Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2014-04-09| Teledetekcja

Zobrazowania satelitarne wspomagają archeologię

Grupa badaczy pod kierunkiem dr. Rafała Zapłaty z Katedry Konserwacji Zabytków Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie we współpracy z Zakładem Fotogrametrii, Teledetekcji i Systemów Informacji Przestrzennej Politechniki Warszawskiej po raz pierwszy dla terenów Polski wykorzystała wysokorozdzielcze, wielospektralne zobrazowania satelitarne w badaniach dziedzictwa archeologicznego.


Zobrazowania satelitarne wspomagają archeologię <br />
Fot. Pozostałości po dawnym osadnictwie
Fot. Pozostałości po dawnym osadnictwie
Niewątpliwym sukcesem dotychczasowych prac jest sprawdzenie potencjału zobrazowań w badaniach archeologicznych, a także rozpoznanie i zinwentaryzowanie m.in. pozostałości historycznych dróg oraz zabudowy, które istniały w przeszłości na południowych obszarach woj. mazowieckiego. Nowatorskich przetworzeń i analiz zobrazowań satelitarnych dokonał specjalizujący się w teledetekcji zespół, w skład którego weszli: dr hab. Katarzyna Osińska-Skotak oraz Sebastian Różycki z PW.

Zobrazowania satelitarne to kolejny, obok zdjęć lotniczych, zasób danych, który z uwagi na rosnącą w ostatnich latach rozdzielczość przestrzenną i spektralną coraz częściej znajduje zastosowanie w badaniach archeologicznych. W Polsce ich wykorzystanie jako nieinwazyjnej metody poznawczej jest wyzwaniem dla specjalistów z uwagi na duże rozdrobnienie powierzchni terenu pod względem upraw rolniczych. Jednak dzięki zastosowaniu odpowiednich metod integracji i przetwarzania zobrazowań oraz wysokiej jakości danych sytuacja stopniowo ulega poprawie.

W badaniach mających na celu m.in. testowanie zastosowania zobrazowań satelitarnych wykorzystano dane w ośmiu zakresach spektralnych pozyskane w 2011 r. i 2012 r. W latach 2012-13 wykonano wiele analiz i przetworzeń zobrazowań. Ich wyniki zweryfikowano następnie za pomocą badań powierzchniowych i stwierdzono przydatność omawianych danych.

Dotychczasowe wyniki badań wyraźnie wskazują, że wysokorozdzielcze zobrazowania satelitarne stanowią kolejne narzędzie w detekcji i inwentaryzacji zabytków architektury, szczątkowo zachowanych założeń urbanistycznych czy też obiektów militarnych i poprzemysłowych.

Projekt naukowy „Zastosowanie skaningu laserowego oraz teledetekcji w ochronie, badaniu i inwentaryzacji dziedzictwa kulturowego. Opracowanie nieinwazyjnych, cyfrowych metod dokumentacji i rozpoznawania zasobów dziedzictwa architektonicznego i archeologicznego” finansowany jest w ramach programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą „Narodowy Program Rozwoju Humanistyki” w latach 2011-15. Dalsze prace naukowców skupiają się na opracowaniu metodyki oraz włączaniu do badań kolejnych nowych metod przetwarzania, analizy i interpretacji zobrazowań satelitarnych.

O badaniach archeologicznych, w których wykorzystywane są nieinwazyjne metody teledetekcyjne, a zwłaszcza dane z lotniczego skaningu laserowego możemy przeczytać w kwietniowym GEODECIE.

Rafał Zapłata (INH UKSW)


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Dron prześwietla budynek za pomocą wi-fi
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS