wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2015-02-03| Geodezja, GIS, Firma, Ludzie, Instytucje

Waldemar Izdebski o tempie aktualizacji adresów

Jak szybko dane adresowe przekazywane do GUGiK przez gminy powinny być widoczne w zasobach Geoportalu? To temat kolejnego listu otwartego wystosowanego do głównego geodety kraju przez Waldemara Izdebskiego – prezesa warszawskiej firmy Geo-System.


Waldemar Izdebski o tempie aktualizacji adresów

Przypomnijmy, że Waldemar Izdebski koresponduje z GGK ws. zasilania Państwowego Rejestru Granic gminnymi danymi adresowymi już od połowy 2013 roku. Początkowo zwracał uwagę, że mimo przygotowania odpowiedniego mechanizmu informatycznego oraz sprawdzenia jego zgodności z oprogramowaniem firmy Geo-System GUGiK zwleka z jego udostępnieniem. Urząd tłumaczył to wówczas koniecznością dokonania uzgodnień z innymi dostawcami oprogramowania.

W lipcu ub.r. usługa miała już działać, Geo-System przeprowadził więc testowe zasilenie PRG danymi adresowymi jednej z gmin. Według Waldemara Izdebskiego mimo wielu tygodni oczekiwań dane te nie zostały udostępnione w Geoportalu. Prezes Geo-Systemu zdecydował więc, że nie będzie przeprowadzać kolejnych zasileń, udostępnił za to GUGiK-owi własną usługę tego typu. Urząd odpowiedział natomiast, że dane z testowego zasilenia są już dawno widoczne na Geoportalu, a państwowa usługa jest w pełni sprawna i gotowa do obsługi przez Geo-System.

Z najnowszej korespondencji wynika, że usługa zasilania faktycznie działa, choć wiele do życzenia pozostawia tempo udostępniania danych adresowych w Geportalu. „Dane 3 gmin (Sawin, Międzyzdroje i Dobiegniew), którymi zasilono rejestr PRG w dniu 20.01.2015 r. o godzinie 10:50, pojawiły się w usłudze WMS Geoportalu dopiero ok. 12:00 w dniu 29.01.2015 r. czyli po 9 dniach. Natomiast do wyszukiwania są ciągle jeszcze niedostępne. Czy uważacie Państwo, że 9 dni to jest szybko? Jak mamy pokazać wójtowi, burmistrzowi czy prezydentowi, że zasililiśmy rejestr PRG, skoro nie można zobaczyć wprowadzonych danych?” – pisze Waldemar Izdebski.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
gisman przy tej ilości użytkowników musisz raczej wytworzyć cache a już na pewno przeliczyć statystyki po stronie bazy danych żeby jakoś to wszystko działało w miarę szybko, to nie jest kilka minut przy dużej ilości danych. Nie mitologizuje usługi tylko stwierdzam że przy tak dużej skalowalności są potrzebne działania po stronie serwera. To problem skali. Takie problemy na poziomie gminy nie występują.
 1 
 3 
odpowiedz zgłoś
no dobra to pora zapytać co na to inne firmy? Przecież nie tylko geo-system jest na rynku adresów? Zdaje się, że urząd pisał nawet, że do pozostałych dostawców się dostosowuje. Co na to geobid, geo-info? a firmy gisowe? Przecież niemożliwe że nikt nie robi zasilania prg:)
 2 
odpowiedz zgłoś
tr WMS to nie bardzo. Owszem, kafelki to rozumiem, trzeba wygenerować, ale WMS to tylko zasilić bazę (kilka minut na gminę) i się w WMS od razu pokazuje:) Nie mitologizujmy technologii WMS
 2 
odpowiedz zgłoś
w teorii masz rację że przetworzenie do wms wymaga czasu - serwer produkuje obrazki. I na pewno wie to pan Izdebski. Tyle że aktualna wersja rejestru prg powinna być udostępniana na stronie codgik po każdej zmianie, lub ktoś powinien utrzymywać np usługe WFS która dba o takie udostępnianie aktualnych danych. Częstotliwość zmian na stronie CODGiK sugeruje że tak nie do końca jest. Więc prawda leży trochę pośrodku.
 1 
 1 
odpowiedz zgłoś
zorientowany sadzę, raczej będąc bliska pewności, że gdyby p.Izdebski mógł zasilać PRG od marca 2012r. to dawno by już cały rejestr zasilił, nawet patrząc na Geoportal. Najwidoczniej nie jest problemem że w geoportalu są adresy do luftu lub wcale ich nie ma. To tak jak z działkami - podziały sprzed 5 lat, ale podobno można miejsce pod tartak znaleźć:)
 1 
odpowiedz zgłoś
@zorientowanej ja dobrze pamiętam, to Pan Izdebski wymusił na GUGiK, aby w końcu łaskawie po prawie 2 latach uruchomił zasilanie. W końcu uruchomił, a że robi to dalej nieudolnie to już inna sprawa. A tak na marginesie to skąd Pani wie, że danych nie ma w PRG - skoro ich nie widać?
 2 
 1 
odpowiedz zgłoś
do parafan No właśnie nie rozumiesz tej mgły - spróbuję jako dobrze zorientowana wyjaśnić. Zadaniem gminy w tym Pana Izdebskiego, którego gminy upoważniły jest ładowanie danych do PRG. PRG, które jako nieodpłatny rejestr jest np. udostępniany czy wykorzystywany do aktualizacji Geoportalu. Pan Izdebski wymyślił sobie, że on będzie sprawdzał kiedy adresy, które załadował do PRG pojawią się na Geoportalu I od tego będzie uzależniał tempo ładowania. OK, ALE TO DWIE NIEZALEŻNE SPRAWY. Nie można uzależniać tempa ładowania danych do rejestru PRG od ich pojawienia się w serwisie Geoportal. Dane adresowe mają być w PRG - to zadanie, którego się podjął autor i które powinien realizować. Czyżby był z tym jakiś problem i stąd te podchody ?
 1 
 4 
odpowiedz zgłoś
dobre Czyli co? urząd jak zwykle udaje, że chodzi o co innego? 3 gminy w 9 dni!!! To ja już oficjalnie wróżę wykorzystaniu PRG czarny scenariusz - gdzie inne rejestry mają z tego korzystać, sądy, meldunki, policja. ...
odpowiedz zgłoś
8 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Studenci inwentaryzują budynek AGH
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS