Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2013-04-18| GIS, Teledetekcja, Edukacja

LiDAR odkrywa na nowo zamek w Iłży

Od zeszłego roku Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie realizuje w okolicach Iłży (powiat radomski) projekt naukowy badający możliwość wykorzystania skaningu laserowego i innych metod teledetekcyjnych w ochronie, badaniu i inwentaryzacji dziedzictwa kulturowego.


LiDAR odkrywa na nowo zamek w Iłży

W 2011 r. projekt poprzedziły wstępne prace prowadzone przez UKSW pod kierunkiem dr. Rafała Zapłaty i we współpracy z zespołem fotogrametrów, który wykonał nieinwazyjne naziemne pomiary laserowe fragmentów ruin zamku górnego w Iłży. Od 2012 r. uniwersytet prowadzi również wieloaspektowe i nieinwazyjne prace dokumentacyjne ruin zamku w Iłży, na bazie których ma powstać m.in. cyfrowa replika 3D zabytku. Bezdotykowy pomiar obiektu tworzy tym samym podwaliny pierwszej całościowej dokumentacji pomiarowej tego obiektu o wyjątkowych walorach poznawczych i kulturowych.

W pierwszym roku projektu (2012) skupiono się przede wszystkim na budowie systemu geoinformatycznego dziedzictwa kulturowego, gromadzeniu danych teledetekcyjnych i wykonywaniu pomiarów, m.in. skanerem światła strukturalnego, który umożliwia bardzo dokładną dokumentację przestrzenną. Firma MGGP Aero wykonała ponadto lotnicze skanowanie laserowe okolic zamku. Dotychczasowe prace nieinwazyjne oraz wstępne analizy zasobu cyfrowego w połączeniu z powierzchniowymi badaniami archeologicznymi przyniosły pozytywne rezultaty, poszerzając wiedzę naukowców o tym miejscu i rozpoznając nieznane dotychczas walory kulturowe pobliskich obszarów leśnych oraz terenów rolniczych.

Ruiny zamku w Iłży. Wizualizacja fragmentu chmury punktów oraz modelu 3D wygenerowanego na podstawie pomiarów skanerem światła strukturalnego. Stan na 2012 r. (oprac. R. Zapłata/UKSW)

Prace naukowe w Iłży są finansowane z programu ministra nauki i szkolnictwa wyższego pod nazwą „Narodowy Program Rozwoju Humanistyki” w latach 2012-15.

Rafał Zapłata (INH UKSW)


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Kolorowe wideo z orbity
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS