Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2014-12-12 | Geodezja, Prawo

Krok do przodu, dwa do tyłu

W grudniowym wydaniu GEODETY, które jest już na rynku, Waldemar Izdebski analizuje projekty nowych rozporządzeń ws. bazy danych ewidencji sieci uzbrojenia terenu oraz ws. bazy danych obiektów topograficznych i mapy zasadniczej. Przypomnijmy, że niedawno zakończyły się konsultacje publiczne dotyczące obu tych projektów.


Ilustracja: Krok do przodu, dwa do tyłu
To, co jest zmianą na lepsze, przyjmuję z zadowoleniem – pisze autor – to, co jest dorabianiem ideologii do wydawania unijnych pieniędzy, przyjmuję ze smutkiem. Próby realizowania za wszelką cenę nieprzemyślanych projektów wprowadzają chaos i niszczą wszystko, co mozolnie budowano przez lata.

Kiedy w maju 2013 r. pisałem do GEODETY artykuł zatytułowany „Siedem grzechów głównych” (analiza rozporządzenia w sprawie bazy danych geodezyjnej ewidencji sieci uzbrojenia terenu, bazy danych obiektów topograficznych oraz mapy zasadniczej), sądziłem, że ta regulacja prawna utrzyma się dłużej. Okazało się jednak, że już po roku wszystko znów zaczyna się zmieniać, a zamiast jednego rozporządzenia mają być dwa. Chaos powoduje spadek szacunku do stanowionego prawa, bo jak je szanować, kiedy jest niespójne, nielogiczne, życzeniowe i niezgodne z podstawami merytorycznymi dziedziny, którą reguluje. Moim zdaniem przykładem takich negatywnych działań jest forsowanie projektu K-GESUT. Bardzo cieszy uwzględnienie kilku wniosków i uwag z ww. artykułu, ale inne problemy pozostają, i to problemy poważne, mające charakter podstawowy. Tym razem nie będę więc omawiał szczegółów, lecz skoncentruję się na głównych problemach, leżących u podstaw funkcjonowania mapy zasadniczej, ponieważ bez ich zrozumienia i rozwiązania trudno stworzyć dobry akt wykonawczy dotyczący prowadzenia tej mapy.

W artykule odnoszę się do projektów rozporządzenia ws. bazy danych ewidencji sieci uzbrojenia terenu (w wersji przekazanej do Sejmu wraz z nowelizacją Pgik z br.) oraz rozporządzenia ws. bazy danych obiektów topograficznych i mapy zasadniczej (w wersji opublikowanej przez GUGiK do konsultacji z terminem nadsyłania uwag do 29 lis­topada br.)...

Z uwagi na wagę poruszanej problematyki wyjątkowo udostępniamy pełną treść artykułu

W numerze ponadto:
• Doraźnie czy dogłębnie? – listopadowe posiedzenie Państwowej Rady Geodezyjnej i Kartograficznej
• Rada na ratunek – zamiast artykułu wstępnego
• Ceny usług geodezyjnych 2014: światełko w tunelu czy fatamorgana?
• W cyklu „Poczet Profesorów PW” rozmowa z prof. Stanisławem Białouszem, specjalistą m.in. w zakresie gleboznawstwa, teledetekcji i systemów informacji przestrzennej
• LiDAR w wielkim mieście – Lotnicze skanowanie laserowe – Szkoła interpretacji, cz. 10
O patologiach granicznych pisze Bogdan Grzechnik

• Pozorny problem nadprodukcji? – III forum kształcenia geodetów i kartografów
• Totalki kontra satelity – doroczny przegląd oferty tachimetrów (64 serie, w tym 16 nowych oraz 1 nowa marka)

Redakcja


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

co do kroków ja widzę 3 kroki do tyłu, żadnego do przodu. Rozpacz, rozpacz, rozpacz!
  
 1 
prawda objawiona a okazuje się, że wiele osób przyjmuje ten BDOT, GESUT i inne cuda jako prawdy objawione nie zastanawiając się nad konsekwencjami w przyszlosci
  
 1 
Sznowny Geometro Tu nie ma co ogarniać, nie wpadaj w kompleksy. To zbiór nieprzemyślanych, przypadkowych i często wymuszonych działań, które próbuje GUGiK w sposób naukowy harmonizować:)
  
 3 
... Bardzo ciekawy artykuł. Proponowane rozwiązania uwzględniają wieloletni dorobek pokoleń geodetów. Ciekawy jestem czy GGK byłby w stanie zrobić samodzielnie mapę w systemie prawnym który sam stworzył. Sam jest nie pierwszej młodości a zafundował wielu swoim rówieśnikom taką reformę na starość... reformę której NIKT nie ogarnia. Jedno jest pewne - jego następca będzie miał dużo do zrobienia.
  
 5 
argumenty logiczne ja się z tym zgadzam a co na to GUGiK?
  
 2 
@1234 4321 tak pisze, ze to zapewne on nadzorował powstawanie systemu dla Plocka i powiatu piaseczynskiego, wiec doświadczenie w budowie autostrad ma, tyle tylko ze budowane prze niego autostrady prowadzą donikąd.
    1 
 1 
@4321 Ja kolego już dawno zapomniałem o Atari, a i lekcje informatyki brane ZX Spektrum przełożyłem na obecnie nam panujące systemy. Pisząc o powrocie do K-1 mam na myśli jasność precyzji z jaką autorzy tej instrukcji myśleli o sposobie prezentacji obiektów, w tym Ś.P. Kolega Edward Mecha. I nie było to X lat temu tylko w 1998 r. Podobnie G-7 . Jeżeli na to dołożysz możliwość obiektowania mapy (INFO) i jasny czytelny przekaz prezentacji obiektu na mapie (TOPO) to masz nowoczesny produkt (nie dla Atari). Ale ty raczej preferujesz Filo-popierdułkowatość (umiłowanie do prezentacji bzdur nie popartych doświadczeniem). I wybacz ale z takimi LESZCZAMI nie będę dalej prowadzić dyskusji. A Tobie na koniec życzę osiągnięcia zawrotnej prędkości na drogach polnych (ca.10 km/h tak abyś waląc w tym zawrotnym pędzie w przydrożną gruszę nie zrobił sobie krzywdy, ale żebyś otrzeźwiał.)
    2 
 9 
1234 A Szanowny 1234 może zwrócił uwagę, że obecnie obowiązuje rozporządzenie z początku 2013r, i że K-1 zdechła już X lat temu I że powrót do K-1 to jak powrót do komputera klasy Spectrum albo ATARI ? Wykonawcy i dostawcy rozwiązań doskonale sobie z tymi "pseudo" problemami radzą. Jak ktoś chce jeżdzić polnymi drogami to nie znaczy, że w kraju nie należy buodwać dróg szybkiego ruchu i autostrad.
    12 
 3 
Bardzo łagodnie odniósł się Pan Waldemar w swoim artykule do psucia prawa przez GGK. Nie chciałbym aby wyglądało to na kopanie leżącego, ale czy GGK w swoich projektach uwzględnia takie problemy przy konwersji istniejących baz danych do "nowego" BDOT i GESUT jak m.in.: 1. zamiana ścian oporowych na murki oporowe -jak zrobić bez nowego pomiaru-weryfikacji? . 2 zamiana części budynków na wiatrołapy czy ganki. 3. Zamiana symboli-punktu trawnik , zakrzaczenie, bagno na obiekt powierzchniowy- jak to zrobić?. Kiedy mierzyć ogrodzenie w obrysie, a kiedy w symbolu( w starej K-1 było o tym)?. Rozdział o redakcji mapy może rozbudować, może wzór ramki sekcyjnej. A może powrót do starej K-1, bo po co poprawiać stare jeżeli nie ma się do zaproponowania lepszego nowego?
    2 
 9 



zobacz też:

Rozporządzenie o GESUT do konsultacji

Na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji opublikowano projekt rozporządzenia ws. powiatowej bazy...

Rozporządzenie o mapie zasadniczej do poprawki

GUGiK opublikował do konsultacji projekt rozporządzenia ministra administracji i cyfryzacji w sprawie...


wiadomości

GEOPRYZMAT
RASZYN

Instrumenty optyczne, GPS i skanery. Wyłączny dystrybutor marek Pentax i Kolida

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-07 | ON-LINE
Otwarte seminarium nt. wykorzystania danych Copernicus
Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Instytut Geodezji i Kartografii zapraszają na seminarium on-line...
więcej
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Jak korzystać z danych przestrzennych PIG?
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
przestrzenie euklidesowe o różnych wymiarach nie są między sobą homeomorficzne?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Jerzy Chwastek (1930-2022)

Jerzy Chwastek (1930-2022)
Jerzy Chwastek urodził się 9 marca 1930 roku w Nasiechowicach koło Krakowa. Studiował na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, gdzie uzyskał dyplom inżyniera miernictwa górniczego (1952), magistra nauk technicznych z zakresu geodezji górniczej...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1986
Czterej bracia Bentley (Greg, Barry, Scott, Ray) zakładają firmę Bentley Systems Inc., wytwarzającą oprogramowanie CAD/CAM/GIS.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama