Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2013-11-14| GIS, Teledetekcja, Firma, Instytucje

LiDAR znów rzuca nowe światło na historię ziem polskich

Cztery wielkie skupiska kurhanów, dwa grodziska, zniszczony gródek stożkowy, relikty starych dróg, wałów, rowów i innych elementów systemu obronnego wczesnośredniowiecznej Jaćwieży – to najnowsze odkrycia archeologów z Państwowego Muzeum Archeologicznego dokonane przy pomocy lotniczego skanowania laserowego.


LiDAR znów rzuca nowe światło na historię ziem polskich <br />
oprac. Cezary Sobczak (PMA)
oprac. Cezary Sobczak (PMA)

O badaniach pisze serwis „PAP – Nauka w Polsce”. Objęły one 80 km kw. terenów w powiatach gołdapskim i oleckim. Naukowcy skupili się przede wszystkim na okolicach znanych już grodzisk i osad obronnych w: Dybowie, Dąbrowskich, Grodzisku, Konikowie, Orlińcu, Szwałku Małym i Wierzbowie.

W pierwszej kolejności wykonano lotnicze skanowanie laserowe (zrealizowała je firma MGGP Aero z Tarnowa), a na jego podstawie opracowano numeryczne modele terenu. Ich analiza pozwoliła zidentyfikować nieznane dotychczas formy antropogeniczne – odkrycia były o tyle zaskakujące, że teren ten jest silnie przekształcony przez rolnictwo. Wyniki skonfrontowano jeszcze w terenie, wykonując nieinwazyjne badania geofizyczne, a w dalszych planach jest jeszcze wykonanie wykopalisk, co pozwoli pozyskać bardziej szczegółowe informacje o odnalezionych obiektach.

To już kolejne odkrycie archeologów z PMA wykonane z pomocą lotniczego skanowania laserowego. Dzięki zeszłorocznym badaniom na 100 km kw. Suwalszczyzny udało się nie tylko uzyskać bardziej szczegółowe informacje o ponad 20 znanych już obiektach, ale także odkryć kilkanaście nowych – głównie kurhanów.

Badania sfinansowano dzięki dotacji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz dofinansowaniu z Województwa Mazowieckiego, w ramach priorytetu 5 „Ochrona zabytków archeologicznych” - Nowoczesne metody badań systemów obronnych zachodniej Jaćwieży.

Źródło: PAP ? Nauka w Polsce, JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

Skanowanie szlaku kolejowego
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama