|2014-12-05|
Geodezja, GIS, Prawo, Instytucje
Rada IIP rozważa nowelizację ustawy o IIP
O tegorocznych osiągnięciach oraz planach na przyszły rok i następne lata dyskutowała wczoraj (4 grudnia) Rada Infrastruktury Informacji Przestrzennej.
O ostatnich dokonaniach poszczególnych organów wiodących we wdrażaniu dyrektywy INSPIRE mówił główny geodeta kraju Kazimierz Bujakowski. A lista ich działań jest długa i obejmuje m.in. zmiany organizacyjne w resortach, a także nowe geoportale, usługi sieciowe, zbiory danych przestrzennych czy programy szkoleniowe. Szczegółowe informacje na ten temat będzie można znaleźć już na początku przyszłego roku w zaktualizowanym programie budowy IIP na lata 2014-15.
W swoim wystąpieniu GGK podkreślał także coraz lepszą współpracę organów wiodących, czego wymiernym efektem są m.in. niedawne porozumienia pomiędzy GUGiK a Narodowym Instytutem Dziedzictwa oraz między GUGiK a ARiMR (dotyczące kontynuacji współdziałania ws. ortofotomapy kraju). – Dotychczasowe prace wykonane przez organy wiodące są imponujące i pożyteczne. Co istotne, to efekt nie przymusu, ale naszej dobrowolnej współpracy – podsumował wystąpienie Kazimierza Bujakowskiego przewodniczący Rady prof. Jerzy Gaździcki.
XV posiedzenie RIIP zdominowały plany na następne lata, w szczególności na okres 2016-17. Zdaniem prof. Jerzego Gaździckiego Rada powinna nadal pracować w podobnym, dwuletnim trybie, choć warto wprowadzić kilka zmian. Przewodniczący zaproponował m.in. mocniejsze zaangażowanie samorządów, wyższych uczelni oraz firm w programowanie budowy, utrzymania i użytkowania IIP. Zdaniem profesora warto także kontynuować zapoczątkowaną w tym roku inicjatywę otwartych zebrań Rady (pierwsze odbyło się podczas ostatniej konferencji PTIP i dotyczyło m.in. unijnego projektu ELF).
W ocenie przewodniczącego należy się także zastanowić nad nowelizacją uchwalonej w 2010 roku ustawy o IIP. – Jest ona udana, ale nie wyczerpuje potrzeb państwa w zakresie infrastruktury informacji przestrzennej, np. dotyczących wkładu i roli samorządów w tym procesie, a także potrzeb poszczególnych resortów, które w związku z wdrażaniem INSPIRE i tak muszą wprowadzić nowe przepisy w randze ustawy – argumentował prof. Jerzy Gaździcki.
Propozycja spotkała się generalnie z aprobatą członków Rady. Potrzebę takiej nowelizacji zasygnalizowali m.in. przedstawiciele resortów środowiska i transportu. Sceptycznie odniósł się do niej natomiast Janusz Dygaszewicz z Głównego Urzędu Statystycznego. Jego zdaniem te zmiany nie powinny być grupowane w jednej ustawie, ale wprowadzane odrębnie przez poszczególne ministerstwa.
Dyskusja nad ewentualną nowelizacją będzie kontynuowana na następnych posiedzeniach Rady IIP. Najbliższe odbędzie się w marcu przyszłego roku. W jego trakcie omawiany będzie m.in. jeden z większych problemów związany z budową krajowej IIP, a dotyczący tematu „zagospodarowanie przestrzenne”.
Jerzy Królikowski
|