Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2014-04-22| Teledetekcja, Firma, Edukacja, Instytucje

Pierwszy krok ku polskiemu satelicie

Czy Polska powinna mieć własnego satelitę obserwacyjnego? Rząd jest na tak, choć przed rozpoczęciem prac chce przeprowadzić studium wykonalności jego budowy – 17 kwietnia podpisano umowę na sporządzenie takiej analizy.


Pierwszy krok ku polskiemu satelicie <br />
fot. płk Wiesław Grzegorzewski
fot. płk Wiesław Grzegorzewski

Za 1,1 mln zł prace wykona konsorcjum w składzie: Wojskowa Akademia Techniczna (lider), Centrum Badań Kosmicznych PAN, Politechnika Warszawska, Astrium SAS, Polski Holding Obronny oraz WB Electronics. Umowę dotyczącą realizacji studium wykonalności programu strategicznego „Satelitarny system optoelektronicznej obserwacji Ziemi” podpisali dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju prof. Krzysztof Kurzydłowski oraz rektor-komendant WAT gen. bryg. prof. Zygmunt Mierczyk.

Wynikiem ośmiu miesięcy prac będzie analiza możliwości i zasadności realizacji programu ze względu na potrzeby użytkownika, określenie zakresu przedsięwzięcia oraz jego kluczowych parametrów, wybór najkorzystniejszego wariantu realizacji programu strategicznego oraz oszacowanie nakładów inwestycyjnych, harmonogramu realizacji i finansowania inwestycji.

Rozpoczynając spotkanie, prof. Krzysztof Kurzydłowski, dyrektor NCBiR, stwierdził: „Mam głębokie przekonanie, że zaczynamy dziś wielką sprawę, która dopiero uruchomi lawinę związanych z nią projektów”. Z kolei generał Mierczyk podkreślił, że realizacja studium wykonalności wpisuje się w nurt badań WAT m.in. w ramach Krajowego Centrum Inżynierii Kosmicznej i Satelitarnej. Uczelnia zaangażował się np. w budowę radioteleskopu 90+, programy obronne związane z tarczą dla Polski oraz programy bezpieczeństwa energetycznego. „Powstaje mapa drogowa infrastruktury badawczej związanej z badaniami przestrzeni kosmicznej i – co ważniejsze – pozwalająca na realizacje przez kompetentne zespoły badawcze z całej Polski ambitnych programów badawczych i technologicznych”, podkreślał rektor WAT.

Źródło: WAT, JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

Podnoszenie mostu na budowie Świątyni Opatrzności Bożej
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama