Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2014-07-28 | Geodezja, Prawo, Instytucje, Kataster

GUGiK odpowiada na pytania o nowe Pgik

Główny Urząd Geodezji i Kartografii opublikował odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania związane z obowiązującą od 12 lipca nowelizacją Prawa geodezyjnego i kartograficznego.


Ilustracja: GUGiK odpowiada na pytania o nowe Pgik

W dziale FAQ (Frequently Asked Questions) na razie można znaleźć odpowiedzi na 29 pytań związanych z opłatami oraz licencjami. Wyjaśniono m.in.:
• Czy możliwy jest zwrot opłaty w przypadku, gdy dane udostępnione w związku ze zgłoszeniem prac geodezyjnych okażą się wadliwe bądź z innych przyczyn nieprzydatne do wykonania tych prac?
• Jak postępować w przypadku zgłoszonych prac geodezyjnych, które nie zakończyły się przed 12 lipca?
• Czy Dokument Obliczenia Opłaty zastępuje fakturę?
• W jaki sposób obliczyć wysokość opłaty za udostępnienie kopii mapy zasadniczej lub mapy ewidencyjnej w przypadku, gdy zgłoszenie prac geodezyjnych dotyczy kilku obiektów?
• Czy stawka podstawowa za uzgodnienie projektowanych sieci uzbrojenia terenu dotyczy jednego rodzaju sieci niezależnie od jej długości?

Na stronie FAQ przewidziano również kategorie: dane i usługi systemu ASG-EUPOS, narady koordynacyjne i GESUT, a także uprawnienia zawodowe. Propozycje nowych kwestii do wyjaśnienia można przesyłać urzędowi poprzez internetowy formularz. GUGiK zapewnia, że odpowiedzi na przesyłane pytania będą sukcesywnie aktualizowane.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Oplaty ODGiK Witam, Mam pytanie do Państwa. Proszę mi powiedzieć czy ODGiK ma prawo pobiera opłaty za pliki, które wydaje do zmodyfikowania bazy np BDOT500 czy musi je wydać z urzędu bo geodeta ma obowiązek zmodyfikowac taka bazę? I czy ODGiK ma prawo narzucać wydawanie mapy zasadniczej wektorowej wyłączenie w skali 1:500 ponieważ twierdzi, że tylko tak prowadzi mapę zasadniczą w formie wektorowej. Dodam, że mapa jest głównie w terenach wiejskich, gdzie była zakładana wcześniej w analogu w skali 1:1000 i z takich plansz digitalizowana do postaci wektorowej. Dzięki za odpowiedź.
  
 4 
materiały do zgłoszenia Witam ,jesli mam zamówione materiały z ODGiKu to pytanie czy opłacając zgłoszenie /zamówienie mam je już mieć podpięte do tego? bo są ośrodki które drukują zgłoszenie , wyceniają a za kserami -materiałami zamówionymi mam chodzić po ośrodku sam . Czy to jest prawidłowe ?
  
 3 
Z tą procedurą aktualizacji EGiB sprawa wcale nie jest taka oczywista. Znowelizowana ustawa zmieniła co nieco w tym względzie i dlatego powstają wątpliwości, proszę przeczytać art. 24 ust.2b pkt 1h. Aktualizacja EGiB następuje w trybie czynności materialno-technicznej na podstawie wniosku właściciela i wskazanej w tym wniosku dokumentacji przyjętej do PZGiK. A więc przewiduje się jednak wprowadzenie zmiany na podstawie materiałów pzgik oraz wniosku właściciela. Aktualizacja EGiB następuje w trybie udokumentowanych zmian a więc na podstawie dokumentu. Inwestor zgodnie z rozporządzeniem w sprawie czynności geodezyjnych w budownictwie ma obowiązek zlecić opracowanie dokumentów niezbędnych do aktualizacji EGiB. Czy zatem aktualizacja taka będzie aktualizacją na wniosek wprowadzaną w trybie czynności materialno-technicznej, czy organ powinien wydać decyzję?
    1 
 5 
A kto mówi o uwierzytelnianiu? Nikt nie kwestionuje, że uwierzytelnianie odbywa się na wniosek i za opłatą. To oczywiste. Tyle tylko, że w przepis art.12b ust.5 ustawy nic nie wspomina o żadnym uwierzytelnianiu materiałów przeznaczonych dla podmiotu, na rzecz którego wykonawca wykonywał prace geodezyjne lub kartograficzne...
    1 
 7 
skąd ta rozrzutność ustawodawcy w słowach? Skoro w jednej części ustawy pisze się, że dokumenty się "opatruje klauzulami", po co wprowadza się osobne określenia o "uwierzytelniu za zgodność". Może w art. 12b nie tyle czegoś brakuje, co w takim razie niepotrzebnie napisano o materiałach dla zamawiającego. Ja nie złożę wniosku o uwierzytelnienie i nie złożę dokumentów wraz z wnioskiem o weryfikację - bo nie mogę, nie mam podstaw. Poczekam, aż przedstawiciel starosty pojawi się u mnie w firmie i opatrzy mi dokumenty klauzulami z załącznika 5 z rozp. PZGiK, to mi wystarczy, nie chcę żadnego, dodatkowego uwierzytelniania klauzulami, których treści nigdzie rozporządzenie o jakimś uwierzytelnianiu nie wskazuje. A jak nie przyjdzie to co - skarga na bezczynność organu? Już wystarczy, ze się geodetom i urzędnikom mieszają pojęcia ustalenie granic, przyjęcie granic, rozgraniczenie. Teraz mapy uwierzytelnianie przez opatrywanie, a może na odwrót, niby klauzulami z PZGiK, ale może jakimiś innymi?
    2 
 2 
Art. 40b ust. 1 ustawy PGiK, z którego wynika, za co - oprócz udostępniania danych i materiałów zasobu - pobiera sie opłaty. I punkt 3: za uwierzytelnianie dokumentów opracowanych przez wykonawców prac geodezyjnych lub prac kartograficznych, co do zgodności tych dokumentów z danymi zawartymi w bazach danych, o których mowa w art. 4 ust. 1a oraz 1b, lub z dokumentacją przekazaną przez tego wykonawcę do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego. Kwestie opłat są uregulowane w innej części ustawy.
    3 
@rozmarzony Może w art.12b ust.5 zabrakło słowa "publicznego", czyli że opartywanie materiałów klauzulami (w tym trybie) miało dotyczyć jedynie materiałów, wykonanych dla podmiotów publicznych? Podobnie jak z bezkosztowym zgłaszaniem prac, albo rezygnacją z weryfikacji? Gdyby w ustawie było tak zapisane (a nie jest), to nikt przecież nie twierdziłby, że materiały dodatkowo należy jeszcze uwierzytelniać... Przepis zatem obejmuje materiały sporządzone dla wszystkich podmiotów (zamawiających). Może to jest całkowicie niezamierzony skutek i stąd ogólne zdziwienie, że "tak wyszło"? Przepis art.12 bust.5 ustawy jest jasny: organ ma obowiązek opatrzenia materiałów przeznaczonych dla zamawiającego klauzulami urzędowymi z urzędu, jako skutek przyjęcia dokumentacji do zasobu (a nie na odrębny wniosek). I niech to robi. A jak inny organ administracji np. wójt, albo sąd, w prowadzonym postępowaniu odrzuci te materiały, to przecież zamawiający będzie mógł wystąpić do starosty o ich uwierzytelnienie... :)
  
 5 
przepraszam za nieścisłość bo chodziło mi o wpis do ewidencji materiałów, nie ewidencję gruntów. Po prostu ten wpis i opatrzenie klauzulami wg rozp. o PZGiK a nie o uwierzytelnianiu jest w jednym zdaniu i nie rozumiem dlaczego wypływa stąd wniosek, że przyjęcie operatu i wpis do ewidencji zasobu owszem, nastąpi, ale opatrzenie klauzulami, już nie nastąpi. W dodatku wciąż chodzi o klauzule, które były już przed nowelizacją i nie wynikają z rozporządzenia o uwierzytelnianiu. Wygląda to na razie tak, że rozporządzenie o uwierzytelnianiu, według którego wymagany jest wniosek, jest sprzeczne z art. 12b ustawy (gdzie nie wspomina się o uwierzytelnianiu na wniosek i za opłatą ani nawet o tym rozporządzeniu, tylko o innym) A wszystkim urzędom wystarczą klauzulę z wciąż jeszcze obowiązującego rozporządzenia z 2013r. Rozumiem intencję, ale coś tu chyba jednak nie wyszło, czegoś w art. 12b zabrakło.
    2 
 4 
Organ opatrzy dokumenty klauzulą wtedy, gdy wpłynie wniosek - oczywiście po przyjęciu operatu do pzgik - to warunek. Jeśli zmiana w EGiB wynika z materiału (przyjętego do) zasobu (np. operatu technicznego), nie ma potrzeby niczego uwierzytelniać w celu wprowadzenia zmiany w EGiB. Ten sam organ ma operat w zasobie i ten sam organ prowadzi EGiB - sam sobie nie musi niczego uwierzytelniać.
    2 
 1 
ok, trochę się przejaśnia i o to chodzi, zgodnie z ustawą zatem przekazujemy tylko zbiory danych oraz dokumenty wymagane standardami, czyli operat z kopią mapy do celów postępowania administracyjnego itd. Nie mamy zatem prawa podrzucać przy okazji map dla zamawiającego. Wyniki pomiarów lub informacje o wynikach z art.12 to też nie są mapy wynikowe - ok. Ale jednak z art. 12b wynika bezdyskusyjnie, że "Przyjęcie zbiorów danych lub innych materiałów do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego właściwy organ Służby Geodezyjnej i Kartograficznej potwierdza wpisem do ewidencji materiałów tego zasobu, a także opatrzeniem dokumentów przeznaczonych dla podmiotu, na rzecz którego wykonawca prac geodezyjnych lub prac kartograficznych realizuje prace..", klauzulami z rozporządzenia PZGiK. W jaki sposób organ wywiąże się z tego obowiązku, skoro musi to zrobić, mimo, że wykonawca nie przedłożył tych map do opatrzenia (nie: uwierzytelnienia)? A wpisu do ewidencji organ też nie zrobi, jak nie będzie wniosku o uwierzytelnienie?
    1 
 1 
Proszę sprawdzić, jakie dokumenty składa wykonawca łącznie z zawiadomieniem o zakończeniu prac geodezyjnych. Nie ma tam dokumentów dla zamawiającego. Jeśli wykonawca nie złoży wniosku o uwierzytelnienie, może to zrobić zleceniodawca w późniejszym terminie. Klauzula nr 5 musi być, bo są określone przepisy szczególne, które wymagają przedłożenia dokumentów przyjętych do pzgik. A tymczasem te dokumenty dla zamawiającego nie są już od 2011 przyjmowane do pzgik - są własnością zamawiającego.
    3 
 1 
Proszę jesze o wyjaśnienie, dlaczego rozporządzenie o PZGiK, które zgodnie z ustawą miało dotyczyć tylko prowadzenia zasobu, udostępniania danych z zasobu itd. nagle w, w par. 21 pkt 3 odnosi się do klauzul na materiałach, które okazuje się, że nie stanowią zasobu, czyli na dokumentach stanowiących rezultaty prac dla zamawiającego. Coś tu nie gra. W dodatku klauzulą z zał. 5 tego rozporządzenia muszą być poświadczone wszystkie dokumenty, które wykonawca wraz z wnioskiem o weryfikację złoży, bo na podstawie art. 12b ust.5 PGiK organ ma te materiały poświadczyć, a nie uwierzytelnić na jakiś wniosek i za opłatą. Zatem, kto i po co miałby składać wniosek o odpłatne uwierzytelnianie, skoro poświadczenie tą samą klauzulą jest gratis?
    2 
 2 
Z ustawy PGiK: Art. 22 ust. 2. Podmioty, o których mowa w art. 20 ust. 2 pkt 1, zgłaszają właściwemu staroście zmiany danych objętych ewidencją gruntów i budynków, w terminie 30 dni licząc od dnia powstania tych zmian. Obowiązek ten nie dotyczy zmian danych objętych ewidencją gruntów i budynków, wynikających z aktów normatywnych, prawomocnych orzeczeń sądowych, decyzji administracyjnych, aktów notarialnych, materiałów zasobu, wpisów w innych rejestrach publicznych oraz dokumentacji architektonicznobudowlanej przechowywanej przez organy administracji architektonicznobudowlanej. Moim zdaniem, jeśli organ dysponuje wszystkimi niezbędnymi danymi i dokumentami, nie ma podstaw do żądania wobec stron.
    3 
 3 
to ważny temat...dlatego wyciągam na wierzch czekając na odpowiedzi, na pytania pozostające bez odpowiedzi licząc, że ~wyjaśnienie się pojawi.
  
Absurd?.. A na jakiej podstawie to geodeta sporządza arkusz budynku? Czy przypadkiem prowadzenie EGiB to nie zadanie starosty? PODGiK aleś wymyślił z tym uwierzytelnianiem. Może przed zadawaniem takich pytań należałoby poczytać kpa a także przepisy obowiązujące.... Jeżeli dokumentacja jest w zasobie to właściciel niczego, a tym bardziej uwierzytelnionego, nie załącza.... Typowo urzędnicze myślenie, ma dane w zasobie, ale jeszcze mu mało, wezwać do zgłoszenia zmiany i dostarczenia dokumentów, które ma....Urzędniku ogarnij się trochę i zacznij samodzielnie myśleć, albo zmień pracę....
    2 
 2 
Nie mogę się doczekać na odpowiedź z GUGiK zadaną przez FAQ, dlatego tu zapytam, może będzie szybciej :). Interesuje mnie aktualizacja bazy EGiB przez Starostę a w zasadzie tryb tej aktualizacji np. w przypadku inwentaryzacji powykonawczej budynku. Inwestor zleca geodecie inwent. a geodeta sporządza arkusz dotyczący budynku, wykaz zmian dotyczący użytku i mapę powykonawczą. W ewidencji trzeba zatem wprowadzić zmianę i tu pytanie, czy zmiana ta ma zostać wprowadzona z urzędu na podstawie dokumentacji przyjętej do zasobu wraz z wydaniem decyzji, czy organ ma wzywać właściciela do zgłoszenia zmiany i dostarczenia uwierzytelnionych dokumentów wymienionych powyżej? Dodam, że w drugim przypadku opłata za uwierzytelnienie arkusza i wykazu wyniesie 100 zł.
    1 
 1 
~wyjaśnienie Skoro już wiemy, czego nie zawiera "Zbiór danych EGiB" to czy możemy dowiedzieć się co zawiera?
  
 2 
Tekst jednolity Czy jest gdzieś tekst jednolity PGiK po nowelizacji??? Nigdzie nie mogę tego znaleść !!!!
  
 1 
@Wyjasnienia A dlaczego Pani wzięła to do siebie. To dotyczyło tego Pana co jeździ i wyjaśnia. Szanownej Pani do emerytury nie będę dokładał.
  
 1 
Rozmarzony, masz zatem możliwość wyboru uzyskania informacji, która jest niezbędna do wykonania prac, w formie, jaka najbardziej Ci odpowiada. Uwierzytelnienie dokumentów dla zamawiającego to poświadczenie - zgodnie z klauzulą w załączniku nr 5 do rozporządzenia PZGiK: "Poświadcza się, że niniejszy dokument został opracowany w wyniku prac geodezyjnych i kartograficznych, których rezultaty zawiera operat techniczny wpisany do ewidencji materiałów państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego." I do tego w klauzuli jest identyfikator ewidencyjny materiału zasobu - operatu technicznego oraz data wpisania operatu do ewidencji materiałów zasobu. Od grudnia 2011 opracowań dla zamawiającego nie przyjmuje się do pzgik. Ale zajrzyj do przepisów Prawa budowlanego i ustawy o gospodarce nieruchomościami - te przepisy wskazują na konieczność przedkładania przez wnioskodawcę map 'przyjętych do zasobu'. I po to jest procedura uwierzytelniania i klauzula nr 5.
    3 
do życzliwego Jedź na urlop i wypocznij bo nie są dla ciebie wazne wyjaśnienia tylko jakies personalne dzecinne igraszki po pierwsze nie jestem Pan tylko Pani a po drugie długo jeszcze sie na emeryturę nie wybieram. Moze też z tego powodu rozumiem co czytam.
    3 
dziękuję za wyjasnienie, bo od wypisów i wyrysów zawsze wolałem do pracy geodezyjnej dostać np. tabelkę w xls z działkami, właścicielami, adresami. Wolę zbiorcze wykazy współrzędnych z atrybutami dla punktów granicznych. Najchętniej to pobierałbym do zgłoszenia tylko mapę zasadniczą 1:500 w wersji wektorowej, bo zawiera przecież dane z ewidencji i punkty osnowy. Z opisów topograficznych nie korzystam. Nie ma na mz tylko numerów i atrybutów punktów, danych właścicieli oraz takich drobiazgów jak jednostka rejestrowa czy "nomenklatura prawna". Po co zatem przepłacać za jakieś wypisy czy opisy punktów osnowy, jeśli punkty znajdują się w zakresie mapy? A uwierzytelnianie oryginałów sporządzonych przez wykonawcę i znajdujących się w jego dyspozycji co niby ma oznaczać: że potwierdza się oryginał "za zgodność" z kopią przekazaną przez wykonawcę do zasobu z operatem? A gdzie są klauzule do tego, bo te, które są powołane obecnie w ustawie dotyczą uwierzytelniania materiałów z zasobu, a nie należących do wykonawcy?
    1 
 1 
@Wyjaśneinia A ja chętnie dołożę Panu do emerytury tylko już niech niczego nie tworzy i nie wyjaśnia. Takie wyjaśnienia można sobie między bajki włożyć.
  
 3 
Tabela 10 dotyczy raportów tworzonych na podstawie bazy danych EGiB, a z kolei tabela 11 dotyczy wypisów i wyrysów z EGiB. Nie można ich stosować zamiennie lub dowolnie, gdyż każda dotyczy czegoś innego. Proszę zwrócić uwagę na art. 40a ust. 1 ustawy PGiK, gdzie jest mowa o opłatach za udostępnianie zasobu oraz art. 40b ust. 1 PGiK, gdzie jest mowa o opłatach za rożne czynności. To różne regulacje.
    2 
 1 
Pytanie na stronie PTG "Dziś się dowiedziałam, że na szkoleniu (w Lublinie zorganizowanym przez WINGiK dla urzędników), które odbyło się w tamtym tygodniu p. Stanisław Zaremba zdefiniował co zawierają dane udostępniane dla wykonawcy przy zgłoszeniu, a w zasadzie czego w nich nie ma. Według p. Zaremby przy współczynniku PD=1,0 (w przypadku udostępniania pełnego zbioru danych bazy danych EGiB (dane przedmiotowe i podmiotowe) nie ma tam danych dotyczących punktów granicznych ani wypisów z rejestru gruntów....." Wypis z rejestru gruntów nie jest elementem zbioru danych z bazy danych EGiB. To dokument urzędowy o określonej treści (w rozporządzeniu EGiB), wydawany przez organ. Tabela 9 dotyczy tylko danych z bazy danych EGiB.
    2 
 1 
` Wypis i wyrys materiał zasobu ??? Toś pan wymyślił - a te pytania to do GUGiK przez geoforum mają trafić ? To będzie trudne bo podobno nikt z gugik nie czyta geoforum. Znajoma mi mówiła, że mają ten adres zblokowany ale nie wiem dokładnie czy to w urzędzie czy jakoś tam inaczej.
    1 
FAQ GUGiK (1) GUGiK w FAQ "1. Stosowanie współczynników K i CL" był uprzejmy wyjasnić, że współczynnik K (a więc i K=0,5 dla zgłoszonych prac) oraz współczynnik CL mają zastosowanie WYŁĄCZNIE dla tabel (i w pewnych miejscach jedynie dla niektórych pozycji danej tabeli) wymienionych w udzielonym wyjaśnieniu. NIE MAJĄ więc w takim razie zastosowania współczynniki K i CL dla Tabeli nr 11... Bo w wyjaśnieniu tę tabelę pominięto... A w kalkulatorze udostępnionym na stronie internetowej CODGiK jaby współczynnik K miał zastosowanie... Wypis albo wyrys (z tabeli nr 11) zamówiony w związku ze zgłoszeniem pracy gik, jest o 50% tańszy... Hm... A może wypis albo wyrys to jednak materiał zasobu? Coś tu chyba jakoś "nie gra"... Bo już sam się zagubiłem: współczynnik K dla Tabeli nr 11 ma zastosowanie (jak wynika to kalkulatora CODGiK), czy nie ma (jak twierdzi GUGiK w swoim FAQ)?
  
 1 
GUGiK sam sobie nawarzył piwka i przyjdzie pora żeby je wypił. Na razie pijemy my. I nic widzę do panów z GUGiK nie dociera. Jest super jest super więc o co im chodzi...
    2 
 3 
~ Oczywiście, GUGiK to zło wcielone - lepiej żeby PTG przejęło rolę wiodącą w naszej targanej konfliktami ojczyźnie - ma monopol na nieomylność.
    5 
 3 
Może faktycznie nie ma czym się przejmować... Bo to całe FAQ GUGiK i tak pozostaje bez jakiegokolwiek formalnego znaczenia. Bo ani to wiążąca interpretacja, ani w ogóle nie wiadomo co... Już się boję, że te odpowiedzi będą tyle warte, co 6 scenariuszy opracowanych swego czasu przez GUGiK dla problematyki przyjęcia granic... Może faktycznie lepiej, aby GUGiK milczał i nie zabierał głosu... Bo tylko niepotrzebnie "zamiesza"...
    2 
 8 
~ Spoko będą następne, chociaż generalnie najważniejsze sprawy zostały wyjaśnione.
    3 
 1 
Cisza... GUGiK 28 lipca opublikował na swojej stronie internetowej 29 (najczęściej zadawanych) pytań i udzielił na nie odpowiedzi. W kolejnych dniach dodano 3 kolejne pytania i odpowiedzi (razem jest ich 32). I nastała cisza... Czyżby wszystko zostało już wyjaśnione?
    1 
 6 
a czy nie lepiej byłoby ograniczyć cały zasób do EGiB i ewentualnie GESUT (ale niech za prowadzenie GESUT płacą co roku ich właściciele lub operatorzy)? Wtedy wszystkie przepisy prawne natychmiast by się zredukowały, cenniki również łatwiej byłoby ogarnąć, wykonawcy geodezyjni tworzyliby własne mapy pobierając odpłatnie z ośrodka ewidencję i dane GESUT, ale nie przekazując mapy z pikietami, skarpami i warstwicami do zasobu (bo po co?), wszystko zgodnie z wymaganiami zamawiających/płatników/właścicieli tychże map. No a na koniec w GUGiK zostałoby 15 osób - głównie od osnowy i ASG, a reszta do wykonawstwa za 8zł/h! Na pewno mieliby więcej czasu na spotkania w terenie...
    2 
 8 
do gedeta z Polski Drogi przyjacielu, znamy się tyle lat i wiesz że lubię mówić o konkretach. Przepisy są nowe i co naturalne wywołują panikę ale często nieuzasadnioną, co potwierdza życie i relacje z kilkudziesięciu ośrodków w moich okolicach.
    6 
 2 
@geodeta Wrocław Nie irytowałbym się aż tak bardzo tą hecą zarówno z podszywaniem się kogoś innego pod Fila, jak i podszywaniem się Fila pod kogoś innego. Natomiast jako środowisko niekoniecznie oczekuję komentarzy,które w istocie są próbą usprawiedliwienia niefortunnych rozwiązań prawnych takich jak np. "nowe" Prawo geodezyjne i kartograficzne. Obserwuję od dawna polemikę osób na tym forum m.in z Filem. Styl jego komentarzy przypomina mi wyjaśnienia rzecznika prasowego dawnego rządu, a ja oczekiwałbym raczej znalezienia sposobu na wyjście z tego swojego rodzaju impasu geodezyjno-kartograficznego. Cytowanie przepisów jako rozwiązania problemów, daruj, nie pasuje mi do tego forum. Z dwojga złego wolę obserwować tę hecę jak to nazwałeś zabawę w podroby, organy czy inne dodatki.Natomiast mam nadzieję, że z innych komentarzy MY wyciągną właściwe wnioski. Wiele trafnych komentarzy pozostaje bez odzewu ze strony GUGiK na FAQ. Jeżeli PODGiK trafnie zauważył,że dane udostępnia się w SWDE,to szybko z tym na FAQ
    2 
 9 
do podroba Ten nowy Fil to jakieś szczeniackie wygłupy bo co jak co ale oryginalnemu Fil'owi kultury wypowiedzi nie można było odmówić. Można się zgadzać lub nie z argumentami ale to była jakaś klasa i poziom. Wyłącz się gościu - miałeś swoją szansę w życiu, którą zmarnowałeś a teraz niech wróci Fil oryginalny bo takich MY środowisko oczekujemy komentarzy na tym forum.
    7 
 2 
Wyjaśnienie od Fila No jak mam-MY wam tłumaczyć malutcy. No ja już się dwoję i troję, a w swoich nick-ach sam się gubię, a wy dalej nie rozumiecie. Czytajcie co wam napisał Fil i będzie O.K. Ale uważajcie na oszustów, którzy podpisują się jako Fil, oni nic nie wiedzą i nic nie rozumieją. Już dwa tygodnie twa w RP niemoc geodezyjna, ale to przez te inne pomysły do zgłaszania prac, które i tak nie dorównają naszemu pomysłowi na nową rzeczywistość geodezyjną. Już niedługo jesień, skończą się roboty geodezyjne i będzie cacy. Aha i jeszcze na koniec moja cenna nauka. Jest pomysł na zrobienie Agencji, ma być geodezyjna, a jak wyjdzie towarzyska to też nie będzie źle. Opłaty w tej drugiej może będą niższe.
  
 1 
Co do organów. To uważam, ze twórcom ustawy zabrakło organu odpowiedzialnego za myślenie i tu jest cały problem.
  
 8 
Właściwy organ prowadzi postępowanie w sprawie i wydaje decyzję administracyjną.
    5 
 1 
pytanie 31 JAK POWINIEN POSTĄPIĆ ORGAN - odpowiedź kary nakłada GUGiK i WINGiK. To jak powinien postąpić organ ? Czy tworzący tego FAQa czyta pytania jakie zadaje i odpowiedzi do tych pytań ? Na podstawie odpowiedzi na na pkt 31 nie wiem JAK POWINIEN POSTĄPIĆ ORGAN ? Opłaty za udostępnienie materiałów są różne. Ustawa nie określa o jaką opłatę chodzi w przypadku karania. Skoro nie określa to nie można sobie dookreślać bo tak się komuś wydaje. Trzeba było dookreślić to w ustawie. Teraz będą odwołania i określone to zostanie przez sądy administracyjne a nie GUGiK.
  
 2 
Z PGiK: Art. 48a. 1. Kto wykorzystuje materiały zasobu bez wymaganej licencji lub niezgodnie z warunkami licencji lub udostępnia je wbrew postanowieniom licencji osobom trzecim, podlega karze pieniężnej w wysokości dziesięciokrotności opłaty, za udostępnienie tych materiałów. 2. Karę pieniężną, o której mowa w ust. 1, nakładają w drodze decyzji administracyjnej: 1)? Główny Geodeta Kraju, jeżeli naruszenie warunków licencji dotyczy materiałów centralnego zasobu geodezyjnego i kartograficznego; 2) ?wojewódzki inspektor nadzoru geodezyjnego i kartograficznego, jeżeli naruszenie warunków licencji dotyczy materiałów zasobu wojewódzkiego lub powiatowego. 3. Kary pieniężne stanowią dochód budżetu państwa. 4. W przypadku uchylenia albo stwierdzenia nieważności decyzji oraz uwzględnienia skargi przez sąd administracyjny uiszczona kara pieniężna podlega zwrotowi.
    3 
 1 
pardon geniusz to był ten, który tak napisał tą ustawę. Cudownie.
  
 2 
geniusz który pisał odpowiedzi na pytanie 31 nie zauważył istnienia art 130 KPA. Decyzja nie podlega wykonaniu przy złożeniu odwołania. Wpis o uchyleniu lub uwzględnieniu skargi i zwrocie kary nie ma w świetle tego artykułu sensu. Zapis uszczegóławiający jaką opłatę się pobiera działałby gdyby był tak zapisany w ustawie. Na szczęście wesołe nadinterpretacje bliżej nie podpisanej osoby z GUGiK nie mają w tym kraju mocy prawnej. O czym przekonają się piszący tego za przeproszeniem FAQa przy rozstrzyganiu odwołań przez sądy administracyjne.
  
 1 
kolejne odpowiedzi Kolejne odpowiedzi -jak podaje GUGiK na stronie - sprawdziłem są opłaty dot. uzgodnień - to wydaje się bardzo proste.
  
 2 
zamieszanie Wszystko jest fajnie, tylko jak dotychczas nadinterpretowano pojęcie interesu prawnego. Bo jaki jest interes prawny do otrzymania wypisów do warunków zabudowy (ustawa o zagospodarowaniu przestrzennym nie wymaga), do pozwolenia na budowę prawo budowlane nie wymaga. I tu sprawą urzędu jest ustalenie stron postępowania we własnym zakresie. Tylko może ktoś podpowie jak i skąd wziąć dane np. do uzyskania zgody na wejście w teren czy podpisania umów na zgodę przeprowadzenia sieci.
  
 2 
Do PODGIK Zatem teraz powinien otrzymać wykaz tych podmiotów, których dotyczy inwestycja, a nie wszystkich podmiotów. Stawka podstawowa dotyczy osoby/podmiotu. I pozostaje obowiązek wykazania interesu prawego
    4 
 1 
zapędziłeś się - nie każdy SWDE jest taki sam, ot na przykład sypią się relacje do punktów w działkach, ktoś kropki zamienił na przecinki czy inne ciekawostki. Do tego dodajmy różne sposoby słownikowania, dodatkowe elementy niestandardowe tzw rozszerzone SWDE oraz np. niezachowanie typów danych, czy wiele relacji do innego obiektu gdy w definicji jest że może być jedna. Krótko mówiąc do SWDE przenosi się czasem bałagan, który jest w bazie programu i wszelkie "udogodnienia" min. wymuszone na producentach przez ośrodki. Kiedyś próbowałem używać V-SWDE ale wyszło że każdy SWDE jest zły więc mi przeszło. Testowanie komercyjnych oprogramowań zacząłbym od wczytania do niego dużego powiatu. Znacząca część aplikacji cieknie więc się pięknie wywali.
  
 1 
Nie rozumiem po co GUGiK to wszystko komplikuje. Na rynku istnieje komercyjne oprogramowanie do przeglądania plików SWDE i kosztuje naprawdę śmieszne pieniądze. Można dane nie tylko przeglądać, ale i drukować raporty i nawet koperty adresować. Moim zdaniem zarówno geodeci, projektanci lub inni zainteresowani, którzy często korzystają z danych EGiB powinni sobie coś takiego nabyć. Starosta udostępni dane z bazy danych EGiB w formie pliku komputerowego sformatowanego według obowiązujących standardów, czyli jeszcze przez jakiś czas SWDE. Będzie to zgodne z art. 24 ustawy i jak najbardziej będzie można zastosować cennik dotyczący udostępnienia bazy danych EGiB, bez zbędnych protez typu "wypis ale nie wypis, bo nie ma klauzuli".
    1 
do wyjasnienie Nie zrozumieliśmy się. Chodzi mi o to, że wykaz podmiotów jest alfabetycznym spisem wszystkich właścicieli działek. Według GUGiK inwestor przegląda ten wykaz i identyfikuje tych, którymi jest zainteresowany po numerze jednostki rejestrowej. Przed 12 inwestor zamawiał wypisy skrócone, ale wyłącznie dla działek objętych inwestycją. Niektórzy wywodzą interes prawny inwestora do posiadania danych właścicieli gruntów z przepisów prawa budowlanego, ale tylko tych właścicieli działek, na terenie których realizowana jest inwestycja a nie wszystkich z wykazu podmiotów.
  
 4 
różnica między wydawaniem informacji o właścicielach pojedynczych nieruchomości a wykazów dla całych obrębów jest taka że w przypadku pojedynczej działki łatwo ustalić czy ktoś ma interes prawny - w przypadku wykazu dla obrębu nie wyobrażam sobie żeby ktoś mógł udowodnić że w jego interesie jest wiedza o właścicielach działek z całego obrębu jeśli w obszarze zainteresowania są np. 4 działki. Wchodzi w to jeszcze ustawa o ochronie danych osobowych - z całymi procedurami odnośnie powierzania danych osobowych, procedurami ustanawiania administratora i ochrony tych danych. I tutaj GIODO będzie miał dużo na ten temat do powiedzenia.
  
 4 
Do POGiK: "(...)Tylko na jakiej podstawie udostępniać inwestorowi ten alfabetyczny spis osób, przecież dane osobowe właścicieli nieruchomości udostępniane są tylko podmiotom legitymującym się interesem prawnym." To samo pytanie można zdać również w odniesieniu do wypisów z ewidencji gruntów i budynków. Zapytam zatem - na jakiej podstawie można było przed 12.07.2014r. wydawać inwestorom chociażby tzw. wypisy uproszczone, skoro i one zawierały dane osobowe?
    1 
 3 
Podobnie z wyjaśnieniami dotyczącymi udostępniania zbioru danych bazy danych EGiB. Według ustawy Starostowie wydają dane z operatu EGIB w postaci wypisów z rejestrów, kartotek i wykazów tego operatu lub plików komputerowych, są jeszcze usługi IIP. Proszę o odpowiedź, którym to dokumentem zgodnym z ustawą lub rozporządzeniem będzie wydruk z bazy EGiB odpowiadający swoją treścią wypisowi z rejestru gruntów?
  
 3 
Niektóre wyjaśnienia trochę karkołomne np. udostępnianie danych ewidencyjnych inwestorom. Skorowidz działek ewidencyjnych sporządzany jest dla obrębu. Czyli należałoby kupić skorowidz dla całego obrębu, albo np. dwóch lub trzech po to, żeby dowiedzieć się do jakich jednostek rejestrowych dopisane są działki. Następnie kupić wykaz podmiotów dla tych obrębów - według rozporządzenia EGiB jest to alfabetyczny spis osób. Tylko na jakiej podstawie udostępniać inwestorowi ten alfabetyczny spis osób, przecież dane osobowe właścicieli nieruchomości udostępniane są tylko podmiotom legitymującym się interesem prawnym. Inwestor zainteresowany jest tylko działkami objętymi inwestycją i ich właścicielami a nie alfabetycznym spisem wszystkich właścicieli. Identyfikacja właścicieli działek ma teoretycznie następować według porównania jednego i drugiego wykazu po numerach jednostek rejestrowych. Czyli według GUGiK trzeba kupić dwa wykazy i sobie porównać.
  
 6 
do rozg. gaw Oczywiście, zapraszam będę występowała/występował 22.08 w Sopocie w koncercie "Słodkie lata 90'te" - zaraz na początku.
  
Do Fila Ciekawe czy będziesz miał kiedyś odwagę stanąć przed nami i wytłumaczyć się tego g..., które stworzyles. A najciekawsze jest to kto ci takie g... zaproponował WR czy specjaliści z firm doradczych?
    1 
 2 
pytanie do fałszywego - drugie zdanie to prawdziwego. To chyba oczywiste :)
  
 3 
? Którego Fila pytasz ?
    2 
 1 
Fil MY to znaczy kto ? Nikt się pod faq nie podpisał - brak podpisu = brak odpowiedzialności
  
 4 
Opłąty za uwierzytelanianie to złodziejstwo. Skoro geodeta płaci za udostępnianie materiały niezbędne do pracy geodezyjnej to jakim prawem urząd pobiera opłaty za uwierzytelnienie map będących efektem jego pracy. TE OPŁATY TO BEZCZELNE ZŁODZIEJSTWO ze strony Państwa. W ogóle częścią operatu technicznych nie powinny być dokumenty dla zleceniodawcy lecz tylko wynik pomiarów. A jeśli urząd chce wejść w posiadanie takowego dokumentu to niech zapłaci za to wykonawcy! Oczywiście bez prawa rozpowszechniania takowych dokumentów. Jeśli ktoś by chciałby wykorzystać efekt jego pracy np. mapę do celów projektowych to powinien przyjść do wykonawcy i jemu zapłacić.
    1 
 8 
co za tupet! Ty, Fil, nie strugaj wariata! Myślę, że celowo udajesz głupka, dopytując się: ale o co chodzi? Jeśli jednak faktycznie nie widzisz lub nie rozumiesz, cóżeś uczynił (jeśli faktycznie maczałeś w tym palce), to powiem Ci tak: Zarówno urzędnicy, jak i projektanci, oraz geodeci rzeczoznawcy, nie wspominając o zwykłych ludziach (inwestorach) są mocno wkurzeni. I zdezdezorientowani. Cudowne prawo, cudowne... To się dotrze, ale przez pół roku będzie młyn. Tak się prawa nie stanowi, chyba, że po gangstersku. I to zostało właśnie tak ustanowione. GGK ! - wstyd, wstyd, i żenada. Siara, wiocha i dno! Jakiej jeszcze nie było! Potraktowano inżynierów i obywateli/inwestorów, jak bydło (i dojne krowy): opublikować przepisy dzień wcześniej po południu, to szczyt bezczelności. Drugim szczytem jest forma tych przepisów. Przecież teraz kilka miesięcy wszyscy będą się zastanawiali, jak naliczać opłaty, które pobierane są z góry. Nikt nie zająknął się o jakości tych danych...Z g..na bata nie ukręci...
  
 8 
Opłaty Miały być na tym samym poziomie.Tak zapowiadałem. Plan był dobry wykonanie do..... . Doprecyzujcie rozgoryczona gawiedzi pytania. W jakim ośrodku? Zapraszali mnie do niektórych, ale kto ma czas na jazdę po Polsce. Wizja opłat jest słuszna, jedynie słuszna, a jeśli ktokolwiek ma jakiekolwiek wątpliwości lub pytania o te lub inne niejasności w przepisach zawsze do waszych usług jesteśmy MY
    9 
pytanie A czy rzeczoznawca potrzebuje wypisy ?
    2 
 3 
taki żarcik przychodzi rzeczoznawca majątkowy do BGiK w Warszawie,hura ul Sandomierska (przed 12.07) i płaci za zamówione wypisy kilkaset złotych. Po 12.07 po raz kolejny kupuje te same wypisy i płaci kilkadziesiąt tysięcy, he, he, he, dobre co?
    1 
 4 
ludzie biorą dane Czytam na twitterze, że ludzie biorą darmowe dane z GUGIK na potęgę - ciekawe czy naprawdę mają takie potrzeby czy to zabawa ?
  
 2 
. fil, nie udawaj mądrzejszego niż jesteś, sam przejdz się do ośrodka, jakiegokolwiek i powiedz napotkanym geodetom że współtworzyłeś to całe zamieszanie. Śmiało, odwagi. MOże spotka cie takie szczęście jak Boniego, który dostał z otwartej
    3 
 9 
@Fil to ja doprecyzuję. Kiedy ostatni raz byłeś w ośrodku dokumentacji, takim powiatowym, gdzieś na prowincji? I drugie, kiedy ostatni raz udało Ci się wykonać pracę geodezyjną, taką ze zgłoszeniem;)?
    1 
 8 
zagadka dla Fila jeśli udostępnię dane dla uczelni i naruszy ona licencję to rozumiem że skoro uczelnia dostała dane za darmo to opłata karna wynosi 10*0 = 0. Prawda czy fałsz ?
  
 7 
Pracowniku ośrodka, doprecyzuj pytania - użyłeś zbyt dużo skrótów myślowych.
    8 
 4 
opłaty a budżet I tak zwaloryzowaliśmy opłaty z 2004 r. Kompilacja danych (wykaz podmiotów wykaz działek) 0,65 zł - było 3,60zł. A jak w wykazie brak adresów itd. ? Po prostu super. Nic na temat oryginałów, komorników "po 50 zł", wykonawcy karnie "po 25 zł" (o ile się nie mylę). Pomysły aby kserować dokumenty na jednym formacie np. mapa poinwent. budynku, kartoteka budynku, wykaz zmian danych ewid. to "tylko 50 zł" a nie jak oddzielnie to 150 zł. Cała gama pomysłów się kłania. A ile pracy bezmyślnej celem tworzenia nowych zbitek zestawień, wykazów. A inwestorzy wnioskują w setki o wypisy danych. Gratuluję "prostoty i czytelności rozporządzeń i ustawy. Wyższość Faq nad ustawą. Druga po konstytucji. Porządek prawny jakoś się chwieje.
    1 
 11 



zobacz też:

Nowelizacja Pgik: więcej obaw niż nadziei

Geodeci i kartografowie generalnie negatywnie oceniają obowiązujące od 12 lipca zmienione Prawo geodezyjne...

Przewodnik po zmianach w Pgik

12 lipca wchodzi w życie nowelizacja Prawa geodezyjnego i kartograficznego. W telegraficznym skrócie prezentujemy...


wiadomości

GEOPRYZMAT
RASZYN

Instrumenty optyczne, GPS i skanery. Wyłączny dystrybutor marek Pentax i Kolida

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
2025-05-19 | POZNAŃ
Człowiek w przestrzeni: działalność, efekty i perspektywy
Konferencja ma na celu rozpowszechnienie i popularyzację studenckich osiągnięć z zakresu geografii...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Jak oszukać GPS?
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
marka ORWO należała do VEB Filmfabrik w Wolfen, która powstała po przejęciu po wojnie zakładów Agfa przez Niemcy Wschodnie?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Jan Ponikowski (1900-1984)
Urodził się 14 czerwca 1900 roku w Drewnikach k. Łukowa. I wojna światowa przerwała jego naukę w gimnazjum w Lublinie. Szkołę ukończył dopiero w 1922 roku, po czym rozpoczął studia na Wydziale Mierniczym Politechniki Warszawskiej, które ukończył w...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1871
W Stanach Zjednoczonych Frederic Ernest Brandis (1845-1916) otwiera sklep z instrumentami geodezyjnymi. Firma zajmowała się ich produkcją do roku 1932.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2