Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2014-11-26| Geodezja, Teledetekcja

Zmierzyli prędkość prądów morskich z orbity

Choć europejski satelita GOCE spłonął w atmosferze rok temu, pozyskane przez niego dane o polu grawitacyjnym Ziemi wciąż pozwalają dokonywać naukowych przełomów.


Zmierzyli prędkość prądów morskich z orbity <br />
Mapa średniej topografii oceanów (fot. ESA/CNES/CLS)
Mapa średniej topografii oceanów (fot. ESA/CNES/CLS)

O możliwościach wykorzystania obserwacji wykonanych przez GOCE (Gravity field and steady-state ocean circulation explorer) dyskutują badacze z całego świata podczas rozpoczętej wczoraj (25 listopada) w Paryżu V Warsztatów Użytkowników GOCE.

Jednym z najważniejszych efektów tej misji jest najdokładniejszy model geoidy. Jak jednak wskazuje nazwa przedsięwzięcia, istotnym celem przedsięwzięcia było także poznanie cyrkulacji oceanów – i tu dokonał się ostatnio ważny przełom. Na paryskiej konferencji zaprezentowano bowiem najdokładniejszy jak dotąd globalny model prędkości prądów oceanicznych. Oczywiście powstał on na podstawie danych z satelity GOCE. Geoidę z tego projektu przyrównano do satelitarnych obserwacji poziomu światowego oceanu wykonywanych w ciągu ostatnich dwóch dekad m.in. przez europejskiego satelitę Envisat. Następnie wyliczono prędkość prądów morskich oraz przyrównano je do pomiarów in situ wykonywanych przez specjalne boje.

– Dokładne szacunki prędkości oceanicznych prądów powierzchniowych, pozyskane na podstawie obserwacji GOCE i pomiarów altimetrycznych, są kluczowe dla lepszego zrozumienia dynamiki oceanów – mówi Marie-Hélène Rio z Instytutu Nauk Atmosferycznych i Klimatu z włoskiej Narodowej Rady Naukowej. – W szczególności włączenie ich do działających obecnie systemów monitorowania i prognozowania mórz zapewni bardzo wartościowy wgląd w obecny i przyszły stan oceanów – dodaje. A to tylko jeden z wielu przykładów wykorzystania danych GOCE prezentowanych w tym roku w Paryżu – podkreśla ESA.

Satelita GOCE został wystrzelony przez Europejską Agencję Kosmiczną w marcu 2009 roku. Misję oficjalnie zakończono 21 października 2013 roku, gdy wyczerpało się paliwo aparatu. Trzy tygodnie później, 11 listopada, satelita spłonął w atmosferze.

Źródło: ESA, JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wpływ aplikacji lokalizacyjnych na korki
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS