy „wydzielenia dróg niebędących niezbędnymi drogami dojazdowymi do nieruchomości wchodzących w skład gospodarstw rolnych, a także nie dotyczy wydzielenia działek gruntu o powierzchni mniejszej niż 0,3000 ha pod powiększenie sąsiedniej nieruchomości lub dokonanie regulacji granic”, a więc nie można prowadzić postępowania w trybie uogn.

Decyzję II instancji zakwestionował właściciel...



W marcowym wydaniu GEODETY ponadto m.in.:
• Bezrobocie wśród geodetów i kartografów 2014 – coroczny raport z rynku pracy
• Czy szewc może być wykonawcą prac geodezyjnych, czyli co wynika z nowelizacji art. 11 Pgik
• Czy popełniliśmy błąd? Pierwsze kroki absolwentów kierunku geodezja i kartografia na rynku
• Jak nie zabłądzić w chmurze – rozmowa z przedstawicielami firmy Kadex Geodezja Polska
• Podziały nieruchomości bardziej dla ludzi. Bogdan Grzechnik pokazuje, jak skrócić procedury
• Niwelatory Kerna – klasyka gatunku i coś dla kolekcjonerów


Marcowe wydanie GEODETY można nabyć w prenumeracie

Redakcja


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wielodrożność a Galileo
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS