|2007-03-28|
GIS, Teledetekcja, Firma, Software, Ludzie, Imprezy
Techmex S.A. stawia na GIS i kontrakty zagranicą
Na konferencji prasowej w hotelu Sheraton w Warszawie (28 marca br.) spółka Techmex S.A. z Bielska-Białej przedstawiła swe najnowsze kontrakty oraz zamierzenia na najbliższą przyszłość.
Jak powiedział Jacek Studencki, prezes Techmeksu (fot.): „przyszłość firmy to młodzi, fantastyczni ludzie pracujący w zespole w Bielsku-Białej”. Obecnie Techmex zatrudnia tam 120 specjalistów w segmencie GIS, a firma dysponuje liniami technologicznymi na potrzeby TBD, VMap Level 2 i 3, LPIS. Spółka stawia bowiem na rozwój rozwiązań mobilnych oraz GIS. Według Jacka Studenckiego „przyszłością jest rynek usług, a wśród nich – GIS”. W 2005 roku ten segment stanowił 9% przychodów firmy, rok później już 15% (56,3 mln). W bieżącym roku wartość podpisanych lub negocjowanych przez Techmex kontraktów w tej dziedzinie powinna sięgnąć 95 mln zł, co przy założeniu osiągnięcia całkowitych przychodów w wysokości 400 mln zł dałoby 23% udział. Coraz większe nadzieje kierownictwo spółki pokłada w eksporcie tego typu usług. W 2006 roku 1/5 sprzedaży w segmencie GIS stanowiły opracowania zamówione przez klientów zagranicznych. Prowadzone są rozmowy z partnerami z Turcji, Włoch i USA, w orbicie zainteresowań firmy leży także Afryka i Płd. Ameryka. Wkrótce spodziewane jest podpisanie kontraktów w Turcji i na Ukrainie. Jacek Studencki wierzy, że firma stanie się „światowym graczem w dziedzinie GIS”. Firma negocjuje obecnie także warunki dalszej współpracy z amerykańską GeoEye (właścicielem satelity Ikonos). W grę wchodzi rejestrowanie zdjęć z Ikonosa poza stożkiem, jaki obejmuje stacja satelitarna w Komorowie. Techmex jest zainteresowany także zdjęciami z satelitów nowej generacji (rozdzielczość 40 cm) oraz odbiorem zdjęć radarowych.
Partnerami spółki są Oracle, Intergraph, GeoEye. W Polsce największymi jej zleceniodawcami w dziedzinie GIS są ostatnio: Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Ministerstwo Środowiska, Ministerstwo Obrony Narodowej i samorządy. W marcu firma zdobyła kilka dużych zleceń. Minimum 25 mln złotych powinna przynieść realizacja umowy z duńską firmą COWI, ponad 15 mln – wykonanie zamówienia z ARiMR na kontrolę na miejscu 10 tys. gospodarstw, z kolei 1,5 mln przyniesie umowa z Ministerstwem Środowiska na dostawę ortofotomapy dla obszarów sieci Natura 2000. Około 3-5 mln złotych powinny dać w 2007 roku zamówienia z MON.
Jerzy Przywara
|