Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2014-06-20| GNSS

Znamy szczegóły dotyczące wprowadzenia odpłatności za ASG-EUPOS

Wraz z wejściem w życie 12 lipca nowelizacji Prawa geodezyjnego i kartograficznego korzystanie z serwisów ASG-EUPOS stanie się płatne. Administratorzy sieci podali już pierwsze szczegóły dotyczące pobierania opłat.


Znamy szczegóły dotyczące wprowadzenia odpłatności za ASG-EUPOS

Jak zapewniono we wstępie komunikatu, wprowadzenie opłat – jakkolwiek mogące być dokuczliwe dla użytkowników korzystających dotychczas nieodpłatnie z ASG-EUPOS – jest niezbędne dla zapewnienia rozwoju systemu. Wysokość opłat została skalkulowana na najniższym możliwym poziomie, przy uwzględnieniu z jednej strony realnych cen i kosztów utrzymania w Polsce, a z drugiej wielkości środków finansowych niezbędnych do odtworzenia infrastruktury teleinformatycznej ASG-EUPOS. Zapewniona została również możliwość zindywidualizowanego wyboru sposobu korzystania z usług i danych systemu.

12 lipca przestaną obowiązywać dotychczasowe zasady rejestracji użytkowników w ASG-EUPOS oraz regulamin korzystania z systemu. Dotychczasowe subskrypcje zostaną zakończone (wyłączenie nastąpi 11 lipca o godzinie 23:59), co oznacza, że dostęp do usług zostanie zamknięty dla wszystkich użytkowników, a niezrealizowane zlecenia w serwisach statycznych POZGEO i POZGEO D zostaną anulowane. Nastąpi również wyłączenie usługi POZGEO DF umożliwiającej samodzielne pobieranie plików obserwacyjnych w formacie RINEX z serwera FTP.

Zmianie będą musiały ulec protokoły udostępniania danych i dotychczasowe adresy dostępowe do niektórych usług. Przydzielanie nowych subskrypcji na dostęp do serwisów systemu ASG-EUPOS rozpocznie się 12 lipca o godz. 7:30 zgodnie z kolejnością składania wniosków i wnoszenia opłat.

Przewiduje się dwie zasadnicze formy udostępniania danych obserwacyjnych i usług systemu ASG-EUPOS:
• na podstawie wniosku o udostępnienie danych – w odniesieniu do obserwacji (danych obserwacyjnych) GNSS ze stacji referencyjnych systemu ASG-EUPOS (stacje ASG-EUPOS są punktami podstawowej osnowy geodezyjnej) oraz opracowanych danych satelitarnych, zgodnie z tabelą nr 4 i 15 załącznika do znowelizowanej ustawy;
• na podstawie licencji za umożliwienie korzystania z usług systemu ASG-EUPOS, zgodnie z tabelą nr 17 załącznika do nowelizacji.
Zobacz cennik ASG-EUPOS

Informację na temat wysokości przewidywanych opłat za usługi i dane, wzory wniosków o udostępnienie danych lub udzielenie licencji na dostęp do usług systemu ASG-EUPOS oraz nowych procedur rejestracji użytkowników w systemie ASG-EUPOS można znaleźć pod adresem: http://www.asgeupos.pl/index.php?wpg_type=payment.

Mając na uwadze uniknięcie nagromadzenia znacznej liczby wniosków po 12 lipca administratorzy zachęcają do wcześniejszej rejestracji zarówno w bazie danych klientów Centralnego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej, który będzie odpowiedzialny za przyjmowanie wniosków i opłat, jak i w nowej bazie danych użytkowników systemu ASG-EUPOS.

Szczegółowe informacje o terminach i sposobie wcześniejszego rejestrowania się w obu bazach zostaną podane do wiadomości w osobnym komunikacie.

Źródło: ASG-EUPOS, JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
World Trade Center w obiektywie Stanisława Nazalewicza
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS