Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2014-07-01| GNSS, Geodezja, Prawo

GUGiK wyjaśnia opłaty za ASG-EUPOS

Wprowadzenie 12 lipca br. odpłatności za ASG-EUPOS wzbudziło wiele pytań i wątpliwości. Część z nich wyjaśnia GUGiK w opublikowanym dziś (1 lipca) komunikacie.


GUGiK wyjaśnia opłaty za ASG-EUPOS

Czytamy w nim m.in., że licencje na okresowe korzystanie z usług ASG-EUPOS nie są przypisane do urządzenia pomiarowego i mogą być przenoszone pomiędzy urządzeniami, natomiast jedna licencja nie uprawnia do połączenia z usługą systemu za pomocą więcej niż jednego z tych urządzeń jednocześnie. Podmiotem uprawnionym do korzystania z usługi w ramach licencji jest osoba lub podmiot wskazany w licencji, zgodnie ze złożonym wnioskiem.

Licencje na udostępnianie danych korekcyjnych umożliwiają dostęp do wszystkich strumieni danych korekcyjnych w ramach danej usługi. Przykładowo, licencja na udostępnienie danych korekcyjnych RTN umożliwia połączenie ze wszystkimi ogólnopolskimi strumieniami danych korekcyjnych NAWGEO oraz z regionalnymi podsieciami GPS+GLONASS.

Z kolei licencja na udostępnianie danych z pojedynczych stacji RTK pozwala na dostęp do danych korekcyjnych ze wszystkich pojedynczych stacji referencyjnych systemu ASG-EUPOS z terenu Polski. Licencje na udostępnianie danych korekcyjnych RTN nie uprawnia jednak do korzystania z danych korekcyjnych z pojedynczej stacji referencyjnej RTK lub danych różnicowych DGPS (i odwrotnie).

W wyjaśnieniach zamieszczono również tabele, które w bardziej szczegółowy sposób niż w załącznikach do nowelizacji Prawa geodezyjnego i kartograficznego prezentują opłaty, jakie trzeba będzie ponosić za korzystanie z poszczególnych usług ASG-EUPOS. GUGiK tłumaczy ponadto krok po kroku, jak od 12 lipca będą wyglądały procedury uzyskania dostępu do danych ASG-EUPOS oraz zdobycie licencji na dostęp do usług i danych z tego systemu.

Pełna treść komunikatu 2

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wysokorozdzielcze wideo z satelity SkySat-1
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS