Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2014-06-26| GIS, Teledetekcja, Instytucje

Świętokrzyskie lasy rajem dla laserowych odkrywców

Ponad 6 tys. potencjalnych obiektów antropogenicznych wskazanych w niecałe 4 miesiące prac kameralnych – wczoraj (25 czerwca) w siedzibie Instytutu Badawczego Leśnictwa podsumowano zainaugurowany w sierpniu ub.r. projekt „Laserowi Odkrywcy”.


Świętokrzyskie lasy rajem dla laserowych odkrywców
Celem wspólnego przedsięwzięcia IBL i Fundacji Centrum GeoHistorii była identyfikacja i zbadanie nieznanych dotąd obiektów zabytkowych znajdujących się na obszarze obecnego województwa świętokrzyskiego. „Laserowi Odkrywcy” to projekt społecznościowy, w którym istotną rolę odegrali internauci wolontariusze. Do udziału w nim – poprzez promocję w internecine oraz organizację szkoleń i warsztatów – starano się przekonać głównie młodzież szkolną. Dr Rafał Zapłata (na fot. pierwszy z prawej) z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie podkreślił, że młodym naukowcom udostępniono on-line (za pomocą strony internetowej projektu) materiał do interpretacji, z którym na co dzień do czynienia mają archeolodzy, historycy czy konserwatorzy.

Obszar badań stanowiły dwa nadleśnictwa – Starachowice i Ostrowiec Świętokrzyski – o powierzchni około 100 km kw. W projekcie wykorzystano dane pochodzące z lotniczego skanowania laserowego wykonanego w ramach projektu ISOK (Informatyczny System Osłony Kraju przed nadzwyczajnymi zagrożeniami). Każdy internauta po zalogowaniu otrzymywał do analizy pozbawiony georeferencji fragment numerycznego modelu terenu (200 m x 200 m) o rozdzielczości 0,5 m oraz 8 obrazów posiłkowych, będących przetworzeniami NMT. Obrazy te przedstawiały zacienienie obszaru przy różnych kierunkach padania promieni słonecznych. Próbki danych przydzielane były losowo, jednak nie mogły zostać wyświetlone do wizualnej interpretacji więcej niż 4 razy.

W ciągu trwającego niecałe 4 miesiące kameralnego etapu projektu 705 internautów znalazło ponad 60 tys. ich zdaniem ciekawych obiektów, z których – po weryfikacji przez specjalistów – 10% zakwalifikowano jako potencjalne obiekty historyczne. Wskazano m.in. 840 obiektów liniowych, 48 obiektów czworokątnych oraz ponad 5 tys. obiektów owalnych. Wśród nich znalazły się pozostałości mielerzy, szybów kopalnianych czy okopów z okresu I wojny światowej.
Radomir Bałazy z IBL (na fot. drugi z lewej) przyznał, że liczba odkryć dokonanych przez wolontariuszy jest zdumiewająca, a prace jeszcze nie zostały zakończone. Pozyskane informacje w dalszym ciągu poddawane są weryfikacji.

Wczorajsze spotkanie było również okazją do zaprezentowania systemów GIS-owych jako narzędzi pracy historyka. Dr hab. Bogumił Szady z Fundacji Centrum GeoHistorii wskazał zalety i trudności wynikające z wykorzystania baz danych geograficzno-historycznych. Do zalet zaliczył m.in. możliwość: jednoczesnej pracy wielu osób przy gromadzeniu, wprowadzaniu, a następnie analizie informacji; bezpośredniej edycji zarówno atrybutów przestrzennych, jak i opisowych na serwerze danych przestrzennych oraz pełnego stosowania metod kartograficznych. Trudności związane są zaś przede wszystkim z niepewnością informacji historycznych, które często są wynikiem interpretacji danego historyka.
Doktor Szady przedstawił także „Atlas Źródeł i Materiałów do Dziejów Dawnej Polski”, gdzie za pomocą narzędzi GIS-owych prezentowane są źródła historyczne. W projekcie zainicjowanym przez Instytut Historii PAN i wspieranym przez Pracownię Geoinformacji Historycznej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego z poziomu mapy ilustrującej dane zagadnienie historyczne można uzyskać bezpośredni dostęp do źródeł historycznego.

Projekt „Laserowi Odkrywcy – nieinwazyjne badanie i dokumentowanie obiektów archeologicznych i historycznych woj. świętokrzyskiego” realizowany jest w ramach przedsięwzięcia „Ścieżki Kopernika” ogłoszonego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego i współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej.

Damian Czekaj


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Najdokładniejsza mapa magnetyczna Ziemi
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama