Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2014-05-08| Geodezja, Prawo, Instytucje

PTG apeluje do posłów o poprawienie Pgik. Pierwsze czytanie już jutro?

W związku z tym, że projekt nowelizacji Prawa geodezyjnego i kartograficznego trafił bez konsultacji społecznych do Sejmu (poddano im tylko założenia), Polskie Towarzystwo Geodezyjne rozesłało do wszystkich klubów parlamentarnych swoje uwagi do tej ustawy.


PTG apeluje do posłów o poprawienie Pgik. Pierwsze czytanie już jutro?

PTG postuluje:
• Wykreślenie art. 11 – zdaniem PTG proponowane rozwiązanie przewiduje, że prace geodezyjne i kartograficzne mogą być wykonywane przez państwowe i samorządowe jednostki organizacyjne.
Jest to wg Towarzystwa niezgodne z art.22 Konstytucji RP stanowiącym, że ograniczenie wolności gospodarczej jest dopuszczalne tylko ze względu na ważny interes publiczny.
• Zniesienie obowiązku zgłaszania prac geodezyjnych przed ich rozpoczęciem (art. 12). W ocenie PTG taki mechanizm jest niekonstytucyjny oraz niespotykany w innych dziedzinach gospodarki. Co więcej, wydłuży on – wg Towarzystwa – proces budowlany, a to stoi w sprzeczności z obietnicami rządu. Zgodnie z nowelizacją obowiązek zgłaszania będzie bowiem obejmować również wytyczanie obiektów budowlanych. Teraz takie wytyczenie trwa kilka dni, po nowelizacji może zająć nawet kilka miesięcy – ostrzega PTG.
• Zaniechanie nowelizacji art. 9 z uwagi na chaotyczność proponowanych rozwiązań. Zdaniem PTG zmiana tego przepisu spowoduje eliminację z obrotu prawnego rozporządzenia w sprawie kontroli urzędów, instytucji publicznych i przedsiębiorców w zakresie przestrzegania przepisów dotyczących geodezji i kartografii, pozostawiając problematykę gwarancji i uprawnień kontrolowanych przedsiębiorców jako całkowicie nieuregulowaną.
• Zniesienie obowiązkowej weryfikacji przez przyjęciem do zasobu nie tylko dla prac geodezyjnych zamawianych przez organy służby geodezyjnej i kartograficznej, ale także tych zlecanych przez podmioty prywatne. PTG podkreśla, że proponowane brzmienie art. 12b w sposób nieuprawniony zróżnicuje prawa i obowiązki wykonawców prac geodezyjnych i kartograficznych w zależności od podmiotu zlecającego ich wykonanie.
• Wykreślenie w art. 46 ustępów 2 i 3 oraz zaprzestanie jakiejkolwiek nowelizacji ustawy w zakresie odpowiedzialności zawodowej do czasu rozstrzygnięcia, czy zawody geodety i kartografa są zawodami zaufania publicznego. Zdaniem Towarzystwa geodeci powinni ponosić odpowiedzialność dyscyplinarną wobec swoich pracodawców oraz samorządu zawodowego (nad którego powstaniem toczą się już prace), a nie wobec organów administracji.

PTG zwraca się do marszałek Sejmu oraz klubów, by poddać kwestionowane przepisy wnikliwym analizom prawnym. „W naszym przekonaniu analizy te z pewnością wykażą, że skierowany do Sejmu projekt posiada wady, powodujące w omawianym zakresie dyskwalifikację tego projektu ze względów merytorycznych i jego niezgodności z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej” – kończy swój list PTG.

Przypomnijmy, że nowelizacja Pgik trafiła do Sejmu 6 maja, a dzień później ustawę skierowano do I czytania. Jak wynika z harmonogramu zaktualizowanego dziś rano, może się ono odbyć już jutro (9 maja). Jako że jest to punkt sporny, ostateczna decyzja w tej sprawie zapadnie w piątek rano.

Zgodnie z zeszłorocznym wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego nowelizacja musi wejść w życie najpóźniej 12 lipca.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Mapa Miejsc Pamięci Narodowej
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama