Niewątpliwym sukcesem dotychczasowych prac jest sprawdzenie potencjału zobrazowań w badaniach archeologicznych, a także rozpoznanie i zinwentaryzowanie m.in. pozostałości historycznych dróg oraz zabudowy, które istniały w przeszłości na południowych obszarach woj. mazowieckiego. Nowatorskich przetworzeń i analiz zobrazowań satelitarnych dokonał specjalizujący się w teledetekcji zespół, w skład którego weszli: dr hab. Katarzyna Osińska-Skotak oraz Sebastian Różycki z PW.
Zobrazowania satelitarne to kolejny, obok zdjęć lotniczych, zasób danych, który z uwagi na rosnącą w ostatnich latach rozdzielczość przestrzenną i spektralną coraz częściej znajduje zastosowanie w badaniach archeologicznych. W Polsce ich wykorzystanie jako nieinwazyjnej metody poznawczej jest wyzwaniem dla specjalistów z uwagi na duże rozdrobnienie powierzchni terenu pod względem upraw rolniczych. Jednak dzięki zastosowaniu odpowiednich metod integracji i przetwarzania zobrazowań oraz wysokiej jakości danych sytuacja stopniowo ulega poprawie.
W badaniach mających na celu m.in. testowanie zastosowania zobrazowań satelitarnych wykorzystano dane w ośmiu zakresach spektralnych pozyskane w 2011 r. i 2012 r. W latach 2012-13 wykonano wiele analiz i przetworzeń zobrazowań. Ich wyniki zweryfikowano następnie za pomocą badań powierzchniowych i stwierdzono przydatność omawianych danych.
Dotychczasowe wyniki badań wyraźnie wskazują, że wysokorozdzielcze zobrazowania satelitarne stanowią kolejne narzędzie w detekcji i inwentaryzacji zabytków architektury, szczątkowo zachowanych założeń urbanistycznych czy też obiektów militarnych i poprzemysłowych.
Projekt naukowy „Zastosowanie skaningu laserowego oraz teledetekcji w ochronie, badaniu i inwentaryzacji dziedzictwa kulturowego. Opracowanie nieinwazyjnych, cyfrowych metod dokumentacji i rozpoznawania zasobów dziedzictwa architektonicznego i archeologicznego” finansowany jest w ramach programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą „Narodowy Program Rozwoju Humanistyki” w latach 2011-15. Dalsze prace naukowców skupiają się na opracowaniu metodyki oraz włączaniu do badań kolejnych nowych metod przetwarzania, analizy i interpretacji zobrazowań satelitarnych.
O badaniach archeologicznych, w których wykorzystywane są nieinwazyjne metody teledetekcyjne, a zwłaszcza dane z lotniczego skaningu laserowego możemy przeczytać w kwietniowym GEODECIE.