|2013-04-18|
GIS, Teledetekcja, Edukacja
LiDAR odkrywa na nowo zamek w Iłży
Od zeszłego roku Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie realizuje w okolicach Iłży (powiat radomski) projekt naukowy badający możliwość wykorzystania skaningu laserowego i innych metod teledetekcyjnych w ochronie, badaniu i inwentaryzacji dziedzictwa kulturowego.
W 2011 r. projekt poprzedziły wstępne prace prowadzone przez UKSW pod kierunkiem dr. Rafała Zapłaty i we współpracy z zespołem fotogrametrów, który wykonał nieinwazyjne naziemne pomiary laserowe fragmentów ruin zamku górnego w Iłży. Od 2012 r. uniwersytet prowadzi również wieloaspektowe i nieinwazyjne prace dokumentacyjne ruin zamku w Iłży, na bazie których ma powstać m.in. cyfrowa replika 3D zabytku. Bezdotykowy pomiar obiektu tworzy tym samym podwaliny pierwszej całościowej dokumentacji pomiarowej tego obiektu o wyjątkowych walorach poznawczych i kulturowych.
W pierwszym roku projektu (2012) skupiono się przede wszystkim na budowie systemu geoinformatycznego dziedzictwa kulturowego, gromadzeniu danych teledetekcyjnych i wykonywaniu pomiarów, m.in. skanerem światła strukturalnego, który umożliwia bardzo dokładną dokumentację przestrzenną. Firma MGGP Aero wykonała ponadto lotnicze skanowanie laserowe okolic zamku. Dotychczasowe prace nieinwazyjne oraz wstępne analizy zasobu cyfrowego w połączeniu z powierzchniowymi badaniami archeologicznymi przyniosły pozytywne rezultaty, poszerzając wiedzę naukowców o tym miejscu i rozpoznając nieznane dotychczas walory kulturowe pobliskich obszarów leśnych oraz terenów rolniczych.
Ruiny zamku w Iłży. Wizualizacja fragmentu chmury punktów oraz modelu 3D wygenerowanego na podstawie pomiarów skanerem światła strukturalnego. Stan na 2012 r. (oprac. R. Zapłata/UKSW)
Prace naukowe w Iłży są finansowane z programu ministra nauki i szkolnictwa wyższego pod nazwą „Narodowy Program Rozwoju Humanistyki” w latach 2012-15.
Rafał Zapłata (INH UKSW)
|