Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2015-02-03 | Geodezja, GIS, Firma, Ludzie, Instytucje

Waldemar Izdebski o tempie aktualizacji adresów

Jak szybko dane adresowe przekazywane do GUGiK przez gminy powinny być widoczne w zasobach Geoportalu? To temat kolejnego listu otwartego wystosowanego do głównego geodety kraju przez Waldemara Izdebskiego – prezesa warszawskiej firmy Geo-System.


Ilustracja: Waldemar Izdebski o tempie aktualizacji adresów

Przypomnijmy, że Waldemar Izdebski koresponduje z GGK ws. zasilania Państwowego Rejestru Granic gminnymi danymi adresowymi już od połowy 2013 roku. Początkowo zwracał uwagę, że mimo przygotowania odpowiedniego mechanizmu informatycznego oraz sprawdzenia jego zgodności z oprogramowaniem firmy Geo-System GUGiK zwleka z jego udostępnieniem. Urząd tłumaczył to wówczas koniecznością dokonania uzgodnień z innymi dostawcami oprogramowania.

W lipcu ub.r. usługa miała już działać, Geo-System przeprowadził więc testowe zasilenie PRG danymi adresowymi jednej z gmin. Według Waldemara Izdebskiego mimo wielu tygodni oczekiwań dane te nie zostały udostępnione w Geoportalu. Prezes Geo-Systemu zdecydował więc, że nie będzie przeprowadzać kolejnych zasileń, udostępnił za to GUGiK-owi własną usługę tego typu. Urząd odpowiedział natomiast, że dane z testowego zasilenia są już dawno widoczne na Geoportalu, a państwowa usługa jest w pełni sprawna i gotowa do obsługi przez Geo-System.

Z najnowszej korespondencji wynika, że usługa zasilania faktycznie działa, choć wiele do życzenia pozostawia tempo udostępniania danych adresowych w Geportalu. „Dane 3 gmin (Sawin, Międzyzdroje i Dobiegniew), którymi zasilono rejestr PRG w dniu 20.01.2015 r. o godzinie 10:50, pojawiły się w usłudze WMS Geoportalu dopiero ok. 12:00 w dniu 29.01.2015 r. czyli po 9 dniach. Natomiast do wyszukiwania są ciągle jeszcze niedostępne. Czy uważacie Państwo, że 9 dni to jest szybko? Jak mamy pokazać wójtowi, burmistrzowi czy prezydentowi, że zasililiśmy rejestr PRG, skoro nie można zobaczyć wprowadzonych danych?” – pisze Waldemar Izdebski.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

gisman przy tej ilości użytkowników musisz raczej wytworzyć cache a już na pewno przeliczyć statystyki po stronie bazy danych żeby jakoś to wszystko działało w miarę szybko, to nie jest kilka minut przy dużej ilości danych. Nie mitologizuje usługi tylko stwierdzam że przy tak dużej skalowalności są potrzebne działania po stronie serwera. To problem skali. Takie problemy na poziomie gminy nie występują.
    1 
 3 
no dobra to pora zapytać co na to inne firmy? Przecież nie tylko geo-system jest na rynku adresów? Zdaje się, że urząd pisał nawet, że do pozostałych dostawców się dostosowuje. Co na to geobid, geo-info? a firmy gisowe? Przecież niemożliwe że nikt nie robi zasilania prg:)
  
 2 
tr WMS to nie bardzo. Owszem, kafelki to rozumiem, trzeba wygenerować, ale WMS to tylko zasilić bazę (kilka minut na gminę) i się w WMS od razu pokazuje:) Nie mitologizujmy technologii WMS
  
 2 
w teorii masz rację że przetworzenie do wms wymaga czasu - serwer produkuje obrazki. I na pewno wie to pan Izdebski. Tyle że aktualna wersja rejestru prg powinna być udostępniana na stronie codgik po każdej zmianie, lub ktoś powinien utrzymywać np usługe WFS która dba o takie udostępnianie aktualnych danych. Częstotliwość zmian na stronie CODGiK sugeruje że tak nie do końca jest. Więc prawda leży trochę pośrodku.
    1 
 1 
zorientowany sadzę, raczej będąc bliska pewności, że gdyby p.Izdebski mógł zasilać PRG od marca 2012r. to dawno by już cały rejestr zasilił, nawet patrząc na Geoportal. Najwidoczniej nie jest problemem że w geoportalu są adresy do luftu lub wcale ich nie ma. To tak jak z działkami - podziały sprzed 5 lat, ale podobno można miejsce pod tartak znaleźć:)
  
 1 
@zorientowanej ja dobrze pamiętam, to Pan Izdebski wymusił na GUGiK, aby w końcu łaskawie po prawie 2 latach uruchomił zasilanie. W końcu uruchomił, a że robi to dalej nieudolnie to już inna sprawa. A tak na marginesie to skąd Pani wie, że danych nie ma w PRG - skoro ich nie widać?
    2 
 1 
do parafan No właśnie nie rozumiesz tej mgły - spróbuję jako dobrze zorientowana wyjaśnić. Zadaniem gminy w tym Pana Izdebskiego, którego gminy upoważniły jest ładowanie danych do PRG. PRG, które jako nieodpłatny rejestr jest np. udostępniany czy wykorzystywany do aktualizacji Geoportalu. Pan Izdebski wymyślił sobie, że on będzie sprawdzał kiedy adresy, które załadował do PRG pojawią się na Geoportalu I od tego będzie uzależniał tempo ładowania. OK, ALE TO DWIE NIEZALEŻNE SPRAWY. Nie można uzależniać tempa ładowania danych do rejestru PRG od ich pojawienia się w serwisie Geoportal. Dane adresowe mają być w PRG - to zadanie, którego się podjął autor i które powinien realizować. Czyżby był z tym jakiś problem i stąd te podchody ?
    1 
 4 
dobre Czyli co? urząd jak zwykle udaje, że chodzi o co innego? 3 gminy w 9 dni!!! To ja już oficjalnie wróżę wykorzystaniu PRG czarny scenariusz - gdzie inne rejestry mają z tego korzystać, sądy, meldunki, policja. ...
  



zobacz też:

Postulaty z Jachranki u ministra

Zlikwidować licencje, przywrócić ryczałty – te wnioski z zeszłorocznej konferencji w Jachrance wraz z ponad 700...

Jaki jest stan budowy K-GESUT?

Oprogramowanie dla krajowej bazy geodezyjnej ewidencji sieci uzbrojenia terenu (K-GESUT) zostało wykonane i wdrożone w...

Krok do przodu, dwa do tyłu

W grudniowym wydaniu GEODETY, które jest już na rynku, Waldemar Izdebski analizuje projekty nowych rozporządzeń ws. bazy...

Co z tym zasilaniem PRG?

Usługa zasilania Państwowego Rejestru Granic gminnymi danymi adresowymi teoretycznie już działa, a w praktyce nie widać tego...


wiadomości

Laser-3D Jacek Krawiec
Kraków

SKANERY LASEROWE i OPROGRAMOWANIE

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-03 | OSTRÓW WIELKOPOLSKI
25 KALISKA KONFERENCJA NAUKOWO-TECHNICZNA
Tegoroczna konferencja „25 Kaliska Konferencja Katastralna – od analogu przez...
więcej
2025-04-07 | ON-LINE
Otwarte seminarium nt. wykorzystania danych Copernicus
Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Instytut Geodezji i Kartografii zapraszają na seminarium on-line...
więcej
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Raczki Elbląskie w chmurze punktów
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
dla współrzędnych geograficznych powierzchnią odniesienia jest kula?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Franciszek Biernacki (1897-1984)

Franciszek  Biernacki  (1897-1984)
Urodził się Piotrkowie Trybunalskim 2 kwietnia 1897 roku, był synem kolejarza. W wieku 18 lat wstąpił do Legionów Polskich do Pierwszej Brygady. W latach 1915-16 walczył na Wołyniu i Polesiu. W 1918 w stopniu sierżanta był już żołnierzem...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1986
Czterej bracia Bentley (Greg, Barry, Scott, Ray) zakładają firmę Bentley Systems Inc., wytwarzającą oprogramowanie CAD/CAM/GIS.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama