Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2007-03-28| GIS, Teledetekcja, Firma, Software, Ludzie, Imprezy

Techmex S.A. stawia na GIS i kontrakty zagranicą


Na konferencji prasowej w hotelu Sheraton w Warszawie (28 marca br.) spółka Techmex S.A. z Bielska-Białej przedstawiła swe najnowsze kontrakty oraz zamierzenia na najbliższą przyszłość.

Jak powiedział Jacek Studencki, prezes Techmeksu (fot.): „przyszłość firmy to młodzi, fantastyczni ludzie pracujący w zespole w Bielsku-Białej”. Obecnie Techmex zatrudnia tam 120 specjalistów w segmencie GIS, a firma dysponuje liniami technologicznymi na potrzeby TBD, VMap Level 2 i 3, LPIS. Spółka stawia bowiem na rozwój rozwiązań mobilnych oraz GIS. Według Jacka Studenckiego „przyszłością jest rynek usług, a wśród nich – GIS”. W 2005 roku ten segment stanowił 9% przychodów firmy, rok później już 15% (56,3 mln). W bieżącym roku wartość podpisanych lub negocjowanych przez Techmex kontraktów w tej dziedzinie powinna sięgnąć 95 mln zł, co przy założeniu osiągnięcia całkowitych przychodów w wysokości 400 mln zł dałoby 23% udział.
Coraz większe nadzieje kierownictwo spółki pokłada w eksporcie tego typu usług. W 2006 roku 1/5 sprzedaży w segmencie GIS stanowiły opracowania zamówione przez klientów zagranicznych. Prowadzone są rozmowy z partnerami z Turcji, Włoch i USA, w orbicie zainteresowań firmy leży także Afryka i Płd. Ameryka. Wkrótce spodziewane jest podpisanie kontraktów w Turcji i na Ukrainie. Jacek Studencki wierzy, że firma stanie się „światowym graczem w dziedzinie GIS”.
Firma negocjuje obecnie także warunki dalszej współpracy z amerykańską GeoEye (właścicielem satelity Ikonos). W grę wchodzi rejestrowanie zdjęć z Ikonosa poza stożkiem, jaki obejmuje stacja satelitarna w Komorowie. Techmex jest zainteresowany także zdjęciami z satelitów nowej generacji (rozdzielczość 40 cm) oraz odbiorem zdjęć radarowych.

Partnerami spółki są Oracle, Intergraph, GeoEye. W Polsce największymi jej zleceniodawcami w dziedzinie GIS są ostatnio: Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Ministerstwo Środowiska, Ministerstwo Obrony Narodowej i samorządy. W marcu firma zdobyła kilka dużych zleceń. Minimum 25 mln złotych powinna przynieść realizacja umowy z duńską firmą COWI, ponad 15 mln – wykonanie zamówienia z ARiMR na kontrolę na miejscu 10 tys. gospodarstw, z kolei 1,5 mln przyniesie umowa z Ministerstwem Środowiska na dostawę ortofotomapy dla obszarów sieci Natura 2000. Około 3-5 mln złotych powinny dać w 2007 roku zamówienia z MON.

Jerzy Przywara


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Mobilne skanowanie na Motławie
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS