wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2013-11-14| GIS, Teledetekcja, Firma, Instytucje

LiDAR znów rzuca nowe światło na historię ziem polskich

Cztery wielkie skupiska kurhanów, dwa grodziska, zniszczony gródek stożkowy, relikty starych dróg, wałów, rowów i innych elementów systemu obronnego wczesnośredniowiecznej Jaćwieży – to najnowsze odkrycia archeologów z Państwowego Muzeum Archeologicznego dokonane przy pomocy lotniczego skanowania laserowego.


LiDAR znów rzuca nowe światło na historię ziem polskich <br />
oprac. Cezary Sobczak (PMA)
oprac. Cezary Sobczak (PMA)

O badaniach pisze serwis „PAP – Nauka w Polsce”. Objęły one 80 km kw. terenów w powiatach gołdapskim i oleckim. Naukowcy skupili się przede wszystkim na okolicach znanych już grodzisk i osad obronnych w: Dybowie, Dąbrowskich, Grodzisku, Konikowie, Orlińcu, Szwałku Małym i Wierzbowie.

W pierwszej kolejności wykonano lotnicze skanowanie laserowe (zrealizowała je firma MGGP Aero z Tarnowa), a na jego podstawie opracowano numeryczne modele terenu. Ich analiza pozwoliła zidentyfikować nieznane dotychczas formy antropogeniczne – odkrycia były o tyle zaskakujące, że teren ten jest silnie przekształcony przez rolnictwo. Wyniki skonfrontowano jeszcze w terenie, wykonując nieinwazyjne badania geofizyczne, a w dalszych planach jest jeszcze wykonanie wykopalisk, co pozwoli pozyskać bardziej szczegółowe informacje o odnalezionych obiektach.

To już kolejne odkrycie archeologów z PMA wykonane z pomocą lotniczego skanowania laserowego. Dzięki zeszłorocznym badaniom na 100 km kw. Suwalszczyzny udało się nie tylko uzyskać bardziej szczegółowe informacje o ponad 20 znanych już obiektach, ale także odkryć kilkanaście nowych – głównie kurhanów.

Badania sfinansowano dzięki dotacji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz dofinansowaniu z Województwa Mazowieckiego, w ramach priorytetu 5 „Ochrona zabytków archeologicznych” - Nowoczesne metody badań systemów obronnych zachodniej Jaćwieży.

Źródło: PAP ? Nauka w Polsce, JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Najdokładniejsza mapa magnetyczna Ziemi
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS