|2014-07-05|
Geodezja, GIS, Teledetekcja, Sprzęt, Firma
Kolebka Polski w chmurze punktów
Ostrów Lednicki, miejsce, gdzie kształtowała się polska państwowość, zyskał szczegółową dokumentacją bazującą m.in. na danych z naziemnego skaningu laserowego.
Pomiary w maju br. wykonała firma Scanning 3D z Leszna za pomocą instrumentu Faro Focus 3D. Prace trwały łącznie 4 dni, po 12 godzin dziennie. W ich trakcie wykonano skany ze 163 stanowisk. Pozyskane chmury liczą łącznie blisko 1,5 mld punktów i zajmują na dysku ponad 22 GB (18,5 GB po połączeniu i filtrowaniu).
Pomiarom poddano m.in. relikty kamiennej architektury – palatium z kaplicą i kościół grodowy. Przygotowano również model terenu grodu, 40 ortofotografii murów skalowanych na siatce (pałacu i kościoła), 5 ortofotografii rzutów terenu skalowanych na siatce oraz 10 widoków w perspektywie. Ponadto na podstawie kolorowej chmury punktów przygotowano film, na którym zaprezentowano wstępnie efekty skanowania.
Zleceniodawcą prac było Stowarzyszenie Rozwoju Digitalizacji Dóbr Kultury i Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy.
Ostrów Lednicki jest największą wyspą na jeziorze Lednica. Wymieniany jest jako prawdopodobne miejsce chrztu Polski. Za panowania Mieszka I i Bolesława Chrobrego wyspa była jednym z głównych ośrodków obronnych i administracyjnych Polski. W 1994 roku została wpisana na listę pomników historii Polski.
Źródło: Scanning3D, MPP, JK
|