Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2014-07-01 | GNSS, Geodezja, Prawo

GUGiK wyjaśnia opłaty za ASG-EUPOS

Wprowadzenie 12 lipca br. odpłatności za ASG-EUPOS wzbudziło wiele pytań i wątpliwości. Część z nich wyjaśnia GUGiK w opublikowanym dziś (1 lipca) komunikacie.


Ilustracja: GUGiK wyjaśnia opłaty za ASG-EUPOS

Czytamy w nim m.in., że licencje na okresowe korzystanie z usług ASG-EUPOS nie są przypisane do urządzenia pomiarowego i mogą być przenoszone pomiędzy urządzeniami, natomiast jedna licencja nie uprawnia do połączenia z usługą systemu za pomocą więcej niż jednego z tych urządzeń jednocześnie. Podmiotem uprawnionym do korzystania z usługi w ramach licencji jest osoba lub podmiot wskazany w licencji, zgodnie ze złożonym wnioskiem.

Licencje na udostępnianie danych korekcyjnych umożliwiają dostęp do wszystkich strumieni danych korekcyjnych w ramach danej usługi. Przykładowo, licencja na udostępnienie danych korekcyjnych RTN umożliwia połączenie ze wszystkimi ogólnopolskimi strumieniami danych korekcyjnych NAWGEO oraz z regionalnymi podsieciami GPS+GLONASS.

Z kolei licencja na udostępnianie danych z pojedynczych stacji RTK pozwala na dostęp do danych korekcyjnych ze wszystkich pojedynczych stacji referencyjnych systemu ASG-EUPOS z terenu Polski. Licencje na udostępnianie danych korekcyjnych RTN nie uprawnia jednak do korzystania z danych korekcyjnych z pojedynczej stacji referencyjnej RTK lub danych różnicowych DGPS (i odwrotnie).

W wyjaśnieniach zamieszczono również tabele, które w bardziej szczegółowy sposób niż w załącznikach do nowelizacji Prawa geodezyjnego i kartograficznego prezentują opłaty, jakie trzeba będzie ponosić za korzystanie z poszczególnych usług ASG-EUPOS. GUGiK tłumaczy ponadto krok po kroku, jak od 12 lipca będą wyglądały procedury uzyskania dostępu do danych ASG-EUPOS oraz zdobycie licencji na dostęp do usług i danych z tego systemu.

Pełna treść komunikatu 2

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Tylko 1500..??? ... szkoda, że nie 5100zł!
  
 4 
jak to nie ma nic za darmo? Przecież prywatni inwestorzy zupełnie za darmo przekazują Państwu za pośrednictwem geodetów wyniki zleconych przez siebie pomiarów a Państwo później tym handluje. Nie tak miało wyglądać utrzymywanie mapy zasadniczej w aktualności. Modernizowane ewidencje gruntów również doprowadzają do zgodności ze standardami na swój, jako zainteresowanych, koszt i wniosek, bo bez tego kupowane za pieniądze ksera i wydruki z publicznych rejestrów nie nadają się do żadnego postępowania. Do tego płacą spore podatki od nieruchomości wykorzystywanych do działalności gospodarczej, niezależnie od tego, czy działalność przynosi jakiekolwiek zyski. O takich sprawach jak odszkodowanie za wycięcie posadzonego przez siebie drzewa na firmowym parkingu chyba nie ma co pisać. Ale cóż, woda w gminnym wodociągu, zbudowanym za publiczne pieniądze, też nie jest darmo. Wzrastają opłaty, niech wzrosną ceny, to proste jak podatek VAT: nas on nie dotyczy, byle się nie przyzwyczajać do kwoty brutto na koncie w banku.
  
 6 
za wiki ...http://pl.wikipedia.org/wiki/Monopol. Niestety
    1 
 3 
oplaty brak zróżnicowania za ilość danych to jakieś nieporozumienie; tyle samo mam płacić, jak nie mam roboty i tyle samo, kiedy zap...lam codziennie; szok; ponad stówa miesięcznie, to nawet telefon tyle mnie nie kosztuje; 30-50 zł można zrozumieć; sieć jest za nasze podatki albo unijne dotacje, czyli też za podatki, skąd taki haracz? Mam nadzieję, że sieci komercyjne będą mądrzejsze
    1 
 9 
J.A. Racja, panowie prezesi firm komercyjnych pisali o tym w zeszłym roku, a nadal łosie się znajdują:)
  
Nie ma nic za darmo Pamiętajcie o tym, bo ci którzy obiecuja wam oprogramowanie za darmo zmienią zdanie i trzeba będzie płacić więcej niż teraz za komercyjne rozwiązania. Skończy się projekt i będą tylko dwa wyjścia: płacicie łosie albo zamykamy interes a wy radzcie sobie sami.
    4 
 5 
co tu komentowac? osoba która wymyśliła te opłaty jest kompletnym [FRAGMENT USUNIĘTY PRZEZ ADMINISTRATORA] skoro i tak jest ciężko w geodezji to dlaczego by jeszcze ich( geodetów) dojne krowy,nie dobic? nieprzygotrowanie i niekompetencja, nikt nic nie wie, tylko ze trzeba płacić- ASG było budowane dla społeczeństwa a teraz Geodeci muszą jeszcze za dostęp płacić. ŻART!
    4 
 11 



zobacz też:

Znamy szczegóły dotyczące wprowadzenia odpłatności za ASG-EUPOS

Wraz z wejściem w życie 12 lipca nowelizacji Prawa geodezyjnego i...

ASG-EUPOS czeka modernizacja

Główny Urząd Geodezji i Kartografii ogłosił wart 1,8 mln zł przetarg na dostawę sprzętu na potrzeby modernizacji systemu...

ASG-EUPOS: pomorska podsieć uruchomiona

Centrum Zarządzające ASG-EUPOS informuje, że dziś (15 maja) uruchomiona została podsieć pomorska GPS +...


wiadomości

EU-MAXNET Sp. z o.o.
WARSZAWA

Przedstawiciel firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE GNSS. Firma MAXNET Lech Wereszczyński oferuje szeroką gamę profesjonalnych urządzeń/systemów pozycjonowania GNSS firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE...

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
2025-05-19 | POZNAŃ
Człowiek w przestrzeni: działalność, efekty i perspektywy
Konferencja ma na celu rozpowszechnienie i popularyzację studenckich osiągnięć z zakresu geografii...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Radarowe filmy satelitów ICEYE
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
relacyjny model bazy danych opracował brytyjski informatyk Edgar Frank Codd pracujący dla IBM?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Bolesław Wolny (1935-2018)

Bolesław Wolny (1935-2018)
Nestor szczecińskiej geodezji, wieloletni pracownik administracji geodezyjnej na Pomorzu Zachodnim. Pełnił m.in. funkcję kierownika Delegatury GUGiK w Szczecinie, głównego geodety województwa czy kierownika Oddziału Nadzoru Geodezyjnego i...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1949
W ZSRR wchodzi w życie rozporządzenie o jednolitych normach wydajności w robotach geodezyjnych.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2