Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2014-01-02| Teledetekcja

LiDAR wykrywa historyczne obiekty poprzemysłowe

Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, realizujący na pograniczu woj. mazowieckiego oraz świętokrzyskiego prace archeologiczne z wykorzystaniem technologii LiDAR, może pochwalić się nietypowym w skali kraju odkryciem.


LiDAR wykrywa historyczne obiekty poprzemysłowe
W ramach prac badawczych w 2013 r. dokonano m.in. rozpoznania i udokumentowania ponad tysiąca zabytkowych mielerzy, które zlokalizowano dzięki zastosowaniu nieinwazyjnych metod badania – przede wszystkim lotniczego skaningu laserowego wykonanego przez firmę MGGP Aero wiosną 2012 r. W następnym roku podjęto działania na rzecz analizy i interpretacji pozyskanych danych, a także przeprowadzono terenowe badania weryfikujące odkryte obiekty. Wraz ze specjalistami z Zakładu Fotogrametrii, Teledetekcji i Systemów Informacji Przestrzennej, Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej, pod kierunkiem dr hab. Katarzyny Osińskiej-Skotak, rozpoczęto również opracowanie metodyki badawczej w zakresie zastosowania LiDAR-u w archeologii oraz kontynuowano prace nad detekcją zabytków.

Zabytkowe obiekty zlokalizowano na pograniczu województw mazowieckiego i świętokrzyskiego, na terenach związanych z funkcjonującym w przeszłości Staropolskim Okręgiem Przemysłowym. Wstępne analizy i interpretacje pozwalają zidentyfikować je jako pozostałości mielerzy – obiektów służących przede wszystkim do produkcji surowca energetycznego, jakim był stosowany na ogromną skalę węgiel drzewny. Dzięki zastosowaniu lotniczego skaningu laserowego możliwe było rozpoznanie pozostałości zabytków, po których zachowały się przede wszystkim niewielkie dookolne zagłębienia oraz nieznacznie wyniesiona część centralna – różnice wysokości sięgają 15 cm. Rozpoznanie tak szczątkowo zachowanych obiektów za pomocą tradycyjnych badań powierzchniowych byłoby niemożliwe. Badania po raz kolejny potwierdziły użyteczność i skuteczność lotniczego skanowania laserowego w archeologii. Warto dodać, że identyfikacji tak licznego zespołu obiektów zabytkowych dokonano na niewielkim terenie zalesionym, o powierzchni około 21 km kw.


Wizualizacja numerycznego modelu terenu. Czerwone punkty – lokalizacja zabytkowych mielerzy wykrytych w 2013 r.

W ramach projektu w kolejnych latach kontynuowane będą prace nad detekcją zabytków archeologicznych, jak również nad rozwojem metod nieinwazyjnych wykorzystujących dane z lotniczego skanowania laserowego.

Prace badawcze realizowane są przez Wydział Nauk Historycznych i Społecznych UKSW pod kierunkiem dr. Rafała Zapłaty (Katedra Konserwacji Zabytków, Instytut Historii Sztuki, Wydział Nauk Historycznych i Społecznych UKSW) w ramach projektu naukowego „Zastosowanie skaningu laserowego oraz teledetekcji w ochronie, badaniu i inwentaryzacji dziedzictwa kulturowego. Opracowanie nieinwazyjnych, cyfrowych metod dokumentacji i rozpoznawania zasobów dziedzictwa architektonicznego i archeologicznego”. Prace finansowane są z programu ministra nauki i szkolnictwa wyższego pod nazwą „Narodowy Program Rozwoju Humanistyki” w latach 2012-15.

Rafał Zapłata


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Najdokładniejsza mapa magnetyczna Ziemi
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS