|2015-02-16|
Geodezja, Prawo
GGK odpowiada na 103 pytania o Pgik
Polskie Towarzystwo Geodezyjne opublikowało odpowiedzi głównego geodety kraju na pytania dotyczące obowiązującej od 12 lipca ub.r. nowelizacji Prawa geodezyjnego i kartograficznego.
Przypomnijmy, że pytania te przesłano 21 lipca 2014 r. Ministerstwu Administracji i Cyfryzacji. Większość z nich (59) dotyczyła nowych zasad naliczania opłat, poza tym pytano o odpowiedzialność dyscyplinarną, a także zasady kontroli przedsiębiorców i weryfikacji prac geodezyjnych.
Odpowiedzi otrzymano w II połowie grudnia od głównego geodety kraju. Jak pisze o nich PTG, wiele kwestii zostało doprecyzowanych i wyjaśnionych, co z pewnością przyczyni się do lepszego zrozumienia przepisów i ujednolicenia ich stosowania na terenie całego kraju. Dotyczy to z pewnością problematyki nowych zasad dokonywania kontroli przedsiębiorców, zakresu i zasad udostępniania materiałów zasobu, a także stosowania znowelizowanych przepisów w zakresie ponoszenia odpowiedzialności zawodowej. „W wielu kwestiach uzyskaliśmy wprost pisemne potwierdzenie już wcześniej zdiagnozowanego przez nas stanu, co będzie stanowić udokumentowaną podstawę zasadności i konieczności dokonania zmian w niektórych aktualnie obowiązujących uregulowaniach” – czytamy na stronie PTG.
Towarzystwo zwraca jednocześnie uwagę, że z niektórymi odpowiedziami trudno się zgodzić. Chodzi tu np. o wyjaśnienia dotyczące: • opatrywania dokumentacji geodezyjnej klauzulami urzędowymi (to kolejne ukryte i bezprawne opodatkowanie wykonawców prac geodezyjnych – ocenia PTG), • odpowiedzialności dyscyplinarnej (zdaniem organizacji postępowania dyscyplinarne będą wielce uznaniowe); • statusu geodety upoważnionego do czynności ustalenia granic w rozgraniczeniu nieruchomości (w ocenie Towarzystwa przepisy posiadają w tym miejscu poważną lukę).
Odpowiedzi na pytania
JK
|