Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2014-07-02| Geodezja, GIS, Teledetekcja, Edukacja

Archeolodzy i geodeci łączą siły na Cyprze

Profesjonalne dokumentowanie znalezisk archeologicznych bez specjalistów z innych dziedzin, w tym geodetów, staje się niemożliwe. Udowadniają to badania Instytutu Archeologii UJ na cypryjskim stanowisku archeologicznym Nea Pafos.


Archeolodzy i geodeci łączą siły na Cyprze

Oprócz specjalistów z Uniwersytetu Jagiellońskiego w przedsięwzięcie zaangażował się również zespół geodetów, absolwentów Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Korzystając z tachimetrów, opracowują oni numeryczne modele terenu stanowisk, które wraz ze zdjęciami fotogrametrycznymi staną się podstawą systemu informacji geograficznej.

W Pafos wykorzystywana jest również bezzałogowa maszyna latająca. Wykonuje ona zdjęcia z różnej wysokości pozwalające spojrzeć na teren objęty badaniami z różnej perspektywy i w wysokiej rozdzielczości. Oprócz tego archeologowie wykorzystują takie metody nieinwazyjne, jak impulsy elektryczne czy fale radarowe, co pozwala opracować mapy stanowiska jeszcze przykrytego ziemią

Zdaniem Łukasza Miszka z Zakładu Archeologii Klasycznej UJ nowoczesne technologie dają archeologom wiele możliwości, przede wszystkim w fazie rozpoznania terenowego. –Trzeba jednak pamiętać, że wciąż pełnią one charakter pomocniczy i nie mogą zastąpić udziału samego badacza, jego wiedzy i umiejętności analitycznych – uważa archeolog.

Źródło: UJ, JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Symulacja przerwania wału powodziowego
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama