Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2014-06-20 | GNSS

Znamy szczegóły dotyczące wprowadzenia odpłatności za ASG-EUPOS

Wraz z wejściem w życie 12 lipca nowelizacji Prawa geodezyjnego i kartograficznego korzystanie z serwisów ASG-EUPOS stanie się płatne. Administratorzy sieci podali już pierwsze szczegóły dotyczące pobierania opłat.


Ilustracja: Znamy szczegóły dotyczące wprowadzenia odpłatności za ASG-EUPOS

Jak zapewniono we wstępie komunikatu, wprowadzenie opłat – jakkolwiek mogące być dokuczliwe dla użytkowników korzystających dotychczas nieodpłatnie z ASG-EUPOS – jest niezbędne dla zapewnienia rozwoju systemu. Wysokość opłat została skalkulowana na najniższym możliwym poziomie, przy uwzględnieniu z jednej strony realnych cen i kosztów utrzymania w Polsce, a z drugiej wielkości środków finansowych niezbędnych do odtworzenia infrastruktury teleinformatycznej ASG-EUPOS. Zapewniona została również możliwość zindywidualizowanego wyboru sposobu korzystania z usług i danych systemu.

12 lipca przestaną obowiązywać dotychczasowe zasady rejestracji użytkowników w ASG-EUPOS oraz regulamin korzystania z systemu. Dotychczasowe subskrypcje zostaną zakończone (wyłączenie nastąpi 11 lipca o godzinie 23:59), co oznacza, że dostęp do usług zostanie zamknięty dla wszystkich użytkowników, a niezrealizowane zlecenia w serwisach statycznych POZGEO i POZGEO D zostaną anulowane. Nastąpi również wyłączenie usługi POZGEO DF umożliwiającej samodzielne pobieranie plików obserwacyjnych w formacie RINEX z serwera FTP.

Zmianie będą musiały ulec protokoły udostępniania danych i dotychczasowe adresy dostępowe do niektórych usług. Przydzielanie nowych subskrypcji na dostęp do serwisów systemu ASG-EUPOS rozpocznie się 12 lipca o godz. 7:30 zgodnie z kolejnością składania wniosków i wnoszenia opłat.

Przewiduje się dwie zasadnicze formy udostępniania danych obserwacyjnych i usług systemu ASG-EUPOS:
• na podstawie wniosku o udostępnienie danych – w odniesieniu do obserwacji (danych obserwacyjnych) GNSS ze stacji referencyjnych systemu ASG-EUPOS (stacje ASG-EUPOS są punktami podstawowej osnowy geodezyjnej) oraz opracowanych danych satelitarnych, zgodnie z tabelą nr 4 i 15 załącznika do znowelizowanej ustawy;
• na podstawie licencji za umożliwienie korzystania z usług systemu ASG-EUPOS, zgodnie z tabelą nr 17 załącznika do nowelizacji.
Zobacz cennik ASG-EUPOS

Informację na temat wysokości przewidywanych opłat za usługi i dane, wzory wniosków o udostępnienie danych lub udzielenie licencji na dostęp do usług systemu ASG-EUPOS oraz nowych procedur rejestracji użytkowników w systemie ASG-EUPOS można znaleźć pod adresem: http://www.asgeupos.pl/index.php?wpg_type=payment.

Mając na uwadze uniknięcie nagromadzenia znacznej liczby wniosków po 12 lipca administratorzy zachęcają do wcześniejszej rejestracji zarówno w bazie danych klientów Centralnego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej, który będzie odpowiedzialny za przyjmowanie wniosków i opłat, jak i w nowej bazie danych użytkowników systemu ASG-EUPOS.

Szczegółowe informacje o terminach i sposobie wcześniejszego rejestrowania się w obu bazach zostaną podane do wiadomości w osobnym komunikacie.

Źródło: ASG-EUPOS, JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

odpłtnosć za poprawki można się targować :):)?????
  
 1 
opłaty asg na wskazanych linkach nie ma żadnych formularzy jeszcze . chyba 11 lipca będzie trzeba odkurzyć tachimetry i w pole .
  
 3 
cena Kolego brak wiedzy z podstaw ekonomii. Zapytaj swojej Księgowej, co to jest cena? a co to jest opłata? Warto to wiedzieć.
    3 
 2 
netto czy brutto? podane ceny są netto czy brutto?
  
 2 
kwestia Ciekawe jeszcze czy jeżeli będziemy chcieli mieć dostęp roczny do RTK i RTN to czy nie trzeba będzie zapłacić 1500 700...a jak będę chciał robić statykę to jeszcze 1000zł
  
 1 
Będzie może o 20 pod warunkiem, że nie w tym samym czasie. Czyli krótko mówiąc za każdy odbiornik trzeba będzie zapłacić po 1500 by wszystkie zespoły mogły jednoczenie pracować w terenie
  
liczba użytkowników Na początku działania ASG na jednym loginie mogło równocześnie działać 5 odbiorników. Będzie ta też teraz?
  
 3 
poprawki ja pracuje z glonasem na tpi necie od roku i już zapomniałem o asg
    3 
 3 
smartnet mam nadzieje ze leica bedzie solidna konkurencja dla asg i faktycznie ich miedzynarodowa siec smartnet z poprawkami glonass zacznie dzialac u nas od 01.01.2015. pozostaje oplacic na pol roku i czekac.
    2 
 5 
niecałe 3 tygodnie miało być...:-)
  
no to superorganizacja niecałe tygodnie przed zmianą zasad pokazują się pierwsze informacje jak to będzie wyglądało... Łapu-capu, nic na temat umów na korzystanie - taka amatorka. Nie pierwsza zresztą...
  
 2 
Czy ktoś z Was orientuje się, czy będziemy mogli uiszczać opłaty za dostęp do ASG w ośrodkach powiatowych wraz z opłatami za udostępnianie pzgik, czy osobno (tylko bezpośrednio) do ASG? Jeżeli do ASG, to kto będzie podmiotem wystawiającym rachunek - CODGiK, GUGiK czy Centrum Zarządzania ASG-EUPOS? W projekcie ustawy jest mowa o organach prowadzących pzgik, czyli gugik, marszałkowie i starości
  
 2 
Dobry żart.. państwo będzie za coś odpowiadać. Tak będą odpowiadać za działanie ASG-EUPOS jak teraz odpowiadają za jakość danych w zasobie. Za które przecież się płaci. Już się postarają żeby w umowie były zapisy z których wynika że żadne roszczenia Ci się nie należą. Ale rzeczywiście byłoby ciekawe gdyby ktoś komercyjnie zaczął z nimi konkurować i zabrał im 90% klientów. A to wydaje się całkiem możliwe.
    1 
 8 
Skoro będe musiał płacić to będę wymagał. Czy GUGiK wypłaci mi odszkodowanie w przypadku kiedy pojadę w teren, a system nie będzie działał, albo co gorsza, dokładność wyznaczenia pozycji będzie poniżej obowiązujących przepisów i wyjdą błędy w jego trakcie? Teraz jest to system testowy, rozumiem, że mogą nie ponościć odpowiedzialności, w końcu dają to za darmo, jednak jak zaczną pobierać opłatę, to testowość już nie przejdzie. Już widzę też, jak zacierają ręce prywatne firmy, które zaczną oferować dostęp 100 zł taniej, niż GUGiKowe stawki.
    1 
 9 



zobacz też:

ASG-EUPOS czeka modernizacja

Główny Urząd Geodezji i Kartografii ogłosił wart 1,8 mln zł przetarg na dostawę sprzętu na potrzeby modernizacji systemu...

ASG-EUPOS: pomorska podsieć uruchomiona

Centrum Zarządzające ASG-EUPOS informuje, że dziś (15 maja) uruchomiona została podsieć pomorska GPS +...

Nowa stacja w ASG-EUPOS

Stacja MIEL w Mielcu została dziś włączona do generowania serwisów systemu ASG-EUPOS.


wiadomości

GEOPRYZMAT
RASZYN

Instrumenty optyczne, GPS i skanery. Wyłączny dystrybutor marek Pentax i Kolida

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-07 | KRAKÓW
Space Connect Meetup Kraków 2025. Technologie kosmiczne w służbie innowacji
Space Connect Meetup to cykliczne wydarzenie łączące sektor kosmiczny z pozostałymi branżami. W...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Apeks skanuje zabytkowe młyny
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
w Australii licencje na prace geodezyjne zaczęto wydawać w latach 40. XIX wieku?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Erik Grafarend (1939-2020)

Erik Grafarend (1939-2020)
Znany na świecie niemiecki geodeta, który wniósł istotny wkład w rozwój nowoczesnych metod matematycznych w geodezji. Erik Wilhelm Grafarend urodził się 30 października 1939 r. w Essen. Studiował geodezję górniczą na Politechnice...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1771
Szkot James Watt (1736-1819), wynalazca m.in. silnika parowego, zastosował po raz pierwszy w lunecie nitki dalmiercze umożliwiające pomiar odległości.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2